11 LISTOPADA – NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

independent2014.jpg

Dzisiaj wielka jest rocznica –

Jedenasty Listopada!

Tym, co zmarli za Ojczyznę,

hołd wdzięczności Polska składa.

Im to bowiem zawdzięczamy

wolność – polską mowę w szkole.

To, że tylko z ksiąg historii

poznajemy dziś niewolę....

Narodowe Święto Niepodległości obchodzimy co roku 11 listopada. Dzień ten ma charakter symboliczny, bowiem 11 XI 1918 r. Rada Regencyjna powierzyła władzę wojskową Józefowi Piłsudskiemu. Nastąpiło wycofywanie wojsk niemieckich z terenów polskich. To ważna data, ponieważ 11 XI 1918 r. zainicjowana została historia II Rzeczypospolitej Polskiej. Nasz kraj po 123 latach nieistnienia na mapie Europy i podziale pomiędzy trzy mocarstwa – Rosję, Austrię i Prusy – odzyskał suwerenność.

Uroczysty apel, upamiętniający to ważne w dziejach historii Polski święto, odbył się 4 listopada w naszej szkole. Część artystyczna została przygotowana przez panią Jolantę Cieślak oraz jej wychowanków – uczniów klasy 5 d.  Społeczność szkolną zaproszono na niecodzienną lekcję historii, która przybliżyła trudne i burzliwe losy naszego kraju. Prowadzący szkolną akademię przypomnieli istotne wydarzenia – od rozbiorów Polski po powstania narodowe i I wojnę światową, aż do mementu odzyskania niepodległości. Uczniowie zaprezentowali montaż słowno-muzyczny. Pięknie recytowali wybrane utwory liryczne oraz śpiewali polskie pieśni patriotyczne, takie jak: Piechota, My Pierwsza Brygada, Białe Róże. Specjalnie na tę okoliczność przygotowano dekorację, a uczniowie podkreślili ogromną wagę święta strojem galowym i przypiętym do piersi kotylionem w barwach narodowych.

Z pewnością akademia zorganizowana z okazji Narodowego Święta Niepodległości przybliżyła uczniom historię naszej Ojczyzny, która dzięki odwadze i poświęceniu niejednokrotnie bezimiennych bohaterów, jest dziś wolna.

Marlena Żukowska

 

2011 11 LISTOPADA – NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI. Copyright Szkoła Podstawowa Nr 7 w Giżycku, webmaster Joanna Danielczyk
Powered by Joomla 1.7 Templates