Grupa "KANIA"

Młodzieżowa Grupa Badawcza Ptaków Wysypisk „Kania”

LOGO

 

 

 

Akcja budki

IMG 20180605 161313

Młodzieżowa Grupa Badawcza Ptaków Wysypisk „Kania”, która powstała dzięki współpracy SP 7 z Zakładem Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Spytkowie, wzięła udział w akcji wieszania budek dla ptaków. Z tą inicjatywą zwrócił się do uczniów pan Leon Paszkowski, który jest miłośnikiem ptaków i od wielu lat zajmuje się wykonywaniem i wieszaniem takich budek. Tym razem akcja odbywała się na terenie Twierdzy Boyen. Każdy z uczniów mógł wybrać sobie budkę z numerem oraz drzewo, na którym zostanie zamontowana. Wszystkie budki zostały wykonane przez pana Leona i zawieszone dzięki pomocy osób wspierających jego działalność.

Od tej chwili uczniowie grupy, oprócz badań w ZUOK-u, mają „swoje” budki, o które będą się troszczyć. Ich zadaniem będzie zaobserwowanie ewentualnego zasiedlenia i lęgu oraz alarmowanie w przypadku niebezpiecznych sytuacji, wymagających naprawienia budki.

W trakcie wspólnego spaceru aleją na Twierdzy Boyen zostało powieszonych 9 budek lęgowych. Bardzo ciekawi jesteśmy ile z nich jeszcze w tym roku zostanie zasiedlonych. Jak zdążyliśmy się zorientować są na to szanse, gdyż wracając widzieliśmy kręcącą się tam pleszkę. Oprócz tego sympatycznego ptaszka pojawiły się jeszcze sikory, kowaliki i szpaki.

Mamy nadzieję, że ptaki te wprowadzą się do nowych budek i szczęśliwie wyprowadzą swoje lęgi.

 

Rok szkolny 2017/2018 w Młodzieżowej Grupie Badawczej Ptaków Wysypisk „Kania”

IMG 20180524 144609

 

            Uczniowie z grupy „Kania” w ciągu roku szkolnego wyjeżdżali 10 razy do Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Spytkowie celem obserwacji ptaków i prowadzenia badań ornitologicznych. Ostanie wiosenne wycieczki przyniosły ze sobą różne, ciekawe zmiany. Wreszcie doczekaliśmy się widoku bocianów białych oraz kani rudej i czarnej. W trakcie majowej wycieczki składowisko odwiedził także orlik krzykliwy, którego lot nad ZUOK-iem podziwialiśmy przez lornetki. Wiosna to czas, kiedy ze składowiska znikają mewy szukając miejsc do legów. W maju widzieliśmy tylko jedną mewę srebrzystą i ani jednej mewy białogłowej. Inaczej kształtowała się liczebność mewy śmieszki – naliczyliśmy 100 osobników tego gatunku.

 

Podczas czerwcowej wycieczki zaskoczyła nas sytuacja nowopowstałych gniazd bocianów białych. Okazało się, że obok dwóch gniazd z poprzedniego roku bociany dobudowały jeszcze dwa. Prawdopodobnie jednak nie wyprowadzą lęgu, tak jak to było w tamtym roku.

 

            Oprócz wycieczek członkowie grupy „Kania” wzięli udział w kilku konkursach. Zimą oraz wiosną odbył się konkurs rozpoznawania gatunków ptaków ze zdjęć. Oczywiście były to ptaki żerujące na wysypisku. Wyniki konkursu były bardzo zadowalające. Wszyscy, którzy wzięli w nich udział otrzymali atrakcyjne nagrody od naszych sponsorów. Odbył się również konkurs plastyczny pod nazwą „Ptaki w Zuoku”, w którym także każdy uczeń został nagrodzony.

 

Nagrodę otrzymała także uczennica, która nie opuściła ani jednej wycieczki oraz zajęć. Upominki otrzymały także uczennice, które sumiennie i starannie przez cały rok prowadziły zeszyt.

