Klub Dudek

 

 Rok szkolny 2015/2016

 

Podsumowanie działań podjętych przez Klub Małego Ornitologa „Dudek” w roku szkolnym 2015/2016 – konkursy, nagrody, udział w ogólnopolskich akcjach oraz relacja w TVP Olsztyn

 

 dudek  

Kolejny rok z rzędu KMO „Dudek” zorganizował pod patronatem Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków szkolne obchody Europejskich Dni Ptaków. Tym razem była to wycieczka nad jezioro Niegocin. Wszystkie zaobserwowane ptaki zostały dokładnie policzone i wpisane do specjalnych formularzy.

Z okazji EDP w Ekomarinie odbył się także konkurs wiedzy ornitologicznej. Uczniowie, którym nie powiodło się w konkursie wiedzy, mogli skorzystać z propozycji udziału w konkursie plastycznym pn. „Ptak Europejskich Dni Ptaków – żuraw”. Dzieci otrzymały ciekawe nagrody sponsorowane przez instytucje współpracujące z Klubem Małego Ornitologa „Dudek”.

O przebiegu szkolnych obchodów Europejskich Dni Ptaków napisała Gazeta Giżycka.

Klub Małego Ornitologa „Dudek” od kilku lat współpracuje z Ogólnopolskim Towarzystwem Ochrony Ptaków, realizując program edukacyjny „Przyroda wokół nas – ptaki” oraz biorąc udział w różnych innych akcjach. Opiekun klubu Elżbieta Witek – Pawlukojć za pośrednictwem Towarzystwa otrzymała międzynarodowy certyfikat organizacji Bird Life Internationale za udział w projekcie Spring Alive.

We wrześniu 2015 roku Fundacja Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich po wcześniejszym dokonaniu weryfikacji wniosków o dotację zadań z zakresu edukacji ekologicznych w placówkach oświatowych wypłaciła szkole środki na realizację konkursu ornitologicznego dla klas II i III pn. „Ptasia ekstra-klasa”. Konkurs składał się z trzech etapów, w trakcie których dzieci rywalizowały o miejsca indywidualne oraz zbierały punkty dla swoich klas. Klasa, która zdobyła największą ilość punktów otrzymała tytuł „Ptasiej ekstra – klasy” oraz nagrody dla wszystkich uczniów. Nagrodzone zostały również dzieci z klas, które zdobyły II i III miejsce.

            W grudniu 2015 roku, opiekun klubu wzięła udział w konferencji zorganizowanej przez Fundację Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich w Giżycku pod hasłem „Współpraca popłaca”. W trakcie konferencji odbyła się uroczystość wręczenia dorocznych statuetek „Zielony Kaganek” nauczycielom wyróżniającym się w dziedzinie aktywności i różnorodności działań na rzecz ekologii w regionie. Wśród zaszczytnego grona nagrodzonych znalazła się Elżbieta Witek-Pawlukojć. Nagrody wręczał obecny na konferencji prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie Adam Krzyśków. Była to też okazja do podsumowania aktywności szkół w regionie.

            W trakcie ferii zimowych opiekun klubu prowadziła zajęcia ornitologiczne dla dzieci z Gminy Wiejskiej Giżycko w Gminnym Ośrodku Kultury i Rekreacji w Wilkasach. Została za to uhonorowana podziękowaniami i dyplomem.

            Kolejny rok z rzędu KMO „Dudek” brał udział w akcji monitorowania wiosennych przylotów ptaków „Spring Alive”. Akcja ta jest prowadzona w całym kraju pod patronatem Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków i polega na obserwacji i odnotowaniu pierwszego wiosennego pojawienia się dymówki, kukułki, jerzyka, bociana białego oraz żołny. Dzieci chętnie uczestniczyły w tej akcji, przynosząc na każde zajęcia wyniki swoich obserwacji. Część obserwacji udało się wykonać na zajęciach (np. wychodząc ze szkoły widzieliśmy szybujące wysoko nad nami jerzyki).

            11 lutego 2016 r. w trakcie apelu podsumowującego osiągnięcia uczniów klas I-III wręczono nagrody książkowe za zdobycie miejsc w konkursie „Ptasia ekstra – klasa”. Rozdano około 100 książek o tematyce ornitologicznej, które zostały zakupione dzięki wpółfinansowaniu przez Fundację Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich w Giżycku. O przebiegu konkursu i uroczystym wręczeniu nagród napisała Gazeta Giżycka z dn.18-24 marca 2016 r.

