Zapraszamy do Biblioteki Szkolnej!

PICT0008  

„Książki to są twoi najlepsi przyjaciele,

nie wyśmieją, nie zdradzą, a nauczą wiele.”

                                               Jan Rak

Biblioteka SP 7 w Giżycku posiada dwa główne działy:

I Wypożyczalnię, w której uczniowie mogą wypożyczać książki do domu:

- lektury,

- wiersze,

- bajki i baśnie,

- książki popularnonaukowe,

- wiele nowości obyczajowych, przygodowych, fantastycznych, historycznych, komiksów dla dzieci i młodzieży itd.

W wypożyczalni jest wolny dostęp do części półek, dzięki czemu uczniowie mogą samodzielnie wybierać książki do czytania.

II Czytelnię, w której ze zgromadzonych tam zbiorów uczniowie korzystają na miejscu:

- czasopisma: „Świerszczyk”, „Victor Junior”, „Kumpel”, „Kubuś i przyjaciele” itp.,

- księgozbiór podręczny: albumy, atlasy, encyklopedie, słowniki i wiele innych ciekawych pozycji.

W każdym momencie pomocą służy nauczyciel bibliotekarz.

W naszej bibliotece i czytelni możesz:

- wybierać i wypożyczać książki,

- odrabiać lekcje,

- czytać czasopisma,

- kulturalnie spędzić czas,

- przygotować się do lekcji,

- odpocząć w ciszy i spokoju.

ZAPRASZAMY!

Regulamin 1 5676b1c3f15c5

 Elżbieta Witek-Pawlukojć

 

 

 

Zimowe obserwacje ptaków w Zuok-u

3

 

            W styczniu wreszcie nastała upragniona przez wielu z nas prawdziwa zima. Lekki mróz oraz śnieg towarzyszył nam w naszej wyprawie na ptaki. Awifauna żerująca na terenie składowiska liczyła tego dnia 1654 osobniki, co było swoistym rekordem w historii naszych badań. Większość w tym stadzie stanowiły ptaki krukowate, zaś z ptaków krukowatych najwięcej było kawek. Dzięki temu, że ziemia została skuta lodem mogliśmy wejść w głąb placu, na którym składowane są odpady. Z tej perspektywy mogliśmy lepiej zobaczyć ptaki przesiadujące na drzewach za ogrodzeniem ZUOK – u. Ciekawostką było spotkanie z zimującym stadem szpaków, w którym naliczyliśmy aż 112 osobników.

Naszą uwagę zwróciła młoda mewa srebrzysta, która przyglądała się poczynaniom uczniów. Była wyraźnie zaciekawiona tym, jak obserwujemy i liczymy ptaki. Podążała za naszą grupą i ładnie pozowała nam do zdjęć. W związku z tym, że mewa chodziła za mami daliśmy jej na imię „Dreptuś”.

Korzystając z dogodnych warunków niektórzy z nas postanowili oddać się zimowemu szaleństwu zjeżdżając na jabłuszkach z górki.

            Lutowa wycieczka odbyła się również w aurze zimowej, lecz na szczęście siarczyste mrozy dopiero miały nadejść. Trwająca już od jakiegoś czasu zima dawała się ptakom we znaki. Niektóre z nich mając poważne problemy ze znalezieniem pokarmu szukały szczęścia na składowisku. W swoim dążeniu były bardzo wytrwałe i skoncentrowane na osiągnięciu celu. Dlatego też mogliśmy skrócić dystans ucieczki i wykonać fajne zdjęcia. Widzieliśmy między innymi dwa myszołowy, z których jeden cierpliwie nam pozował. Nad naszymi głowami w pewnym momencie przeleciał też żuraw – zwiastun nadchodzącej z wielkim trudem wiosny.

Zimowe wycieczki i obserwacje ptaków niewątpliwie mają swój urok Mimo tego nie możemy już doczekać się wiosny, by zobaczyć powracające z zimowisk ptaki oraz by usłyszeć ich wesołe śpiewy!

