Zapraszamy do Biblioteki Szkolnej!

PICT0008  

„Książki to są twoi najlepsi przyjaciele,

nie wyśmieją, nie zdradzą, a nauczą wiele.”

                                               Jan Rak

ZAGŁOSUJ NA SP 7!!!

 

Biblioteka szkolna SP 7 może zdobyć 1000 książek w konkursie „Tysiąc powodów by czytać” zorganizowanym przez EMPIK. Każdy może zagłosować na naszą szkołę. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce „Tysiąc powodów by czytać”, następnie wejść w zakładkę ZAGŁOSUJ NA SZKOŁĘ, odnaleźć Szkołę Podstawową nr 7 w Giżycku (wpisując w wyszukiwarce „Giżycko” oraz przyciskając ENTER) i oddać swój głos. Jedna osoba może oddać jeden głos dziennie. Głosowanie potrwa do 21.10.2018 roku.

Głosowanie nic nie kosztuje, a nasza wspólna biblioteka może wzbogacić się o nowe pozycje książkowe

 

 

Biblioteka SP 7 w Giżycku posiada dwa główne działy:

I Wypożyczalnię, w której uczniowie mogą wypożyczać książki do domu:

- lektury,

- wiersze,

- bajki i baśnie,

- książki popularnonaukowe,

- wiele nowości obyczajowych, przygodowych, fantastycznych, historycznych, komiksów dla dzieci i młodzieży itd.

W wypożyczalni jest wolny dostęp do części półek, dzięki czemu uczniowie mogą samodzielnie wybierać książki do czytania.

II Czytelnię, w której ze zgromadzonych tam zbiorów uczniowie korzystają na miejscu:

- czasopisma: „Świerszczyk”, „Victor Junior”, „Kumpel”, „Kubuś i przyjaciele” itp.,

- księgozbiór podręczny: albumy, atlasy, encyklopedie, słowniki i wiele innych ciekawych pozycji.

W każdym momencie pomocą służy nauczyciel bibliotekarz.

W naszej bibliotece i czytelni możesz:

- wybierać i wypożyczać książki,

- odrabiać lekcje,

- czytać czasopisma,

- kulturalnie spędzić czas,

- przygotować się do lekcji,

- odpocząć w ciszy i spokoju.

ZAPRASZAMY!

Regulamin 1 5676b1c3f15c5

 Elżbieta Witek-Pawlukojć

 

 

Maj miesiącem książki, bibliotekarzy i bibliotek

            Miesiąc, w którym czytelnicy świętują i podkreślają wagę czytania oraz istnienia bibliotek stał się inspiracją do podjęcia działań w naszej szkole. Z tej okazji biblioteka szkolna zorganizowała konkursy dla młodszych i starszych uczniów. Pierwszy z nich, o nazwie „Dzienniczek lektur” skierowany jest do uczniów klas II i III, których zadaniem było czytanie, opisywanie i ilustrowanie wybranych tekstów. Kolejny konkurs skierowany jest do uczniów klas IV-VII i nosi nazwę „Halo, tu biblioteka zrób zdjęcie czytającego człowieka”. Aby wziąć udział w tym konkursie należy wykonać zdjęcie sobie lub innemu uczniowi naszej szkoły w trakcie czytania książki.

Na laureatów konkursów czekają ciekawe nagrody!!!

            Maj jest również miesiącem, w którym uczniowie klas II naszej szkoły odwiedzają Filię nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Giżycku. Klasa II a i II b w trakcie tej wizyty dowiedziała się z jakich działów składa się tamtejszy księgozbiór i które książki są odpowiednie dla uczniów w tym wieku. Pani Agata Należyty, która przyjęła nas bardzo serdecznie, opowiedziała dzieciom o zasadach zapisu i korzystania ze zbiorów biblioteki. Przygotowała także ciekawe pozycje książkowe, które dzieci chętnie przeglądały. Do dyspozycji uczniów były również inne książki z działu dziecięcego, w którym każdy znalazł coś dla siebie. Miło spędzili czas uczniowie, którzy w kąciku kolorowali obrazki i korzystali z gier. Dziękujemy za gościnność!

