Klub Dudek


 

Rok szkolny 2012/2013

galeria1

galeria2

 Klub Małego Ornitologa DUDEK działania w roku szkolnym 2011/12 i 2012/13 - FILM

Przedstawienie inscenizacja do wiersza W DUDKOWEJ DZIUPLI - zobacz film

W DUDKOWEJ DZIUPLI

DUDEK-OJCIEC:

Gdzie się mali podziewacie?

Mówcie szybko swemu tacie.

Czekam na was od godziny,

Z nerwów jestem cały siny.

DUDUŚ 1:

Niech się tatko tak nie złości,

Bo wystraszy naszych gości.

Zaraz wszystko wyjaśnimy

Za spóźnienie przeprosimy.

O tej porze w każdy wtorek

Pakujemy książki w worek.

Na zajęcia się spieszymy,

Bo do klubu należymy.

DUDUŚ 2:

Gdyż w „siódemce” – naszej szkole

Ptaki pełnią ważną rolę.

I z szlachetnych tych pobudek

Powstał klub o nazwie „Dudek”.

Tam się o nas uczą dzieci

Kiedy, który z nas przyleci.

Co jadamy i gdzie śpimy,

Gdzie spędzamy lata, zimy.

DUDUŚ 3:

Jakie mamy skrzydła , dzioby,

Kolor piórek dla ozdoby.

Kto ma ogon, kto ma czubek,

Wszystko to na klubie „Dudek” .

DUDEK-OJCIEC:

W której szkole takie cuda?

Mnie oszukać się nie uda.

Dzieci wolą komputery,

Gry, zabawki i rowery.

Dla maluchów temat ptaki,

Nudny jest i byle jaki.

Gdyby nawet klub ten istniał,

Nikt do niego by nie przystał.

DUDUŚ 1:

Mylisz się nasz ojcze drogi,

A twój osąd jest zbyt srogi.

Dzieci ptaki uwielbiają,

Chętnie czas im poświęcają.

W klubie „Dudek” są rysunki,

Gry, zabawy, podarunki.

Są wycieczki, obserwacje,

Z których zdaje się relacje.

DUDUŚ 2:

Gdy w terenie są zajęcia,

Dzieci robią ptakom  zdjęcia.

A jak okupują klasę,

Tworzą własną, ptasią prasę.

Prócz zabawy, jest nauka:

Jak rozpoznać w locie kruka?

Co najchętniej bocian zjada,

Czy gadożer schwyta gada?

DUDUŚ 3:

Gdzie zakłada gniazdo pleszka,

Która sowa w dziupli mieszka?

Jak wygląda dziób kulika,

Jak poprawnie pisać „kszyka”.

Dzieci uczą się o szpakach,

Kaczkach i drapieżnych ptakach.

Jakim głosem sroka skrzeczy,

Oraz wielu innych rzeczy…

DUDEK-OJCIEC:

To wspaniałe wiadomości,

Na mym dziobie uśmiech gości.

I mam prośbę moi mali

Byście i mnie tam zapisali.

Choć nie jestem już tak młody,

Też mam chrapkę na przygody.

Powiem zatem bez ogródek,

NIECH NAM ŻYJE NASZ KLUB DUDEK!!!!

„Ptasia ekstra – klasa” -  IV edycja konkursu ornitologicznego dla klas II i III

Już czwarty raz w naszej szkole odbył się konkurs ornitologiczny w klasach II i III. Składał się z czterech etapów, na których uczniowie zdobywali indywidualne nagrody oraz punkty dla swoich klas. Po zakończeniu konkursu komisja zliczyła wszystkie punkty i w ten sposób wyłoniła zwycięską klasę.

Pierwszym etapem był konkurs plastyczny  pt. „Ptaki Mazur”. Do udziału w konkursie zostało zaproszonych po trzech uczniów z klas II i III. Dzieci wykonywały prace techniką dowolną, dzięki czemu były one różnorodne i ciekawe (malowane farbami, kredkami, wyklejane piórami, bibułą, plasteliną itd.). Wszystkie prace były zgodne z tematem – przedstawiały ptaki występujące na  Mazurach tj. gągoł, kormoran, łabędź niemy, dudek, gil, raniuszek, mewa, bocian biały, czapla siwa, sikora, dzięcioł, itd. Łącznie wykonano 21 prac plastycznych, z czego cztery zostały nagrodzone.