 

 

 

 

 

 

 Jesienno – zimowe eskapady terenowe

IMG 9028

Młodzieżowa Grupa Badawcza Ptaków Wysypisk „Kania” kontynuowała swą pracę obserwacyjną i badawczą również w nieprzyjaznej aurze listopada oraz grudnia. Listopad – mimo wielu deszczowych dni – tym razem okazał swą lepszą, bardziej słoneczną stronę. Dzięki temu uczniowie mogli wykonać bardzo ciekawe i dobrze naświetlone zdjęcia. Na fotografiach znalazły się między innymi mazurki oraz kolorowa sójka. Tego dnia na składowisku zastaliśmy wyjątkowo mało ptaków, bo jedynie 15 śmieszek, 13 mew siwych, 11 mew srebrzystych, zaś więcej krukowatych: 182 gawrony, 680 kawek, 22 wrony siwe oraz 47 kruków. Jednakże udało nam się zaobserwować wspaniały „spektakl” z życia ptaków w Zuok-u, w którym główne role odgrywały ptaki krukowate oraz krogulec. Drapieżnik, stanowiąc zagrożenie dla innych bytujących na składowisku ptaków, został przez nie solidarnie odpędzony. Zatem widzieliśmy walkę powietrzną na szpony i dzioby zakończoną sukcesem większości. Chwilę potem pojawiły się jeszcze dwa myszołowy, które jednak postanowiły nie zapuszczać się zbyt głęboko.

           Grudniowa wycieczka odbyła się w podobnej do jesiennej lecz nieco chłodniejszej aurze. Pierwszą część naszej wyprawy spędziliśmy w sali konferencyjnej Zuok-u, gdzie odbył się konkurs rozpoznawania mew oraz ptaków krukowatych. Nie był to łatwy konkurs. Na zdjęciach figurowały różne gatunki mew w różnych szatach oraz w różnym wieku. Kompilacja tych trzech czynników sprawia, że problemy z rozpoznaniem gatunków mają nawet doświadczeni obserwatorzy. Uczniowie jednak poradzili sobie całkiem nieźle za co otrzymali nagrody sponsorowane przez instytucje współpracujące z grupą „Kania”, a były to naklejki, książeczki, zakładki do książek, figurki ptaków, podkładki pod kubek, foldery, pocztówki, magnesy itp.

Grudniowe obserwacje na terenie zakładu były bardzo udane ze względu na sporą liczbę ptaków oraz ich wyjątkową chęć do współpracy z nami. Powstały bardzo ciekawe zdjęcia. Jedno z nich zasługuje na szczególną uwagę z racji tego, że sfotografowana mewa posiadała obrączkę. Po otrzymaniu odpowiedzi od Stacji Ornitologicznej Muzeum i Instytutu Zoologii Polskiej Akademii Nauk okazało się, że mewa została zaobrączkowana nad polskim morzem i widziano ją dwa razy na Białorusi. Z wielką ciekawością będziemy monitorować dalsze jej losy. Kolejną ciekawostką był zauważony przez uczniów kopciuszek, ptak wielkości wróbla, który powinien odlecieć na zimę. Został jednak na terenie Zuok-u, licząc na przetrwanie. Kibicujemy mu z całego serca.

Przed nami kolejny wyjazd do Zuok - u. Ciekawe jakie tym razem ptaki zobaczymy?

Relacje z wycieczek oraz szczegółowe wyniki badań znajdują się również na stronie Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Spytkowie

 

 

Przedświąteczny podarunek

34ru3d5

         Przed świętami Bożego Narodzenia pani Anna Haszczyn, właścicielka Ośrodka Wypoczynkowego „Gwarek” na Pięknej Górze oraz rodzic uczennicy klasy III b naszej szkoły złożyła na ręce Pani Dyrektor Katarzyny Banach paczkę pełną prezentów, w której znajdowały się nowe książki. Dzięki Pani Annie biblioteka wzbogaciła się o poczytne lektury, których czasami brakowało uczniom. Książki te są ponadczasowymi klasykami literatury dziecięcej i młodzieżowej i na pewno będą długo służyły naszym czytelnikom. Wśród tytułów, które znalazły się w paczce są między innymi: „Akademia Pana Kleksa”, „Ania z Zielonego Wzgórza”, „W pustyni i w puszczy”, „Mikołajek”, „Oto jest Kasia”, „O psie, który jeździł koleją”.