 W ramach realizacji programu edukacyjnego OTOP, dzieci uczestniczyły w wycieczce do parku miejskiego, której celem była inwentaryzacja kolonii lęgowej gawrona. W trakcie spaceru uczniowie obserwowali ptaki, posługując się sprzętem optycznym, wykonali zdjęcia, stworzyli notatki. Tym razem w parku przy ul. Warszawskiej zastaliśmy jedynie cztery gniazda, prawdopodobnie z powodu ogłowienia wielu drzew i zamontowania odstraszacza dźwiękowego. Dużą kolonię lęgową znaleźliśmy w małym parku przy szpitalu. Wyniki monitoringu zostaną opracowane i przesłane do Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

1 kwietnia 2016 roku Klub Małego Ornitologa „Dudek” wziął udział w I Mazurskiej Konferencji Ornitologicznej, która odbyła się w sali konfrencyjnej Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Spytkowie. Było to ważne i ciekawe spotkanie miłośników ptaków, którzy mieli możliwość wysłuchania prelekcji znanych i cenionych w świecie ornitologów osobistości tj.: dr Andrzej Kruszewicz, Sebastian Menderski, Andrzej Sulej, Szymon Czernek oraz Krzysztof Pawlukojć. Dzieci przebrane za ptaki recytowały przygotowane wcześniej wiersze, co zostało opisane w Gazecie Giżyckiej z dn. 14-20 kwietnia 2016 r. oraz zamieszczone w reportażu z konferencji w TVP Olsztyn.

W II półroczu w klubie odbyły się następujące konkursy:

 

1. „Mój ulubiony ptak” – konkurs plastyczny:

I m. – Magdalena Duda III c,

III m. – Aleksandra Mierzejewska III c,

III m. – Łukasz Czuryło III c.

 

Wyróżnienia:

Marek Wyskwar II b,

Joanna Strojek II b.

 

2. Konkurs literacki „Mój ulubiony ptak”

- nagrodę główną zdobyła Aleksandra Mierzejewska III c

 

3.  Konkurs na najlepiej prowadzony zeszyt:

I m. – Łukasz Czuryło III c,

II m. – Magdalena Duda III c,

III m. – Aleksandra Mierzejewska III c

 

Nagrody, które otrzymali uczniowie pochodziły od sponsorów i były to torby, kubki, przypinki, naklejki, zakładki, książki itp.

            Na zakończenie zajęć w II półroczu opiekun klubu otrzymała niespodziankę, a był nią wykonany przez Magdalenę Dudę medal z napisem SUPER PANI ORNITOLOG. Podobny medal otrzymał także p. Krzysztof Pawlukojć, który służył nam swoją wiedzą jako ekspert.

Rok szkolny 2015/2016 już się zakończył, ale mam nadzieję że dzieci będą w czasie wakacji rozwijały swoje zainteresowania ornitologiczne. Życzę Wam wiele ciekawych obserwacji!!! Do zobaczenia w nowym roku szkolnym, który zapowiada się równie ciekawie (a może nawet ciekawiej) jak ten miniony!!!

 

 

 

 

Monitoring kolonii lęgowej gawrona

minixW ramach realizacji programu edukacyjnego Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków „Przyroda wokół nas – ptaki” Klub Małego Ornitologa „Dudek” udał się do parku miejskiego przy ul. Warszawskiej. Park był terenem badań kolonii lęgowej gawronów od kilku lat. Niestety tym razem stwierdziliśmy w nim tylko cztery gniazda. Prawdopodobną przyczyną takiego stanu rzeczy było ogłowienie wielu drzew oraz zamontowanie dźwiękowego odstraszacza ptaków. Na miejscu czekała nas jeszcze jedna niemiła niespodzianka. Natknęliśmy się na martwego gawrona. Długo zastanawialiśmy się co mogło się z nim stać. Może uległ wypadkowi w trakcie walki o gniazdo? A może był chory?…Mimo tego nieszczęścia dzieci mogły obejrzeć z dość bliskiej odległości ptaka, o którym uczyły się na zajęciach. Porównać jego wielkość, ocenić mocny i silny dziób.

Powszechną ciekawość wśród uczniów wzudziły pawie trzymane za jednym z ogrodzeń. Dzieci z podziwem patrzyły na te piękne, kolorowe i dumnie poruszające się ptaki. Ciekawą obserwacją była również pleszka, która wcale się nas nie bała, dzięki czemu mogliśmy zrobić jej całą sesję zdjęciową. Pięknie pozowały także kawki, wróble, mazurki, szpaki oraz dzikie gołębie – grzywacze.