 

Wiosną nauczyciel prowadzący zajęcia oddał głos swoim uczniom – to oni przygotowywali lekcje. Każdy z nich mógł wybrać sobie temat i sposób jego realizacji. Uczniowie przygotowywali swoim kolegom notatki, kolorowanki a nawet konkursy z nagrodami!

 

            Zbliża się koniec roku szkolego – czas na odpoczynek. A od września zaczynamy znów zajęcia, wycieczki i … wiele innych ciekawych akcji i inicjatyw. Tymczasem w trakcie wakacji zachęcam wszystkich do obcowania z przyrodą i obserwowania ptaków! Powodzenia!

 

 

 

 

 

Prezentacja działalności Młodzieżowej Grupy Badawczej Ptaków Wysypisk „Kania”
na III Mazurskiej Konferencji Ornitologicznej

 

kania1

14 kwietnia w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Spytkowie odbyła się III Mazurska Konferencja Ornitologiczna. Wydarzenie to przyciągnęło wielu miłośników ptaków z całego województwa warmińsko-mazurskiego. Wśród słuchaczy, którzy pojawili się w sali konferencyjnej Zuoku byli starsi i młodsi, amatorzy i zawodowcy, początkujący i zaawansowani - wszystkich jednak połączyła w tym dniu chęć wysłuchania i zobaczenia ciekawych prezentacji znakomitych prelegentów. Konferencja zaczęła się tym razem filmem autorstwa Krzysztofa Pawlukojcia pn. „Zycie wysypiska widziane z bardzo bliska” który był sekwencją zdjęć, muzyki oraz krótkich tekstów, obrazujących ptasie obyczaje na składowisku.

Po obejrzeniu filmu na środek sali poproszono uczniów SP 7, którzy zdali relację ze swojej, prawie już rocznej działalności. Wypowiedzi uczniów były ilustrowane zdjęciami ich autorstwa, wykonanymi w trakcie comiesięcznych wizyt w Zuoku. Zgromadzeni mogli dowiedzieć się jakie ciekawostki udało się grupie zobaczyć na składowisku, ile ptaków i jakie gatunki były obserwowane, czego „klubowicze” nauczyli się w trakcie zajęć teoretycznych i w trakcie wycieczek oraz jakie mają plany na przyszłość. Po zakończeniu prezentacji uczniowie otrzymali gromkie brawa. W przerwie usłyszeliśmy też wiele miłych słów na temat występu i funkcjonowania grupy, za co serdecznie dziękujemy.

Kolejnym prelegentem był Sebastian Wręga, który opowiedział zebranym ciekawe historie odczytane z obrączek ptaków. Witold Muchowski wyjaśnił słuchaczom pochodzenia nazw niektórych ptaków, zaś dr Romuald Mikusek znany również z programu telewizyjnego”Misja Natura” przeniósł nas w świat sów opowiadając o sóweczce oraz uszatce błotnej i ilustrując te historie zdjęciami
i filmami nagranymi przez fotopułapki. Na koniec wysłuchaliśmy prelekcji dr Marcina Tobółki z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, który rozwinął zagadnienie wpływu wysypisk śmieci na ptaki, ze szczególnym uwzględnieniem bociana białego. Przedstawił wnioski z badań prowadzonych na wysypiskach, w tym między innymi również na terenie ZUOK Spytkowo.

III Mazurska Konferencja Ornitologiczna przeszła już do historii, ale pozostawiła po sobie miłe wspomnienia i nadzieję, że spotkamy się znów za rok.