W następnym miesiącu  odbył się konkurs wiedzy o ptakach Polski, który przeprowadzono w formie pisemnego testu, składającego się z 25 pytań. Komisja spośród 25 prac wybrała cztery wyróżniające się wiedzą na temat życia i zwyczajów ptaków Polski oraz umiejętnościami w rozpoznawaniu poszczególnych gatunków.

Kolejny etap – konkurs muzyczny wraz prezentacją stroju odbył się w grudniu. Biorący  udział w tym konkursie uczniowie śpiewali indywidualnie piosenkę związaną tematycznie z ptakami. Część uczniów przygotowała podkład muzyczny oraz przebrania ptaków, które były przez komisję punktowane oddzielnie.

Ostatni etap Ptasiej ekstra – klasy – konkurs recytatorski odbył się 10 stycznia 2013 roku. Zadaniem dzieci było wyrecytowanie wiersza o tematyce ornitologicznej.

Po zakończeniu czwartego etapu okazało się, że najwięcej punktów zdobyła klasa II e (wych. p. Sylwia Melnik), a zatem jest zwycięzcą konkursu „Ptasia ekstra – klasa”. Drugie miejsce zajęła klasa II b (wych. p. Elżbieta Dębek),zaś trzecie klasa III c (wych. p. Bożena Gago).

Uroczyste wręczenie nagród odbyło się na apelu podsumowującym I półrocze. Za zdobycie miejsc I – IV (indywidualnie) dzieci otrzymały książki o tematyce ornitologicznej. W klasyfikacji grupowej klasy, które zajęły miejsca I – III otrzymały zestaw książek dla każdego ucznia oraz dyplom uznania.

W ciągu czterech miesięcy „Ptasiej ekstra – klasy” widoczne było wielkie zaangażowanie w sprawy konkursów, nie tylko wśród dzieci, ale także wśród nauczycielek klas II i III oraz rodziców, którzy pomagali swoim dzieciom. Niewątpliwie - wśród uczniów biorących udział w konkursach – podniósł się znacząco poziom wiedzy ornitologicznej, co w wielu przypadkach stało się przyczyną rozbudzenia zainteresowań przyrodniczych. Dzieci bardzo chętnie brały udział w konkursach i z niecierpliwością oczekiwały na wyniki.

Nazwa konkursu

Etap

Laureaci

Klasa

Plastyczny „Ptaki Mazur”

