Apel z okazji 3 maja

3maja13

W maju obchodzimy wiele świąt: Święto Pracy (1 maja), Święto Flagi Państwowej, (2 maja) Święto Konstytucji 3 maja i Dzień Europy (5 lub 9 maja). Każde z wymienionych świąt jest ważne, jednak dla świadomości Polaka najważniejsza jest kolejna rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja, którą ustanowiono 3 maja 1791 roku. Była to ustawa regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Stanowiła wynik dążeń do naprawy stosunków wewnętrznych w Rzeczpospolitej po I rozbiorze.

 

Pozostawiała ustrój stanowy, lecz znacznie uszczupliła wpływy magnaterii na elekcję, Senat i zarząd kraju. Mieszczanom zatwierdziła prawo nabywania dóbr i uzyskiwania nobilitacji. Konstytucja formalnie zniosła liberum veto. Warto przypomnieć, że Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po Konstytucji Stanów Zjednoczonych Ameryki z 1787 r.) nowoczesną, spisaną konstytucją. Natomiast Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej to polskie święto, które zostało wprowadzone na mocy ustawy z 20 lutego 2004 roku. Tego dnia organizuje się różnego rodzaju akcje i manifestacje patriotyczne, np. w Bytomiu, 2 maja 2009  ponad 500 osób utworzyło biało-czerwoną flagę z przygotowanych wcześniej parasolek.

W Szkole Podstawowej nr 7 im. Janusza Korczaka w Giżycku święto Konstytucji 3 maja oraz Święto Flagi Państwowej celebrowano 28 kwietnia 2017 roku. Tego dnia miał miejsce apel, podczas którego cała społeczność szkolna była odświętnie ubrana. Uroczystą akademię przygotowała klasa 4 „a” pod kierunkiem wychowawczyni – Urszuli Reichert. Uczniowie przypomnieli swoim kolegom i koleżankom, że konstytucja jest najważniejszym dokumentem
w państwie, ponieważ określa jego ustrój oraz jest zbiorem praw i obowiązków obywateli. Pojawiły się również wzniosłe słowa odnośnie do ojczyzny:

„Ojczyzna – bliskie słowo, w nim serca wszystkie (…)

Ojczyzna – to jest mowa znajoma od kołyski.

Ojczyzna – to my sami, to serca nasze własne!”

Przygotowujący szkolną akademię zwrócili uwagę na to, że uchwalenie Konstytucji 3 maja nazywamy dzisiaj świętem wolności i radości. Następnie uczniowie pokazali publiczności transparenty z trzema napisami: WOLNOŚĆ, NARÓD, OJCZYZNA, po czym wyjaśnili, w jaki sposób rozumieją te istotne zagadnienia: wolność to między innymi prawo do swobody i niezależności; naród to my, Polacy, zarówno żyjący teraz, jak i nasi przodkowie, walczący o wolną Polskę; ojczyzna to ziemia najdroższa. Kolejno wysłuchaliśmy świetnej interpretacji wiersza Antoniego Słonimskiego pt. „Polska”. Całe przedstawienie było przeplatane pieśniami – wychowankowie p. U. Reichert zaśpiewali m.in. „Witaj, majowa jutrzenko”!

Przygotowana akademia stanowiła zachętę do refleksji nad naszą tożsamością narodową. Uczniowie kl. 4 „a” w sposób zrozumiały, jasny i rzeczowy przekazali nam najistotniejsze informacje o święcie Konstytucji 3 maja i święcie Flagi Państwowej.

Marlena Żukowska

goście

Odwiedza nas 22 gości oraz 0 użytkowników.

Zegar

Warszawa