IMG 20171212 105930

Serdecznie dziękujemy Pani Annie za gest dobrej woli oraz bezinteresowną pomoc.

 

 

 

Konkursy czytelnicze

IMG 20171117 105702

 

            Z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych biblioteka SP 7 ogłosiła konkursy dla uczniów. Zadaniem klas II i III było wykonanie zakładki do książki w dowolnym formacie i dowolną techniką. Dzieci zrobiły wiele ciekawych prac różnej wielkości, przy użyciu różnych materiałów od kredek począwszy, poprzez filc, kolorowe papiery, koraliki, brokat, a na laminacie skończywszy. Popularnością cieszyły się motywy kwiatowe jak również zwierzęce. Niektórzy uczniowie wyrażali w tych zakładkach swoje największe pasje: piłkarskie czy też samochodowe, inni odnosili się do już przeczytanych lektur szkolnych. Wszystkie zakładki były pomysłowe i kolorowe, jednak nagrody powędrują do następujących uczniów:

1. Hana Haszczyn kl. III b

2. Ida Bogaciel kl. III c

3. Oliwia Chrzanowska kl. III h

Wyróżnienia:

Milana Sakowicz kl. II b

Filip Kowalski kl. III c

Najciekawsze prace można oglądać na wystawie, oczywiście w bibliotece szkolnej.

W klasach IV – VII uczniowie mieli wykonać plakat z hasłem promujący bibliotekę szkolną. Najciekawszą pracę zdaniem komisji wykonał Błażej Sierko z kl. IV f. Plakat zawierał między innymi logo szkoły oraz hasło:

„Nasza biblioteka najlepsza jest, więc przychodź do niej kiedy chcesz”

 

Drugie miejsce zajęła Jagoda Wiszowata z kl. V c, która wykonała plakat w „niebiańskiej” stylistyce z hasłem:

„Czytam książki w bibliotece, z nimi w świat fantazji lecę”

 

Trzecią nagrodę otrzyma Amelia Misiewicz z klasy VI c za własną interpretację wyglądu naszej biblioteki oraz hasło:

„Czytanie to lek na nudę!”

 

Gratuluję wszystkim zwycięzcom i dziękuję za aktywność i kreatywność!

Nagrody książkowe zostaną wręczone na apelu podsumowującym I półrocze roku szkolnego 2017/2018

 

 

Pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelnika biblioteki szkolnej

IMG 20171031 093338

            W ostatnim tygodniu października uczniowie klas pierwszych po uroczystym pasowaniu stali się czytelnikami naszej biblioteki. Poszczególne klasy wraz ze swoimi wychowawcami odwiedzały czytelnię. Każdy z uczniów dowiedział się jakie zadania realizuje biblioteka, jak należy się w niej zachowywać oraz jakie są zasady wypożyczania  książek. Dzieci chętnie wzięły udział w dyskusji na temat szanowania książek oraz dbałości o zdrowie własnego kręgosłupa i oczu w trakcie czytania. Wysłuchały też wiersza opowiadającego o książce, która przez uczniów była bardzo źle traktowana. Wykazały się również znajomością literatury dziecięcej udzielając odpowiedzi na zagadki dotyczące treści popularnych bajek.