W związku ze zmniejszeniem się kolonii lęgowej gawronów w dotychczasowym miejscu badań postanowiliśmy poszukać ich gdzieś indziej. Na dużą ilość gniazd natknęliśmy się w małym parku przed szpitalem. Gawronom widocznie spodobał się ten teren, gdyż założyły w nim aż 26 gniazd (po kilka na jednym drzewie). Mimo tak pozytywnych obserwacji, tu niestety też czekała nas niemiła niespodzianka. W wyniku silnie wiejących wiatrów spadło na chodnik gniazdo z pisklętami, które nistety tego nie przeżyły. Były jeszcze bardzo małe i nieopierzone. Uczniowie na własne oczy przekonali się jak bezbrone są to istoty w tej fazie rozwoju i jak potrzebana jest im opieka rodziców i zapewnienie bezpieczeństwa. W zdumienie wprawiła dzieci wielkośc gniazd gawronów. „Dudkowicze” przekonali się jak są duże i jak wiele ptaki muszą się napracować, aby je zbudować.

Podsumowaniem naszej wycieczki była pozytywna konkluzja wskazująca na fakt, iż nasze gawrony nie wyprowadziły się całkowicie z miasta, a jedynie zmieniły miejsce na bardziej zaciszne i spokojne. Chciałoby się powiedzieć...PRZYRODA…

Jeśli chcesz przeczytać więcej o giżyckiej kolonii gawronów kliknij poniższy link

http://gizycko.wm.pl/358027,Mazurska-przyroda-przyszpitalny-oddzial-gawronowy-dziala-bez-zarzutu.html#axzz49NLPjl4p

 

Występ Klubu Małego Ornitologa „Dudek”
podczas konferencji w ZUOK-u

ptak

 

 

 

1 kwietnia 2016 roku w sali konferencyjnej Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Spytkowie, w trakcie I Mazurskiej Konferencji Ornitologicznej zaprezentowali się uczniowie z klubu „Dudek”. Po niezwykle ciekawej prelekcji dr Andrzeja Kruszewicza, dyrektora ZOO w Warszawie, w trakcie przerwy w obradach pojawiły się dzieci przebrane za ptaki. Zebrani goście (miłośnicy i znawcy ptaków) bez trudu odgadli ich nazwy. Uwagę obserwatorów przykuły od razu kolorowe dudki z charakterystycznym czubkiem na głowie. Jednak to nie dudek był bohaterem opowieści, którą przedstawiły dzieci, a cała rodzina ptaków krukowatych, jakie licznie i chętnie żerują na składowisku w ZUOK – u. Uczestnicy konferencji z zainteresowaniem wysłuchali napisanej z przymrużeniem oka przez Krzysztofa Pawlukojcia historii spotkania ptaków na tym wysypisku, które zleciały się aby wziąć udział w „krukowatym sejmiku”. W trakcie ustalania planu obrad ptasi posłowie zgłaszali „...dziś poprawki do ustawy o dziobaniu i swobodzie w swym krakaniu” jak również złożyli wniosek „by odrzucić weto sójek w sprawie żołędziowych bójek”. Plan jednak nie spodobał się ptasiej opozycji. Każdy z przedstawicieli awifauny miał swoje zdanie i każdy chciał koniecznie zabrać głos: „Gawron z sójką się targują, wrony siwe podsłuchują. W posiedzeniu będą przerwy, gdyż są spory, chaos, nerwy...”

 

„Kryzys obrad” uratowało pojawienie się kruka – największego ze wszystkich posłów sejmikowej rodziny. Przybysz stanowczym głosem uciszył ptasi rwetes: „Z dala słychać kłótnie, wrzaski, nie są miłe to obrazki. Ja nauczę was kultury, z głów wybiję wszystkie bzdury. Taki sejmik to zabawa, a nie ustanawianie prawa. Powiem wszystkim w ptasim tłoku, tu na placu, tu w ZUOK – u. Kruk jest władcą, koniec, kropka i skończona cała szopka.” Tym oto sposobem uciął wszelkie niejasności i zakończył obrady ptasiego sejmu. Zgromadzone ptaki musiały uznać wyższość najsilniejszego i pogodzić się z postanowieniem: „Kruk przejmuje władzy stery”.

Sejmik zakończono uniwersalnym hasłem, które często rządzi zarówno w świecie ptaków, jak i ludzi: „Taka ptasia demokracja kto silniejszy tego racja”.