Do końca maja w bibliotece naszej szkoły można oglądać wystawę prac plastycznych uczniów klas I pn. „Moja pierwsza książeczka z biblioteki szkolnej”.

Biblioteka SP 7 wzbogaciła swój księgozbiór o nowe ciekawe pozycje książkowe. Jakie? Przekonajcie się sami. ZAPRASZAM DO BIBLIOTEKI !!!

 

 

Poezja w bibliotece

 IMG 20180320 154653

Uczniowie klas IV-VII naszej szkoły wzięli udział w szkolnych eliminacjach do konkursu recytatorskiego „Spotkania z poezją”. Był to pierwszy etap imprezy organizowanej przez Towarzystwo Kultury Teatralnej w Olsztynie, Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie oraz Giżyckie Centrum Kultury.

Zadaniem uczestników szkolnego etapu konkursu było przygotowanie interpretacji jednego utworu poetyckiego (klasy IV-VI). Natomiast uczniowie z klas VII poza poezją przedstawili także wybrany fragment prozy. Komisja składająca się z nauczycieli języka polskiego oraz nauczyciela bibliotekarza wysłuchując uczniów oceniała estetykę mówienia, dobór repertuaru, interpretację oraz ogólny wyraz artystyczny. Po prezentacji wszystkich chętnych uczniów komisja postanowiła przyznać następujące miejsca:

I. W kategorii wiekowej klas IV-VI:

1. Aleksandra Dyduch kl. IV b

   Aleksandra Kędzierska kl. IV a

2. Dominika Gołaś kl. IV a

3. Piotr Wiślicki kl. IV a

II. W kategorii wiekowej klas VII:

1. Natalia Kulik kl. VII b.

Przed nami eliminacje rejonowe, które odbędą się w Giżyckim Centrum Kultury, gdzie będą reprezentowały naszą szkołę: Aleksandra Dyduch, Aleksandra Kędzierska oraz Natalia Kulik.

Życzymy naszym uczniom powodzenia i trzymamy za nich kciuki!

 

 

Nagrody w konkursach czytelniczych rozdane

DSCF5477

            Uroczyste podsumowanie osiągnięć uczniów za I semestr roku szkolnego 2017/2018 było okazją do nagrodzenia sukcesów dzieci w zakresie czytelnictwa. Biblioteka szkolna zorganizowała w I półroczu kilka konkursów w formie indywidualnej i grupowej. Pierwszy z nich ogłoszono z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych – był to konkurs plastyczny pn. „Najciekawsza zakładka do książki”. Nagrody otrzymali następujący uczniowie:

1.Hanna Haszczyn III b

2.Ida Bogaciel III c

3. Oliwia Chrzanowska III h

Wyróżnienia:

Milena Sakowicz II b

Filip Kowalski III c

Wszystkie prace można obejrzeć na wystawie w bibliotece szkolnej lub na stronie internetowej w zakładce BIBLIOTEKA.

Uczniom klas pierwszych zaproponowano udział w konkursie klasowym na najciekawszy album pn. „Moja pierwsza książeczka z biblioteki szkolnej”. Zadaniem dzieci było wykonanie ilustracji do wypożyczonej przez nich lektury, a następnie zebranie wszystkich prac w album. Prace zostały wykonane w formacie A 4 dowolną techniką. Przedstawiały Plastusia, Koziołka Matołka, Kopciuszka itp. Zachwycały pomysłowością, kolorem i różnorodnością użytych materiałów. Główną nagrodę, ufundowaną przez Radę Rodziców, otrzymała klasa I a. Kolejne miejsca zajęły klasy: kl. I c, kl. I d oraz kl. I e. Wystawa wszystkich albumów odbędzie się w maju w bibliotece szkolnej.