W trakcie pasowania dzieci złożyły przysięgę książce, że będą ją szanować oraz że będą pilnie przestrzegać obowiązków czytelnika. Aby każdy uczeń mógł wypełnić przyrzeczenie dostał do pomocy dużą, kolorową zakładkę do książki z sentencją J. Minasowicza, którą powinien zapamiętać: „Kto bez czytania książek chce być mądrym żakiem, ten wskóra jak ten, co wodę czerpie przetakiem.”. Niektórzy pierwszoklasiści wzięli sobie do serca te słowa i po oddaniu do biblioteki pierwszej książki przychodzą po następne. Jest to postawa godna pochwały, gdyż wysiłek włożony w przyjście do biblioteki, wypożyczenie i przeczytanie książki zwróci się na pewno wielokrotnie!!!

 

 

 

Jesienne obserwacje młodych ornitologów na składowisku odpadów

IMG 20170927 164758

Młodzi miłośnicy ornitologii zabrali się do sumiennej pracy. Założona przez Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Spytkowie Młodzieżowa Grupa Badawcza Ptaków Wysypisk „Kania” odbywała we wrześniu i październiku dwie kolejne wizyty terenowe.

Zrzeszeni w klubie uczniowie Szkoły Podstawowej nr 7 kontynuują swoje systematyczne obserwacje ptaków przebywających na placu składowiskowym i całym obszarze ZUOK-u. W wyniku tych działań powstaje coraz bardziej okazała baza danych zawierająca  listę gatunków obserwowanych na terenie zakładu, ilości ptaków oraz informacje dotyczące ich zachowań i aktywności. Równocześnie uczestnicy rozwijają swoją wiedzę, uczą się identyfikacji poszczególnych gatunków oraz przygotowują dokumentację zdjęciową.

Obie wycieczki do Spytkowa różniło niemal wszystko. Warunki, okoliczności, pora dnia, a przede wszystkim pogoda. Wrześniowy wieczorny wyjazd odbył się w towarzystwie pięknej aury, czystego, błękitnego nieba i błyszczącego słońca. Październikowe badania z kolei przypadły na wietrzne, ponure, mgliste i deszczowe popołudnie.  Dla zagorzałych młodych ornitologów warunki pogodowe jednak najwidoczniej nie miały większego znaczenia, gdyż w obu przypadkach z równym zapałem i ochotą przystąpili do swoich zadań. Z pierwszego pobytu z pewnością wszystkim najbardziej w pamięć zapadnie obserwacja dwóch potężnych, dorosłych bielików, które swoim pojawieniem się na placu wywołały spore zamieszanie i  wielki niepokój wśród odpoczywających i żerujących ptaków. Setki mew i ptaków krukowatych kłębiły się w powietrzu w obawie przed wielkimi drapieżnikami. Pojawił się również myszołów, w obrębie zakładu kręciły się m.in. sroki, bogatki oraz duże stado szpaków. Październikowy wyjazd zdecydowanie zdominowany był przez mewy. Gigantyczne, mieszane stado białych ptaków krążyło nisko w powietrzu nad placem tuż nad głowami obserwatorów tworząc piękny i widowiskowy spektakl. Były też momenty, kiedy przysiadały na dachu sortowni, wówczas nadarzała się wyjątkowa okazja dla młodych obserwatorów do nauki trudnej sztuki  identyfikacji pospolitych gatunków mew oraz porównywania i analizowania cech wyglądu i poszczególnych szat  wiekowych.  Uczniowie na zajęciach w szkole dowiedzieli się jak wyglądają śmieszki w szacie godowej, spoczynkowej oraz co odróżnia szaty dorosłych ptaków od młodocianych. W sumie w ciągu dwóch wyjazdów zakładowi „ptasiarze” naliczyli 1479 ptaków przebywających na terenie ZUOK-u należących do 14 gatunków.  Kolejne wizyty terenowe już w listopadzie i grudniu.