 

Zobacz film z konferencji:

https://youtu.be/PvsuvLoV_tc

 

 

Zimowe obserwacje ptaków w Zuok-u

3

 

            W styczniu wreszcie nastała upragniona przez wielu z nas prawdziwa zima. Lekki mróz oraz śnieg towarzyszył nam w naszej wyprawie na ptaki. Awifauna żerująca na terenie składowiska liczyła tego dnia 1654 osobniki, co było swoistym rekordem w historii naszych badań. Większość w tym stadzie stanowiły ptaki krukowate, zaś z ptaków krukowatych najwięcej było kawek. Dzięki temu, że ziemia została skuta lodem mogliśmy wejść w głąb placu, na którym składowane są odpady. Z tej perspektywy mogliśmy lepiej zobaczyć ptaki przesiadujące na drzewach za ogrodzeniem ZUOK – u. Ciekawostką było spotkanie z zimującym stadem szpaków, w którym naliczyliśmy aż 112 osobników.

Naszą uwagę zwróciła młoda mewa srebrzysta, która przyglądała się poczynaniom uczniów. Była wyraźnie zaciekawiona tym, jak obserwujemy i liczymy ptaki. Podążała za naszą grupą i ładnie pozowała nam do zdjęć. W związku z tym, że mewa chodziła za mami daliśmy jej na imię „Dreptuś”.

Korzystając z dogodnych warunków niektórzy z nas postanowili oddać się zimowemu szaleństwu zjeżdżając na jabłuszkach z górki.

            Lutowa wycieczka odbyła się również w aurze zimowej, lecz na szczęście siarczyste mrozy dopiero miały nadejść. Trwająca już od jakiegoś czasu zima dawała się ptakom we znaki. Niektóre z nich mając poważne problemy ze znalezieniem pokarmu szukały szczęścia na składowisku. W swoim dążeniu były bardzo wytrwałe i skoncentrowane na osiągnięciu celu. Dlatego też mogliśmy skrócić dystans ucieczki i wykonać fajne zdjęcia. Widzieliśmy między innymi dwa myszołowy, z których jeden cierpliwie nam pozował. Nad naszymi głowami w pewnym momencie przeleciał też żuraw – zwiastun nadchodzącej z wielkim trudem wiosny.

Zimowe wycieczki i obserwacje ptaków niewątpliwie mają swój urok Mimo tego nie możemy już doczekać się wiosny, by zobaczyć powracające z zimowisk ptaki oraz by usłyszeć ich wesołe śpiewy!

 

 Jesienno – zimowe eskapady terenowe

IMG 9028

Młodzieżowa Grupa Badawcza Ptaków Wysypisk „Kania” kontynuowała swą pracę obserwacyjną i badawczą również w nieprzyjaznej aurze listopada oraz grudnia. Listopad – mimo wielu deszczowych dni – tym razem okazał swą lepszą, bardziej słoneczną stronę. Dzięki temu uczniowie mogli wykonać bardzo ciekawe i dobrze naświetlone zdjęcia. Na fotografiach znalazły się między innymi mazurki oraz kolorowa sójka. Tego dnia na składowisku zastaliśmy wyjątkowo mało ptaków, bo jedynie 15 śmieszek, 13 mew siwych, 11 mew srebrzystych, zaś więcej krukowatych: 182 gawrony, 680 kawek, 22 wrony siwe oraz 47 kruków. Jednakże udało nam się zaobserwować wspaniały „spektakl” z życia ptaków w Zuok-u, w którym główne role odgrywały ptaki krukowate oraz krogulec. Drapieżnik, stanowiąc zagrożenie dla innych bytujących na składowisku ptaków, został przez nie solidarnie odpędzony. Zatem widzieliśmy walkę powietrzną na szpony i dzioby zakończoną sukcesem większości. Chwilę potem pojawiły się jeszcze dwa myszołowy, które jednak postanowiły nie zapuszczać się zbyt głęboko.

           Grudniowa wycieczka odbyła się w podobnej do jesiennej lecz nieco chłodniejszej aurze. Pierwszą część naszej wyprawy spędziliśmy w sali konferencyjnej Zuok-u, gdzie odbył się konkurs rozpoznawania mew oraz ptaków krukowatych. Nie był to łatwy konkurs. Na zdjęciach figurowały różne gatunki mew w różnych szatach oraz w różnym wieku. Kompilacja tych trzech czynników sprawia, że problemy z rozpoznaniem gatunków mają nawet doświadczeni obserwatorzy. Uczniowie jednak poradzili sobie całkiem nieźle za co otrzymali nagrody sponsorowane przez instytucje współpracujące z grupą „Kania”, a były to naklejki, książeczki, zakładki do książek, figurki ptaków, podkładki pod kubek, foldery, pocztówki, magnesy itp.

