Klub Dudek

 

 

Rok szkolny 2013/2014

galeria1

galeria2

 

PICT0080

 

16 kwietnia uczniowie z Klubu Małego Ornitologa „Dudek” wybrali się do parku miejskiego w celu inwentaryzacji gniazd kolonii lęgowej gawrona. Realizacja tego zadania wynika z programu Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków „Przyroda wokół nas – ptaki”. Obserwacje ptaków rozpoczęły się zaraz po wyjściu ze szkoły. Na trawnikach żerowały kawki, gołębie, gawrony oraz szpaki. Po drodze do parku „Dudkowicze” rozpoznali kolejne stada szpaków i wróbli. Kiedy dotarli na miejsce, w trakcie liczenia gniazd gawronów, pojawiły się kolorowe zięby, kos oraz kwiczoł.

Jak zwykle o tej porze nie zabrakło również grzywaczy, które aktualnie zakładają gniazda i walczą o swoje terytorium. Jedną z takich walk dzieci mogły obserwować i podziwiać. Uczniowie zabrali ze sobą na wycieczkę lornetki oraz aparaty. Mimo tego, że fotografia przyrodnicza nie jest łatwa, dzieciom udało się zrobić kilka zdjęć. Z wyliczeń klubowiczów wynika, że kolonia lęgowa gawronów w giżyckim parku miejskim liczy 27 gniazd. Wyniki tych obserwacji zostaną wysłane do biura Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. ZDJĘCIA

-----------------------------

18 grudnia 2013 roku zakończyła się V edycja konkursu ornitologicznego dla klas II i III pt. „Ptasia ekstra – klasa”.Konkurs składał się z trzech etapów, w trakcie których dzieci rywalizowały o miejsca indywidualne oraz zbierały punkty dla swoich klas. Klasa, która zdobyła największą ilość punktów otrzyma tytuł „Ptasiej ekstra – klasy” oraz nagrody dla wszystkich uczniów. Nagrodzone zostaną również dzieci z klas, które zdobędą II i III miejsce.

Pierwszym etapem był konkurs plastyczny, w którym dzieci wykonały maski ptaków. Do udziału w konkursie zostało zaproszonych po trzech uczniów z klas II i III. Dzieci wykonywały prace techniką dowolną, dzięki czemu były one różnorodne i ciekawe (malowane farbami, kredkami, wyklejane piórami, bibułą, plasteliną itd.). Wszystkie prace były zgodne z tematem – przedstawiały maski ptaków tj. bocian biały, kawka, gil, sowa, dudek itd. Łącznie wykonano 17 prac plastycznych, z czego trzy zostały nagrodzone:

I miejsce: Karina Karaś – IIIb

II miejsce: Natalia Kulik – IIIb

III miejsce: Igor Dulemba – IIa

Najciekawsze prace zostały wystawione na tablicy na korytarzu bloku C.

Punktacja po I etapie konkursu:

1. III b – 10 pkt, 2. II e – 9 pkt; 3. II d – 8 pkt; III e – 8 pkt; 5. II b – 7 pkt, 6. III c – 6 pkt, 7. II a– 4 pkt; 8. II c – 0 pkt; III a – 0 pkt; III d – 0 pkt.

Kolejny etap – konkurs recytatorski wraz prezentacją stroju odbył się 20.11.2013 r. Biorący udział w tym konkursie uczniowie recytowali indywidualnie wiersz związany tematycznie z ptakami. Wszyscy uczniowie przygotowali przebrania ptaków, które były przez komisję punktowane oddzielnie.

W konkursie recytatorskim wzięło udział 18 uczniów:

I miejsce: Gabriela Kozłowska – III c

II miejsce: Natalia Kulik – III b

III miejsce: Julia Koc – II e

Postanowiono również przyznać wyróżnienia następującym uczniom:

Wiktoria Miciukiewicz II a,

Dominika Chełkowska II e,

Karina Karaś III b.

Punktacja po II etapie konkursu:

1. III b – 24 pkt, 2. II e – 22 pkt; 3. III e – 19 pkt; 4. II d– 16 pkt; III c – 16 pkt, 6. II a– 14 pkt, 7. II b– 7 pkt; 8. II c – 0 pkt; III a – 0 pkt; III d – 0 pkt.