Nauczyciel bibliotekarz postanowił o przyznaniu nagród uczniom, którzy w I semestrze wypożyczyli najwięcej książek, a byli to:

1.Jakub Wójciuk I d

2.Aleksander Kozłowski I b

3.Aleksandra Andrzejewska I c

Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

 


Przedświąteczny podarunek

34ru3d5

         Przed świętami Bożego Narodzenia pani Anna Haszczyn, właścicielka Ośrodka Wypoczynkowego „Gwarek” na Pięknej Górze oraz rodzic uczennicy klasy III b naszej szkoły złożyła na ręce Pani Dyrektor Katarzyny Banach paczkę pełną prezentów, w której znajdowały się nowe książki. Dzięki Pani Annie biblioteka wzbogaciła się o poczytne lektury, których czasami brakowało uczniom. Książki te są ponadczasowymi klasykami literatury dziecięcej i młodzieżowej i na pewno będą długo służyły naszym czytelnikom. Wśród tytułów, które znalazły się w paczce są między innymi: „Akademia Pana Kleksa”, „Ania z Zielonego Wzgórza”, „W pustyni i w puszczy”, „Mikołajek”, „Oto jest Kasia”, „O psie, który jeździł koleją”.

IMG 20171212 105930

Serdecznie dziękujemy Pani Annie za gest dobrej woli oraz bezinteresowną pomoc.

 

 

 

Konkursy czytelnicze

IMG 20171117 105702

 

            Z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych biblioteka SP 7 ogłosiła konkursy dla uczniów. Zadaniem klas II i III było wykonanie zakładki do książki w dowolnym formacie i dowolną techniką. Dzieci zrobiły wiele ciekawych prac różnej wielkości, przy użyciu różnych materiałów od kredek począwszy, poprzez filc, kolorowe papiery, koraliki, brokat, a na laminacie skończywszy. Popularnością cieszyły się motywy kwiatowe jak również zwierzęce. Niektórzy uczniowie wyrażali w tych zakładkach swoje największe pasje: piłkarskie czy też samochodowe, inni odnosili się do już przeczytanych lektur szkolnych. Wszystkie zakładki były pomysłowe i kolorowe, jednak nagrody powędrują do następujących uczniów:

1. Hana Haszczyn kl. III b

2. Ida Bogaciel kl. III c

3. Oliwia Chrzanowska kl. III h

Wyróżnienia:

Milana Sakowicz kl. II b

Filip Kowalski kl. III c

Najciekawsze prace można oglądać na wystawie, oczywiście w bibliotece szkolnej.

W klasach IV – VII uczniowie mieli wykonać plakat z hasłem promujący bibliotekę szkolną. Najciekawszą pracę zdaniem komisji wykonał Błażej Sierko z kl. IV f. Plakat zawierał między innymi logo szkoły oraz hasło:

„Nasza biblioteka najlepsza jest, więc przychodź do niej kiedy chcesz”

 

Drugie miejsce zajęła Jagoda Wiszowata z kl. V c, która wykonała plakat w „niebiańskiej” stylistyce z hasłem:

„Czytam książki w bibliotece, z nimi w świat fantazji lecę”

 

Trzecią nagrodę otrzyma Amelia Misiewicz z klasy VI c za własną interpretację wyglądu naszej biblioteki oraz hasło:

„Czytanie to lek na nudę!”

 

Gratuluję wszystkim zwycięzcom i dziękuję za aktywność i kreatywność!

Nagrody książkowe zostaną wręczone na apelu podsumowującym I półrocze roku szkolnego 2017/2018

 

 

Pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelnika biblioteki szkolnej

IMG 20171031 093338

            W ostatnim tygodniu października uczniowie klas pierwszych po uroczystym pasowaniu stali się czytelnikami naszej biblioteki. Poszczególne klasy wraz ze swoimi wychowawcami odwiedzały czytelnię. Każdy z uczniów dowiedział się jakie zadania realizuje biblioteka, jak należy się w niej zachowywać oraz jakie są zasady wypożyczania  książek. Dzieci chętnie wzięły udział w dyskusji na temat szanowania książek oraz dbałości o zdrowie własnego kręgosłupa i oczu w trakcie czytania. Wysłuchały też wiersza opowiadającego o książce, która przez uczniów była bardzo źle traktowana. Wykazały się również znajomością literatury dziecięcej udzielając odpowiedzi na zagadki dotyczące treści popularnych bajek.