Elżbieta Witek - Pawlukojć

 

 

 

Rok szkolny 2016/2017 

Podsumowanie pracy biblioteki szkolnej

oraz stanu czytelnictwa wśród uczniów naszej szkoły

IMG 8103

            Rok szkolny 2016/2017 w bibliotece obfitował w wiele wydarzeń.  Pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników, obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, wycieczki klas II do biblioteki miejskiej, liczne wystawki biblioteczne i gazetki oraz skontrum, czyli inwentaryzacja księgozbioru, a także zmiana na stanowisku nauczyciela bibliotekarza. Dla uczniów jednak zapewne najbardziej emocjonujące były organizowane przez bibliotekę konkursy:

- dla klas pierwszych „Jestem ilustratorem – moja pierwsza książka z biblioteki szkolnej”. Zadaniem uczniów było wykonanie ilustracji do pierwszej przeczytanej książki z biblioteki szkolnej.

Najciekawszą pracę wykonał Franciszek Kowal z klasy I a - otrzymał on  nagrodę książkową na apelu podsumowującym osiągnięcia uczniów w I semestrze roku szkolnego 2016/2017. Nagrodę w postaci słodkiego upominku otrzymała również klasa I b za wykonanie całego katalogu z pracami dzieci;

- dla klas trzecich i czwartych „Dzienniczek lektur” - uczniowie zakładali zeszyty, w których umieszczali informacje o przeczytanych książkach tj.: elementy opisu bibliograficznego, rysunek ilustrujący przeczytaną lekturę oraz krótką informację o treści książki lub jej ocenę. Pierwsze miejsce zajął Błażej Sierko z klasy III e (otrzymał nagrodę książkową), drugie miejsce – Krzysztof Chmielewski z klasy III e (dyplom), trzecie miejsce – Lidia Ciołek z klasy III g (dyplom);

- dla klas piątych i szóstych „Czytam i recenzuję” - uczniowie po przeczytaniu książek pisali ich recenzję. Konkurs wygrała Amelia Misiewicz z klasy V c, która otrzymała nagrodę książkową;

- konkurs recytatorski dla klas IV-VI, który był jednocześnie eliminacjami do miejskiego konkursu „Spotkania z poezją 2017”. Pierwsze miejsce zajęła uczennica klasy V e Julia Koc (otrzymała nagrodę książkową), drugie miejsce – Julia Bogucka kl. IV a (dyplom), trzecie miejsce – Aleksandra Kulesza z klasy IV b (dyplom). W eliminacjach do wojewódzkiego konkursu szkołę reprezentowały  Julia Koc i Julia Bogucka.

- nauczyciel bibliotekarz ogłosił konkurs na imię dla maskotki bibliotecznej, którą jest drewniana postać czytelnika. Najciekawszą propozycję przedstawiła Maja Stachurska z klasy III f, która otrzymała nagrodę książkową i grę planszową. Komisja wyróżniła także jeszcze jedną uczennicę – Mariettę Matelak z klasy III a (nagroda książkowa i gra planszowa);

- na zakończenie roku szkolnego nauczyciel bibliotekarz postanowił wyróżnić uczniów za osiągnięcia w czytelnictwie: w klasach I-III nagrodę książkową odebrała Wiktoria Zakrzewska z klasy III e, zaś dyplomy: Joanna Gudańska (kl. II e), Julia Kujawska (II d), natomiast w klasach IV-VI nagrodę książkową otrzymała Aleksandra Kulesza z klasy IV b, zaś dyplomy: Zofia Szudra-Roszko (IV d) i Jan Olszewski (IV b).

W bieżącym roku szkolnym do księgi inwentarzowej wpisano ponad 4 000 wolumenów. Dokonano prenumeraty 7 tytułów czasopism, które były udostępniane w czytelni.

            Czytelnię biblioteki systematycznie odwiedzali uczniowie, którzy korzystając z dogodnych warunków czytali książki oraz czasopisma dziecięce i młodzieżowe. Poza tym, stanowiąc tzw. aktyw biblioteczny byli pomocni w pracach techniczno-bibliotecznych, takich jak: pieczętowanie książek i podręczników, odszukiwanie i dostarczanie lektur innym użytkownikom wypożyczalni, porządkowanie i ustawianie na półkach oddanych przez dzieci pozycji, pomoc przy konserwacji księgozbioru.