18 grudnia 2013 roku odbył się konkurs wiedzy o ptakach Polski, który przeprowadzono w formie pisemnego testu, składającego się z 25 pytań. Komisja spośród 16 prac wybrała trzy wyróżniające się i nagrodziła następujące osoby:

I miejsce: Katarzyna Styrańczak – II e

II miejsce: Maciej Iwanicki – III b

III miejsce: Ignacy Duda– III b

Uroczyste podsumowanie konkursu, przedstawienie klasyfikacji grupowej i wręczenie nagród indywidualnych oraz klasowych odbędzie się na apelu podsumowującym osiągnięcia uczniów za I semestr roku szkolnego 2013/2014.

Organizatorzy pragną podziękować uczestnikom, rodzicom i nauczycielom za zaangażowaniei pomoc. Dzięki Waszej pracy uczniowie mieli możliwość poszerzenia wiedzy ornitologicznej, rozwijania zainteresowań

i zaprezentowania swoich talentów.


 

Pierwsza sobota października tradycyjnie w naszej szkole poświęcona była obchodom Europejskich Dni Ptaków. Organizacją tego ptasiego święta w naszym kraju zajmuje się Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. W ramach współpracy z OTOP , Klub Małego Ornitologa „Dudek”, działający pod opieką nauczycielki Elżbiety Witek-Pawlukojć  w SP 7 zaprosił chętnych uczniów na wycieczkę do lasu miejskiego. Już w drodze dzieci obserwowały stada szpaków, sikor, gawronów i gołębi. Wszystkie z tych ptaków zostały dokładnie policzone i wpisane do specjalnych formularzy. Po dotarciu do lasu okazało się, że czekały na małych ornitologów prawdziwe „ptasie rarytasy”, czyli gatunki ptaków, które są bardzo płochliwe i niełatwo jest je zobaczyć, tj. czaple siwe oraz perkozki. Dzieci obserwowały ptaki przy użyciu sprzętu optycznego, wykonały również kilka ciekawych zdjęć. Po praktycznej części wycieczki przyszedł czas na sprawdzenie wiedzy uczestników. Każde z dzieci rozwiązało test składający się z 14 pytań o tematyce ornitologicznej. Oprócz testu został ogłoszony również konkurs plastyczny pt. „Ptak EDP – nurogęś”. Na zwycięzców obu konkursów czekają nagrody ufundowane przez współpracujące z klubem ogólnopolskie instytucje zajmujące się ochroną przyrody.
Po wysiłku intelektualnym nastąpił czas zabawy. Dzieci wzięły udział w grze ruchowej „Jastrząb            i wróble”. Nie wiedziały wówczas, że za chwilę zobaczą prawdziwego jastrzębia kołującego              nad lasem. Prawie w tym samym momencie uczniowie mieli okazję podziwiania kruka oraz  lotu drapieżnego ptaka, jakim jest myszołów.
Po zakończeniu wycieczki wszystkie obserwacje zostały zsumowane i wysłane drogą elektroniczną         do biura OTOP, skąd trafią do europejskiego koordynatora, jakim jest w tym roku Słowackie Towarzystwo Ornitologiczne.
Wyniki konkursów przedstawiają się następująco:

KONKURS PLASTYCZNY – PTAK EDP NUROGĘŚ
I miejsce Chełkowska Dominika II e
II miejsce Krużyńska Julia III d
III miejsce Prokopczuk Oliwia III d

KONKURS WIEDZY ORNITOLOGICZNEJ – W KATEGORII KLAS I-III
I miejsce Szymowiat Amelia III d
II miejsce Zapadka Jakub II e
III miejsce Dawidowicz Natalia III d

KONKURS WIEDZY ORNITOLOGICZNEJ – W KATEGORII KLAS IV-VI
I miejsce Żurek Kacper VI c
II miejsce Płoszyński Grzegorz V a
III miejsce Mieronowicz Aleksandra IV e

goście

Odwiedza nas 28 gości oraz 0 użytkowników.

Zegar

Warszawa