Po przedstawieniu dzieci otrzymały gromkie brawa oraz upominki przygotowane przez gospodarza tego wydarzenia.

 W rolę ptaków wcieliły się:

 Magdalena Duda – narrator,

 Aleksandra Mierzejewska – narrator,

 Antonina Kastner – gawron,

 Marek Wyskwar – kawka,

 Łukasz Czuryło – kruk.

 Zebrani goście usłyszeli również wiersze „Bocian patriota” oraz „Kormoran” w brawurowym wykonaniu Julii Boguckiej oraz Antoniny Kastner.

 

d 
 IMG 3947
 IMG 3948
IMG 3949

 

 

 

W pierwszym semestrze roku szkolnego 2015/2016 w SP 7 Klub Małego Ornitologa „Dudek” pod opieką zorganizował szkolny konkurs dla klas II i III pod nazwą „Ptasia ekstra – klasa”. Składał się on z trzech etapów: plastycznego, recytatorskiego oraz wiedzy ornitologicznej. Poszczególne konkursy odbywały się w odstępie miesięcznym. Do każdego z nich zaproszono po trzech uczniów z kas II i III. Zadaniem uczniów, którzy zgłosili się do etapu plastycznego było wykonanie pracy na temat „Ptaki Mazur”. Uczestnicy konkursu podeszli do niego w sposób profesjonalny przygotowując wszelkie niezbędne pomoce. Dzięki temu oraz wielu ciekawym pomysłom dzieci prace były przemyślane i wykonane za pomocą różnorodnych technik plastycznych. Niektóre z nich zachwycały wielością małych elementów (w tym przypadku ptaków), inne ukazywały szczegóły ptasiego wyglądu w dużym formacie. Wszystkie prace były kolorowe i wykonane z największą starannością, dlatego też niełatwo było wyłonić zwycięzców. Ostatecznie wybrano 5 prac:

 

I miejsce: Maksymilian Jaskółowski IIIa

 

II miejsce: Natalia Duda IIIb oraz Julia Bogucka IIIc

 

III miejsce: Patrycja Predko IIIe oraz Zuzanna Jóźwik IIe

 

 

 

Drugi etap to prawdziwe ptasie święto. Jeszcze przed jego rozpoczęciem na korytarzu panował niezwykły ruch i podniosła atmosfera. To przybywający na konkurs uczestnicy przebierali się z pomocą rodziców w ptasie stroje oraz ćwiczyli swoje role. Nie dało się nie zauważyć emocji związanych z występem przed licznie zgromadzoną publicznością składającą się z rodziców, dzieci, babć i dziadków oraz nauczycieli. Zgromadzeni podziwiali piękne ptasie stroje sójki, bociana, gawrona, sroki, dzięcioła itd. Z wielkim zainteresowaniem słuchali także popisów recytatorskich. Wiersze przygotowane przez dzieci miały różny skalę trudności, humoru oraz oryginalności. Jednak poziom występów należy uznać za wysoki. Podziw budził nie tyko sposób recytacji, ale również długość wybranych utworów oraz barwność i oryginalność strojów dzieci.

 

Komisja postanowiła nagrodzić następujących uczestników:

 

I miejsce: Julia Bogucka IIIc

 

II miejsce: Hanna Wicha IIe

 

III miejsce: Aleksandra Kulesza IIIb

 

Postanowiono również przyznać nagrody specjalne uczniom klasy II b: Boć Izabela, Ziniewicz Przemysław, Zeman Lena, Dyduch Aleksandra, Kubach Amelia.

 

 

 

 

Ostatni etap to prawdziwy sprawdzian wiedzy z zakresu ornitologii. Aby odpowiedzieć na 25 pytań dotyczących życia, wyglądu i zwyczajów ptaków Polski, trzeba było wykazać się nie lada wiedzą. Zagadnienia poruszane w teście były trudne do rozwiązania dla tych, którzy nie zaglądali do różnego rodzaju pomocy takich jak książki czy też internet. Jednak uczestnicy stanęli na wysokości zadania i okazało się, że dzieci dysponują dość dużą wiedzą na temat ptaków. Wiedziały na przykład jakie ptaki nie budują własnych gniazd i podrzucają jaja innym ptakom, albo ile gatunków bocianów występuje w naszym kraju. Po sprawdzeniu wszystkich prac i obliczeniu punktów wynik przedstawiał się następująco:

 

I miejsce: Łukasz Czuryło – III c

 

II miejsce: Aleksandra Kulesza – III b

 

III miejsce: Magdalena Duda – III c

 

IV miejsce: Zuzanna Jóźwik II e, Michał Koniuszewski III e

 

 

Uczestnicy poszczególnych etapów „Ptasiej ekstra - klasy” oprócz tego, że zajmowali miejsca indywidualne, zbierali także punkty dla swoich klas. Największą ilość punktów zdobyła klasa III c (wych. p. Bożena Gago), drugie miejsce zajęła klasa II e (wych. p. Elżbieta Dębek), zaś trzecie klasa III b (wych. p. Irena Patra).

