ŻYWA LEKCJA HISTORII – MIESZKO I DOBRAWA

dobrawa mieszko taniec

W piątek, 4 listopada 2016 r., uczniowie Szkoły Podstawowej nr 7 im. Janusza Korczaka w Giżycku uczestniczyli w zajęciach „Żywej lekcji historii” pt. Mieszko i Dobrawa. Przeprowadzili je przedstawiciele Bractwa Rycerskiego Zamku w Gniewie. Prowadzący – Jacek Ordowski (kasztelan bractwa) – zapoznał publiczność z krainą dawnych Słowian. Opowieści były przeplatane pokazem uzbrojenia, który szczególnie zainteresował wychowanków szkoły.

Uczniowie z dużym zainteresowaniem wysłuchali historii naszych przodków, zapoznali się z ich wierzeniami, zwyczajami, strojami i uzbrojeniem. Usłyszeli, że Mieszko I do 7. roku życia wyglądał „jak dziewczynka”, bowiem miał długie włosy. Prowadzący wyjaśnił, że w kulturę dawnych Słowian wpisany jest obrzęd postrzyżyn, polegający na obcięciu włosów dziecku płci męskiej, połączony z nadaniem imienia. Uczestnicy „Żywej lekcji historii” poprzez dramę wzięli udział w zaślubinach Mieszka i Dobrawy oraz byli świadkami chrztu Polski. Niezapomniane wrażenia pozostawiła na uczniach możliwość dotknięcia miecza, włóczni czy tarcz bojowych. Zajęcia wzbudziły duże zainteresowanie wśród młodzieży, o czym świadczy ich zaangażowanie – chętnie zgłaszali się do udzielenia odpowiedzi na pytania prowadzących oraz przymierzania strojów.

Spotkanie z przedstawicielami bractwa rycerskiego było dla uczniów świetną nauką historii połączoną z zabawą. Prowadzący, wykorzystując elementy dramy, trafili do serc młodych ludzi.

Marlena Żukowska

2011 ŻYWA LEKCJA HISTORII – MIESZKO I DOBRAWA. Copyright Szkoła Podstawowa Nr 7 w Giżycku, webmaster Joanna Danielczyk
Powered by Joomla 1.7 Templates