W trakcie pasowania dzieci złożyły przysięgę książce, że będą ją szanować oraz że będą pilnie przestrzegać obowiązków czytelnika. Aby każdy uczeń mógł wypełnić przyrzeczenie dostał do pomocy dużą, kolorową zakładkę do książki z sentencją J. Minasowicza, którą powinien zapamiętać: „Kto bez czytania książek chce być mądrym żakiem, ten wskóra jak ten, co wodę czerpie przetakiem.”. Niektórzy pierwszoklasiści wzięli sobie do serca te słowa i po oddaniu do biblioteki pierwszej książki przychodzą po następne. Jest to postawa godna pochwały, gdyż wysiłek włożony w przyjście do biblioteki, wypożyczenie i przeczytanie książki zwróci się na pewno wielokrotnie!!!

 

 
 

 

Rok szkolny 2016/2017 

Podsumowanie pracy biblioteki szkolnej

oraz stanu czytelnictwa wśród uczniów naszej szkoły

IMG 8103

            Rok szkolny 2016/2017 w bibliotece obfitował w wiele wydarzeń.  Pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników, obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, wycieczki klas II do biblioteki miejskiej, liczne wystawki biblioteczne i gazetki oraz skontrum, czyli inwentaryzacja księgozbioru, a także zmiana na stanowisku nauczyciela bibliotekarza. Dla uczniów jednak zapewne najbardziej emocjonujące były organizowane przez bibliotekę konkursy:

- dla klas pierwszych „Jestem ilustratorem – moja pierwsza książka z biblioteki szkolnej”. Zadaniem uczniów było wykonanie ilustracji do pierwszej przeczytanej książki z biblioteki szkolnej.

Najciekawszą pracę wykonał Franciszek Kowal z klasy I a - otrzymał on  nagrodę książkową na apelu podsumowującym osiągnięcia uczniów w I semestrze roku szkolnego 2016/2017. Nagrodę w postaci słodkiego upominku otrzymała również klasa I b za wykonanie całego katalogu z pracami dzieci;

- dla klas trzecich i czwartych „Dzienniczek lektur” - uczniowie zakładali zeszyty, w których umieszczali informacje o przeczytanych książkach tj.: elementy opisu bibliograficznego, rysunek ilustrujący przeczytaną lekturę oraz krótką informację o treści książki lub jej ocenę. Pierwsze miejsce zajął Błażej Sierko z klasy III e (otrzymał nagrodę książkową), drugie miejsce – Krzysztof Chmielewski z klasy III e (dyplom), trzecie miejsce – Lidia Ciołek z klasy III g (dyplom);

- dla klas piątych i szóstych „Czytam i recenzuję” - uczniowie po przeczytaniu książek pisali ich recenzję. Konkurs wygrała Amelia Misiewicz z klasy V c, która otrzymała nagrodę książkową;

- konkurs recytatorski dla klas IV-VI, który był jednocześnie eliminacjami do miejskiego konkursu „Spotkania z poezją 2017”. Pierwsze miejsce zajęła uczennica klasy V e Julia Koc (otrzymała nagrodę książkową), drugie miejsce – Julia Bogucka kl. IV a (dyplom), trzecie miejsce – Aleksandra Kulesza z klasy IV b (dyplom). W eliminacjach do wojewódzkiego konkursu szkołę reprezentowały  Julia Koc i Julia Bogucka.

- nauczyciel bibliotekarz ogłosił konkurs na imię dla maskotki bibliotecznej, którą jest drewniana postać czytelnika. Najciekawszą propozycję przedstawiła Maja Stachurska z klasy III f, która otrzymała nagrodę książkową i grę planszową. Komisja wyróżniła także jeszcze jedną uczennicę – Mariettę Matelak z klasy III a (nagroda książkowa i gra planszowa);

- na zakończenie roku szkolnego nauczyciel bibliotekarz postanowił wyróżnić uczniów za osiągnięcia w czytelnictwie: w klasach I-III nagrodę książkową odebrała Wiktoria Zakrzewska z klasy III e, zaś dyplomy: Joanna Gudańska (kl. II e), Julia Kujawska (II d), natomiast w klasach IV-VI nagrodę książkową otrzymała Aleksandra Kulesza z klasy IV b, zaś dyplomy: Zofia Szudra-Roszko (IV d) i Jan Olszewski (IV b).