            Wśród wszystkich uczniów naszej szkoły 73,79 % stanowią czytelnicy biblioteki, którzy  wypożyczyli w ciągu roku 2 862 książek (średnia na jednego czytelnika to 4,90 książki).

Pierwsze miejsce w czytelnictwie na poziomie klas I-III zajęła klasa II a ze średnią 10,17 książek na jednego ucznia, II miejsce klasa I b ze średnią 9,50 książek na jednego ucznia, III miejsce – klasa III f ze średnią 9,26 na jednego ucznia.

Pierwsze miejsce w czytelnictwie na poziomie klas IV-VI zajęła klasa IV b ze średnią 4,65 książek na jednego ucznia, II miejsce klasa V a ze średnią 4,30 książek na jednego ucznia, III miejsce – klasa IV e ze średnią 2,39 na jednego ucznia.

Rok szkolny 2016/2017  za nami, ale już dziś zapraszam wszystkich uczniów do odwiedzania biblioteki szkolnej w przyszłym roku. Planowane są nowe, ciekawe inicjatywy oraz konkursy z nagrodami. Na pewno nie będziemy się nudzić!!!

 

 

W ZUOK - u działa uczniowska grupa badawcza

            Zakład Unieszkodliwiania Odpadów komunalnych w Spytkowie wystąpił z kolejną ciekawą inicjatywą w zakresie edukacji ekologicznej. Na bazie współpracy ze Szkołą Podstawową nr 7 w Giżycku została powołana Młodzieżowa Grupa Badawcza Ptaków Wysypisk „Kania”, która składa się z uczniów klas IV-VI. Uczniowie od maja uczestniczą w zajęciach prowadzonych przez p. Elżbietę Witek-Pawlukojć raz w tygodniu, zaś raz w miesiącu grupa wyjeżdża do ZUOK - u na zajęcia terenowe. To długofalowy projekt, którego głównym przedmiotem jest prowadzenie stałych i systematycznych obserwacji ornitologicznych na określonym terenie umożliwiających dostrzeżenie sezonowych zmian zachodzących w przyrodzie oraz ogólnych tendencji, zbieranie danych, informacji oraz dokumentowanie przebiegu procesu badawczego. Jednocześnie z racji miejsca prowadzenia badań i obserwacji edukacja ornitologiczna zostanie połączona z tematyką związaną z problematyką odpadów, założeniami i zasadami gospodarki odpadami, procesem recyklingu, przetwarzania i wykorzystywania odpadów.

Na zajęciach teoretycznych młodzież dowiaduje się na czym polegają badania zmieniającej się populacji ptaków na składowisku oraz poznaje poszczególne gatunki, które będzie można zaobserwować na terenie ZUOK -u. Zajęcia są przygotowane w taki sposób, aby uczniowie mieli możliwość pracy różnymi metodami oraz aby mogli samodzielnie dochodzić do wiedzy i wyciągać wnioski. W trakcie pracy w szkole nie brakuje zatem zabaw i gier edukacyjnych wykorzystujących logiczne myślenie, spostrzegawczość, pamięć, umiejętność skupienia uwagi czyli predyspozycji, które przydadzą się w trakcie obserwacji i analizy badań ornitologicznych.