 

11 lutego w trakcie apelu podsumowującego I półrocze oficjalnie zakończono konkurs „Ptasia ekstra – klasa” i rozdano nagrody indywidualne oraz klasowe- łącznie około 100 książek. Książki o tematyce ornitologicznej sponsorowała Fundacja Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich w Giżycku.

 

Europejskie Dni Ptaków

PICT0106Po raz kolejny pierwszy weekend października upłynął pod znakiem ptaków. Stało się to za sprawą organizacji przyrodniczej BirdLife International (w Polsce Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków). Krajowi partnerzy światowej federacji, poprzez organizację tego święta, zwracają uwagę na ciekawe zjawisko przyrodnicze jakim jest jesienna migracja ptaków. W ramach tej akcji Klub Małego Ornitologa „Dudek” zaprosił chętne dzieci z SP 7 na wycieczkę. Tym razem uczniowie obserwowali i liczyli ptaki w parku oraz nad jeziorem Niegocin. W trakcie spaceru po parku dzieci zauważyły stado sikor przemykające między drzewami oraz kilka krzyżówek pływających po stawie. Powszechną ciekawość wzbudził także pewien gawron, który starając się ukryć zdobyte pożywienie, zakopywał zapasy głęboko w ziemi.

W Ekomarinie dzieci dostrzegły stado łysek oraz samotnego łabędzia, który jednak bardzo odważnie  i cierpliwie pozował wszystkim do zdjęć. Po przejściu na plażę okazało się, że uczestnicy wycieczki mają szansę, aby z bliskiej odległości zobaczyć kormorany suszące skrzydła po „polowaniu”. Nieopodal – na pomoście – usadowiły się mewy. Po dłuższej obserwacji ustalono, że mieliśmy do czynienie z trzema gatunkami: śmieszką, nieco rzadszą i większą jej kuzynką mewą siwą oraz największą z nich – mewą srebrzystą. Uczniowie w końcu mieli możliwość porównania tych ptaków w naturze, a nie tylko w atlasie.

Idąc w stronę mola zwróciliśmy uwagę na stado kaczek i łysek, w którym pływał jeden odmienny od wszystkich ptak. Okazało się, że tym nietypowym osobnikiem jest czernica – kaczka, która raczej stroni od ludzi. Nam jednak pokazała się w pełnej krasie, a nawet pozwoliła się sfotografować.

Kolejnym punktem wycieczki był test wiedzy ornitologicznej. Dzieciom udzielającym odpowiedzi na trudne pytania z zakresu wyglądu, życia i zwyczajów niektórych gatunków ptaków, kibicowały szpaki, które wyśpiewywały swoje melodie tuż nad głowami uczestników konkursu. Uczniowie, którym nie powiodło się w konkursie wiedzy, mogli skorzystać z propozycji udziału w konkursie plastycznym pn. „Ptak Europejskich Dni Ptaków – żuraw”. Dzieci otrzymają ciekawe nagrody sponsorowane przez instytucje współpracujące z Klubem Małego Ornitologa „Dudek”.

Podsumowując EDP w 2015 r. udało nam się zobaczyć aż 387 ptaków, z czego 191 stanowiły szpaki, które zajęły również pierwsze miejsce w całej Polsce. Uczniowie po 2,5 godzinnym spacerze wrócili zmęczeni, ale zadowoleni z obserwacji i przepięknej pogody.

Wyniki konkursów

Konkurs wiedzy ornitologicznej:

I Szarko Michał II d

II Czuryło Łukasz III c

III Duda Magdalena III c

W klasach IV-VI wiedzą o ptakach wyróżniły się: Chełkowska Dominika i Styrańczak Katarzyna

Konkurs plastyczny „Ptak Europejskich Dni Ptaków – żuraw”:

I Duda Magdalena III c

II Symonowicz Wiktoria II d, Mierzejewska Aleksandra III c

III Abramowicz Oliwia II d, Bobek Mateusz II d

 

goście

Odwiedza nas 16 gości oraz 0 użytkowników.

Zegar

Warszawa