W bieżącym roku szkolnym do księgi inwentarzowej wpisano ponad 4 000 wolumenów. Dokonano prenumeraty 7 tytułów czasopism, które były udostępniane w czytelni.

            Czytelnię biblioteki systematycznie odwiedzali uczniowie, którzy korzystając z dogodnych warunków czytali książki oraz czasopisma dziecięce i młodzieżowe. Poza tym, stanowiąc tzw. aktyw biblioteczny byli pomocni w pracach techniczno-bibliotecznych, takich jak: pieczętowanie książek i podręczników, odszukiwanie i dostarczanie lektur innym użytkownikom wypożyczalni, porządkowanie i ustawianie na półkach oddanych przez dzieci pozycji, pomoc przy konserwacji księgozbioru.

            Wśród wszystkich uczniów naszej szkoły 73,79 % stanowią czytelnicy biblioteki, którzy  wypożyczyli w ciągu roku 2 862 książek (średnia na jednego czytelnika to 4,90 książki).

Pierwsze miejsce w czytelnictwie na poziomie klas I-III zajęła klasa II a ze średnią 10,17 książek na jednego ucznia, II miejsce klasa I b ze średnią 9,50 książek na jednego ucznia, III miejsce – klasa III f ze średnią 9,26 na jednego ucznia.

Pierwsze miejsce w czytelnictwie na poziomie klas IV-VI zajęła klasa IV b ze średnią 4,65 książek na jednego ucznia, II miejsce klasa V a ze średnią 4,30 książek na jednego ucznia, III miejsce – klasa IV e ze średnią 2,39 na jednego ucznia.

Rok szkolny 2016/2017  za nami, ale już dziś zapraszam wszystkich uczniów do odwiedzania biblioteki szkolnej w przyszłym roku. Planowane są nowe, ciekawe inicjatywy oraz konkursy z nagrodami. Na pewno nie będziemy się nudzić!!!

 

 

 

 

 

 

Wizyta uczniów klas II

w Filii nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Giżycku

            Maj jest miesiącem książki. 8 dnia tego miesiąca obchodziliśmy święto Bibliotekarzy i Bibliotek. Dlatego też nieprzypadkowo właśnie w tym czasie uczniowie klas II SP 7 pod opieką nauczyciela bibliotekarza oraz wychowawcy udali się do Filii nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Giżycku. Tam czekała na nich pani Agata Należyty, która oprowadziła dzieci po bibliotece i przedstawiła im główne zadania tej instytucji oraz pokazała najważniejsze działy, w których uczniowie mogą znaleźć dla siebie ciekawe książki.

            Po pogadance przyszedł czas na zajęcia praktyczne. Uczniowie bardzo chętnie podzielili się na grupy według zainteresowań. Jedna grupa grała w gry planszowe, kolejna kolorowała obrazki, następna czytała książki popularnonaukowe, a jeszcze inna zachwycała się tzw. magicznymi książeczkami, posiadającymi przestrzenne postacie zwierząt, trójwymiarowe rośliny oraz odgłosy przyrody.

Uczniowie byli zainteresowani również kącikiem, w którym można usiąść i poczytać prasę dziecięcą lub wybraną książkę (wielką popularnością cieszył się tu Harry Potter).

            Wizyta w bibliotece - dla wszystkich siedmiu klas drugich - to był dobrze wykorzystany czas. Dzieci wiele się dowiedziały i wesoło bawiły odkrywając nowe, ciekawe pozycje książkowe oraz nowe możliwości spędzania czasu wolnego.

Na koniec wizyty uczniowie serdecznie podziękowali za przyjęcie i obiecali, że będą tu wracać i korzystać ze wszystkich dobrodziejstw, jakie ofiaruje biblioteka.

 

 

Konkurs na imię maskotki biblioteki rozstrzygnięty!!!