Grudniowe obserwacje na terenie zakładu były bardzo udane ze względu na sporą liczbę ptaków oraz ich wyjątkową chęć do współpracy z nami. Powstały bardzo ciekawe zdjęcia. Jedno z nich zasługuje na szczególną uwagę z racji tego, że sfotografowana mewa posiadała obrączkę. Po otrzymaniu odpowiedzi od Stacji Ornitologicznej Muzeum i Instytutu Zoologii Polskiej Akademii Nauk okazało się, że mewa została zaobrączkowana nad polskim morzem i widziano ją dwa razy na Białorusi. Z wielką ciekawością będziemy monitorować dalsze jej losy. Kolejną ciekawostką był zauważony przez uczniów kopciuszek, ptak wielkości wróbla, który powinien odlecieć na zimę. Został jednak na terenie Zuok-u, licząc na przetrwanie. Kibicujemy mu z całego serca.

Przed nami kolejny wyjazd do Zuok - u. Ciekawe jakie tym razem ptaki zobaczymy?

Relacje z wycieczek oraz szczegółowe wyniki badań znajdują się również na stronie Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Spytkowie

 

 

 

Jesienne obserwacje młodych ornitologów na składowisku odpadów

IMG 20170927 164758

Młodzi miłośnicy ornitologii zabrali się do sumiennej pracy. Założona przez Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Spytkowie Młodzieżowa Grupa Badawcza Ptaków Wysypisk „Kania” odbywała we wrześniu i październiku dwie kolejne wizyty terenowe.

Zrzeszeni w klubie uczniowie Szkoły Podstawowej nr 7 kontynuują swoje systematyczne obserwacje ptaków przebywających na placu składowiskowym i całym obszarze ZUOK-u. W wyniku tych działań powstaje coraz bardziej okazała baza danych zawierająca  listę gatunków obserwowanych na terenie zakładu, ilości ptaków oraz informacje dotyczące ich zachowań i aktywności. Równocześnie uczestnicy rozwijają swoją wiedzę, uczą się identyfikacji poszczególnych gatunków oraz przygotowują dokumentację zdjęciową.

Obie wycieczki do Spytkowa różniło niemal wszystko. Warunki, okoliczności, pora dnia, a przede wszystkim pogoda. Wrześniowy wieczorny wyjazd odbył się w towarzystwie pięknej aury, czystego, błękitnego nieba i błyszczącego słońca. Październikowe badania z kolei przypadły na wietrzne, ponure, mgliste i deszczowe popołudnie.  Dla zagorzałych młodych ornitologów warunki pogodowe jednak najwidoczniej nie miały większego znaczenia, gdyż w obu przypadkach z równym zapałem i ochotą przystąpili do swoich zadań. Z pierwszego pobytu z pewnością wszystkim najbardziej w pamięć zapadnie obserwacja dwóch potężnych, dorosłych bielików, które swoim pojawieniem się na placu wywołały spore zamieszanie i  wielki niepokój wśród odpoczywających i żerujących ptaków. Setki mew i ptaków krukowatych kłębiły się w powietrzu w obawie przed wielkimi drapieżnikami. Pojawił się również myszołów, w obrębie zakładu kręciły się m.in. sroki, bogatki oraz duże stado szpaków. Październikowy wyjazd zdecydowanie zdominowany był przez mewy. Gigantyczne, mieszane stado białych ptaków krążyło nisko w powietrzu nad placem tuż nad głowami obserwatorów tworząc piękny i widowiskowy spektakl. Były też momenty, kiedy przysiadały na dachu sortowni, wówczas nadarzała się wyjątkowa okazja dla młodych obserwatorów do nauki trudnej sztuki  identyfikacji pospolitych gatunków mew oraz porównywania i analizowania cech wyglądu i poszczególnych szat  wiekowych.  Uczniowie na zajęciach w szkole dowiedzieli się jak wyglądają śmieszki w szacie godowej, spoczynkowej oraz co odróżnia szaty dorosłych ptaków od młodocianych. W sumie w ciągu dwóch wyjazdów zakładowi „ptasiarze” naliczyli 1479 ptaków przebywających na terenie ZUOK-u należących do 14 gatunków.  Kolejne wizyty terenowe już w listopadzie i grudniu.