            Pierwszy wyjazd do ZUOK-u uczniowie mają już za sobą – odbył się 3 czerwca 2017 r. Po przybyciu na miejsce grupa została serdecznie przywitana w imieniu prezesa ZUOK - u p. Pawła Lachowicza. Dzieci otrzymały też upominki (torby, notatniki, długopisy, książeczki oraz kamizelki). Uczniowie wzięli udział w krótkim wykładzie o ptakach żyjących na terenie zakładu. Obejrzeli zdjęcia i wysłuchali głosów kilku gatunków. Następnie każdy z nich otrzymał zadanie policzenia jednego gatunku ptaka w trakcie spaceru po terenie składowiska. Grupa trafiła na wspaniałą pogodę – słoneczną i bezwietrzną, co sprzyjało obserwacji awifauny. Ptaków w tym czasie było dużo, podobno więcej niż zwykle. Uczniowie mieli niebywałą okazję obserwacji ptaków, które dotąd znali jedynie z zajęć teoretycznych, jak np. kanie rude i czarne, które zresztą rozpoznali bez problemów. Zaskakująca okazała się również ilość bocianów oraz mew. Uczniowie mogli też przyjrzeć się niecodziennej sytuacji budowania gniazda na terenie zakładu przez bociany. Ciekawe okazało się też oglądanie różnych gatunków mew, których identyfikacja nastręcza pewne problemy nawet wytrawnym ornitologom. Obserwacji podlegało również zachowanie ptaków, które były bardziej lub mniej płochliwe, żerowały na ziemi bądź też nie.

Na koniec wycieczki odbyły się zabawy edukacyjne oraz warsztaty wykonywania zdjęć za pomocą profesjonalnego sprzętu z teleobiektywem. Uczestnicy wycieczki z tym zadaniem poradzili sobie wyśmienicie, co dało im niewątpliwie poczucie prawdziwej satysfakcji.

W trakcie powrotnej drogi w autobusie słychać było jeszcze rozmowy o widzianych dziś gatunkach ptaków i pytanie kiedy znów pojedziemy na taką wycieczkę?

            Obecnie przygotowujemy się do wakacji, ale jak tylko ruszy nowy rok szkolny grupa będzie pracować pełna parą. Przed uczniami jeszcze wiele wycieczek i atrakcji, lecz także wiele nauki i pracy, która jednak na pewno będzie samą przyjemnością!

 

 

 

 

Wizyta uczniów klas II

w Filii nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Giżycku

            Maj jest miesiącem książki. 8 dnia tego miesiąca obchodziliśmy święto Bibliotekarzy i Bibliotek. Dlatego też nieprzypadkowo właśnie w tym czasie uczniowie klas II SP 7 pod opieką nauczyciela bibliotekarza oraz wychowawcy udali się do Filii nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Giżycku. Tam czekała na nich pani Agata Należyty, która oprowadziła dzieci po bibliotece i przedstawiła im główne zadania tej instytucji oraz pokazała najważniejsze działy, w których uczniowie mogą znaleźć dla siebie ciekawe książki.

            Po pogadance przyszedł czas na zajęcia praktyczne. Uczniowie bardzo chętnie podzielili się na grupy według zainteresowań. Jedna grupa grała w gry planszowe, kolejna kolorowała obrazki, następna czytała książki popularnonaukowe, a jeszcze inna zachwycała się tzw. magicznymi książeczkami, posiadającymi przestrzenne postacie zwierząt, trójwymiarowe rośliny oraz odgłosy przyrody.

Uczniowie byli zainteresowani również kącikiem, w którym można usiąść i poczytać prasę dziecięcą lub wybraną książkę (wielką popularnością cieszył się tu Harry Potter).

            Wizyta w bibliotece - dla wszystkich siedmiu klas drugich - to był dobrze wykorzystany czas. Dzieci wiele się dowiedziały i wesoło bawiły odkrywając nowe, ciekawe pozycje książkowe oraz nowe możliwości spędzania czasu wolnego.

Na koniec wizyty uczniowie serdecznie podziękowali za przyjęcie i obiecali, że będą tu wracać i korzystać ze wszystkich dobrodziejstw, jakie ofiaruje biblioteka.

 

 

Konkurs na imię maskotki biblioteki rozstrzygnięty!!!

 

         Czytelniczy Stefcio – tak od tej pory będzie nazywała się drewniana postać    w okularach czytająca książkę. Autorką tej nazwy jest Maja Stachurska z kl. III f, która otrzyma nagrodę niespodziankę.