I

I Natalia Kulik

II Iza Tyszko

III Klaudia Bielańczuk

IV Magdalena Zając

II b

III c

III e

II e

Wiedzy ornitologicznej

II

I Aleksandra Mieronowicz

II Julia Ciesińska

III Weronika Sieredzińska

IV Ignacy Duda

III c

III c

III b

II b

Muzyczny

III

I Klaudia Patryło

II Iga Grygiencza

III Sebastian Cwalina

IV Maja Banach

    Kornel Typa

IIe

II b

II e

III c

III e

Recytatorski

IV

I Maciej Kamiński

II Natalia Kulik

III Klaudia Patryło

IV Karina Karaś

III c

II b

II e

II b

     ------------------------------ 

W pierwszy weekend października w całej Polsce miłośnicy awifauny zbierają się pod patronatem Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, by obserwować i liczyć ptaki. Szkolne obchody Europejskich Dni Ptaków zostały zorganizowane 6 października. Tego dnia odbyła się wycieczka do lasu miejskiego połączona z obserwacją i liczeniem ptaków. Pogoda znów nam dopisała, dzięki czemu mogliśmy zobaczyć i odnotować obecność w lesie wielu gatunków ptaków , jak np. rudzik, sroka, kowalik, myszołów czy sikora bogatka. W czasie pobytu nad leśnym stawem obserwowaliśmy kaczki krzyżówki, łyski oraz krakwy.  Poza tym mogliśmy podziwiać przelatujące nad nami klucze żurawi, a także stada sikor, czy gawronów. Las miejski był również miejscem zabaw, gier oraz konkursów: plastyczny „Ptak EDP – czajka” oraz wiedzy ornitologicznej, w którym dzieci rozwiązały test składający się z 25 pytań. Najwięcej punktów zdobyła uczennica kl. III b Weronika Sieredzińska, drugie miejsce zdobył Grzegorz Płoszyński z klasy IV a, trzecie Aleksandra Mieronowicz  z III c oraz Hubert Matusewicz z IV c, zaś czwarte Amelia Szymowiat z II d. Konkurs plastyczny wygrała Natalia Dawidowicz z II d, drugie miejsce zdobył Oliwia Prokopczuk z II d, trzecie miejsce zajęli: Monika Florczak z II d oraz Dawid Stępniak z II d.

Wszystkie dzieci, które brały udział w tej akcji zostały nagrodzone dzięki instytucjom współpracującym z klubem. Uczniowie otrzymali książki, naklejki, pocztówki, wydawnictwa multimedialne, foldery, broszury, kolorowanki, czasopisma przyrodnicze.

O przebiegu szkolnych obchodów Europejskich Dni Ptaków napisała Gazeta Giżycka z dn.11-17 października 2012 r.

W trakcie wycieczki do lasu miejskiego został nakręcony film dokumentujący przebieg szkolnych obchodów EDP. Film po zmontowaniu i podłożeniu muzyki oraz po opisaniu został wysłany na konkurs „Zielony obiektyw” do Fundacji Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich. Celem konkursu dla szkół podstawowych i gimnazjów było przedstawienie w ciekawy sposób działań podejmowanych przez szkołę w ramach edukacji ekologicznej. Film pt. „Europejskie Dni Ptaków” zdobył pierwsze miejsce w regionie (film można obejrzeć na stronie szkoły – zakładka Fotoaktualności).

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Od kilku lat Klub Małego Ornitologa "Dudek" pod opieką p. Elżbiety Witek - Pawlukojć organizuje szkolne obchody Europejskich Dni Ptaków. Akcja ta jest prowadzona w całym kraju pod patronatem Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. W tym roku w naszej szkole EDP obchodziliśmy 1 - 2 października. W sobotę odbyły się zabawy, gry oraz konkursy: plastyczny "Ptak EDP - raniuszek" oraz wiedzy ornitologicznej, w którym dzieci losowały pytania i udzielały odpowiedzi ustnej. Najwięcej punktów zdobyła uczennica kl. IV e Magdalena Grusznis, drugie miejsce zdobył Piotr Fil z klasy IV a, zaś trzecie Klaudia Kłymko z IV a oraz Kacper Jankowski z II b. Konkurs plastyczny wygrała Klaudia Kłymko z IV a, drugie miejsce zdobył Mateusz Bortkiewicz z VI d oraz Grzegorz Płoszyński z III a, trzecie miejsce zajęły: Emilia Jaworska z II a, Paulina Cieślak i Zuzanna Ruszkul z III c.
Drugiego dnia obchodów EDP odbyła się wycieczka do Lasu Miejskiego połączona z obserwacją i liczeniem ptaków. Pogoda tym razem dopisała, dzięki czemu mogliśmy zobaczyć i odnotować obecność w lesie wielu gatunków ptaków , jak np. rudzik, dzięcioł duży, kowalik, czy sikora bogatka. W czasie pobytu nad leśnym stawem obserwowaliśmy kaczki krzyżówki, łyski oraz czaplę siwą.  Poza tym mogliśmy podziwiać przelatujące nad nami klucze żurawi, a także stada sikor, czy gawronów.
Po zakończeni wycieczki odbyło się wręczenie nagród. Wszystkie dzieci, które brały udział w tej akcji zostały nagrodzone dzięki instytucjom współpracującym z klubem. Uczniowie otrzymali książki, naklejki, pocztówki, wydawnictwa multimedialne, foldery, broszury, kolorowanki, czasopisma przyrodnicze.

 
 
 
 
 
 

goście

Odwiedza nas 17 gości oraz 0 użytkowników.

Zegar

Warszawa