 

         Czytelniczy Stefcio – tak od tej pory będzie nazywała się drewniana postać    w okularach czytająca książkę. Autorką tej nazwy jest Maja Stachurska z kl. III f, która otrzyma nagrodę niespodziankę.

 

Komisja, spośród wszystkich zgłoszeń pragnie wyróżnić jeszcze jedną uczennicę: Mariettę Matelak z klasy III a za pomysłowość i staranność, która cechowała jej zgłoszenie (patrz – zdjęcie).

 

Do specjalnego pudełka znajdującego się w bibliotece wrzucono blisko 90 propozycji, wśród których popularną nazwą dla maskotki był Czytuś oraz Drewniak czy Drewniaczek. Na uwagę zasłużyły dość oryginalne imiona jak np.: Mądralka Fingus, Czytajek Mikołajek, Władek Kowalski, Jaropełek, Pan Drewniatek-Puszatek, Nadzieja, Drewniany Czarodziej z książek, Wargatek, Mały Łasuch, Uczeń na sto dwa, Mortoś, Blubek Wesołowski, Eugeniusz Czytadełko, Nasz Biblioteczny Stworek Wszystkowiedzący, Nasz Dziadzio z Biblioteki, Pan Pieszczotek czytajnik śmiesznotek itd.

 

Dziękuję wszystkim, którzy zdecydowali się oddać swój głos. Jestem przekonana, że udział w konkursie był świetną zabawą i to nie tyko dla dzieci, ale również dla nauczycieli, rodziców i komisji oceniającej wszystkie zgłoszenia.

ZAPRASZAM DO BIBLIOTEKI U CZYTELNICZEGO STEFCIA !!!

IMG 6934

 

 

 

Konkurs recytatorski dla uczniów klas IV-VI

PICT0039

         16 marca biblioteka szkolna zamieniła się w salę prezentacji pięknego recytowania wybranych utworów literackich. Wśród wierszy, którymi oczarowali nas uczniowie były takie klasyki jak „Lokomotywa”, „Rycerz Krzykalski”, „Spóźniony słowik” Juliana Tuwima czy „Rozmawiała gęś z prosięciem”Jana Brzechwy. Usłyszeliśmy też fraszki Jana Kochanowskiego oraz fragment „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Uczniowie wybierali chętnie także wiersze Doroty Gellner, Danuty Wawiłow czy Hanny Niewiadomskiej.

Komisja, w której skład weszli: nauczyciel bibliotekarz Elżbieta Witek-Pawlukojć oraz nauczyciele języka polskiego – Anita Domeła i Marlena Żukowska, podczas oceniania uczestników brała pod uwagę: interpretację utworu, estetykę mówienia, dobór repertuaru oraz ogólny wyraz artystyczny. Ostatecznie uznano, że zostaną przyznane trzy miejsca:

I Julia Koc z kl. V e – wiersz Danuty Wawiłow „Wędrówka”

II Julia Bogucka kl. IV a –  „Strasna zaba” Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego

III Aleksandra Kulesza kl. IV b - „Arbuz” Jana Brzechwy.

Konkurs był szkolnym etapem „Spotkań z poezją”, które są organizowane przez Towarzystwo Kultury Teatralnej oddział w Olsztynie, Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie oraz Giżyckie Centrum Kultury.

8 kwietnia 2017 roku w Ekomarinie w Giżycku odbędzie się etap rejonowy konkursu, w którym reprezentować naszą szkołę będą Julia Koc oraz Julia Bogucka.

Życzymy powodzenia!!!

 

 

 

Uwaga!!!

Biblioteka szkolna ogłasza konkurs na imię/nazwę maskotki czytelnika.

czytelnik

 

 

Propozycje należy zapisać na kartce oraz dodać swoje imię, nazwisko i klasę, po czym wrzucić do pojemnika znajdującego się w bibliotece.

Najciekawszy pomysł zostanie nagrodzony.

Konkurs jest przeznaczony dla wszystkich uczniów naszej szkoły i będzie trwał do 12 kwietnia 2017 roku.

Z A P R A S Z A M Y !

goście

Odwiedza nas 1 gość oraz 0 użytkowników.

Zegar

Warszawa