 

Komisja, spośród wszystkich zgłoszeń pragnie wyróżnić jeszcze jedną uczennicę: Mariettę Matelak z klasy III a za pomysłowość i staranność, która cechowała jej zgłoszenie (patrz – zdjęcie).

 

Do specjalnego pudełka znajdującego się w bibliotece wrzucono blisko 90 propozycji, wśród których popularną nazwą dla maskotki był Czytuś oraz Drewniak czy Drewniaczek. Na uwagę zasłużyły dość oryginalne imiona jak np.: Mądralka Fingus, Czytajek Mikołajek, Władek Kowalski, Jaropełek, Pan Drewniatek-Puszatek, Nadzieja, Drewniany Czarodziej z książek, Wargatek, Mały Łasuch, Uczeń na sto dwa, Mortoś, Blubek Wesołowski, Eugeniusz Czytadełko, Nasz Biblioteczny Stworek Wszystkowiedzący, Nasz Dziadzio z Biblioteki, Pan Pieszczotek czytajnik śmiesznotek itd.

 

Dziękuję wszystkim, którzy zdecydowali się oddać swój głos. Jestem przekonana, że udział w konkursie był świetną zabawą i to nie tyko dla dzieci, ale również dla nauczycieli, rodziców i komisji oceniającej wszystkie zgłoszenia.

ZAPRASZAM DO BIBLIOTEKI U CZYTELNICZEGO STEFCIA !!!

IMG 6934

 

 

 

Konkurs recytatorski dla uczniów klas IV-VI

PICT0039

         16 marca biblioteka szkolna zamieniła się w salę prezentacji pięknego recytowania wybranych utworów literackich. Wśród wierszy, którymi oczarowali nas uczniowie były takie klasyki jak „Lokomotywa”, „Rycerz Krzykalski”, „Spóźniony słowik” Juliana Tuwima czy „Rozmawiała gęś z prosięciem”Jana Brzechwy. Usłyszeliśmy też fraszki Jana Kochanowskiego oraz fragment „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Uczniowie wybierali chętnie także wiersze Doroty Gellner, Danuty Wawiłow czy Hanny Niewiadomskiej.

Komisja, w której skład weszli: nauczyciel bibliotekarz Elżbieta Witek-Pawlukojć oraz nauczyciele języka polskiego – Anita Domeła i Marlena Żukowska, podczas oceniania uczestników brała pod uwagę: interpretację utworu, estetykę mówienia, dobór repertuaru oraz ogólny wyraz artystyczny. Ostatecznie uznano, że zostaną przyznane trzy miejsca:

I Julia Koc z kl. V e – wiersz Danuty Wawiłow „Wędrówka”

II Julia Bogucka kl. IV a –  „Strasna zaba” Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego

III Aleksandra Kulesza kl. IV b - „Arbuz” Jana Brzechwy.

Konkurs był szkolnym etapem „Spotkań z poezją”, które są organizowane przez Towarzystwo Kultury Teatralnej oddział w Olsztynie, Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie oraz Giżyckie Centrum Kultury.

8 kwietnia 2017 roku w Ekomarinie w Giżycku odbędzie się etap rejonowy konkursu, w którym reprezentować naszą szkołę będą Julia Koc oraz Julia Bogucka.

Życzymy powodzenia!!!

 

 

 

Uwaga!!!

Biblioteka szkolna ogłasza konkurs na imię/nazwę maskotki czytelnika.

czytelnik

 

 

Propozycje należy zapisać na kartce oraz dodać swoje imię, nazwisko i klasę, po czym wrzucić do pojemnika znajdującego się w bibliotece.

Najciekawszy pomysł zostanie nagrodzony.

Konkurs jest przeznaczony dla wszystkich uczniów naszej szkoły i będzie trwał do 12 kwietnia 2017 roku.

Z A P R A S Z A M Y !

2011 Biblioteka. Copyright Szkoła Podstawowa Nr 7 w Giżycku, webmaster Joanna Danielczyk
Powered by Joomla 1.7 Templates