Elżbieta Witek - Pawlukojć

 

 

W ZUOK - u działa uczniowska grupa badawcza

 

            Zakład Unieszkodliwiania Odpadów komunalnych w Spytkowie wystąpił z kolejną ciekawą inicjatywą w zakresie edukacji ekologicznej. Na bazie współpracy ze Szkołą Podstawową nr 7 w Giżycku została powołana Młodzieżowa Grupa Badawcza Ptaków Wysypisk „Kania”, która składa się z uczniów klas IV-VI. Uczniowie od maja uczestniczą w zajęciach prowadzonych przez p. Elżbietę Witek-Pawlukojć raz w tygodniu, zaś raz w miesiącu grupa wyjeżdża do ZUOK - u na zajęcia terenowe. To długofalowy projekt, którego głównym przedmiotem jest prowadzenie stałych i systematycznych obserwacji ornitologicznych na określonym terenie umożliwiających dostrzeżenie sezonowych zmian zachodzących w przyrodzie oraz ogólnych tendencji, zbieranie danych, informacji oraz dokumentowanie przebiegu procesu badawczego. Jednocześnie z racji miejsca prowadzenia badań i obserwacji edukacja ornitologiczna zostanie połączona z tematyką związaną z problematyką odpadów, założeniami i zasadami gospodarki odpadami, procesem recyklingu, przetwarzania i wykorzystywania odpadów.

 

Na zajęciach teoretycznych młodzież dowiaduje się na czym polegają badania zmieniającej się populacji ptaków na składowisku oraz poznaje poszczególne gatunki, które będzie można zaobserwować na terenie ZUOK -u. Zajęcia są przygotowane w taki sposób, aby uczniowie mieli możliwość pracy różnymi metodami oraz aby mogli samodzielnie dochodzić do wiedzy i wyciągać wnioski. W trakcie pracy w szkole nie brakuje zatem zabaw i gier edukacyjnych wykorzystujących logiczne myślenie, spostrzegawczość, pamięć, umiejętność skupienia uwagi czyli predyspozycji, które przydadzą się w trakcie obserwacji i analizy badań ornitologicznych.

 

            Pierwszy wyjazd do ZUOK-u uczniowie mają już za sobą – odbył się 3 czerwca 2017 r. Po przybyciu na miejsce grupa została serdecznie przywitana w imieniu prezesa ZUOK - u p. Pawła Lachowicza. Dzieci otrzymały też upominki (torby, notatniki, długopisy, książeczki oraz kamizelki). Uczniowie wzięli udział w krótkim wykładzie o ptakach żyjących na terenie zakładu. Obejrzeli zdjęcia i wysłuchali głosów kilku gatunków. Następnie każdy z nich otrzymał zadanie policzenia jednego gatunku ptaka w trakcie spaceru po terenie składowiska. Grupa trafiła na wspaniałą pogodę – słoneczną i bezwietrzną, co sprzyjało obserwacji awifauny. Ptaków w tym czasie było dużo, podobno więcej niż zwykle. Uczniowie mieli niebywałą okazję obserwacji ptaków, które dotąd znali jedynie z zajęć teoretycznych, jak np. kanie rude i czarne, które zresztą rozpoznali bez problemów. Zaskakująca okazała się również ilość bocianów oraz mew. Uczniowie mogli też przyjrzeć się niecodziennej sytuacji budowania gniazda na terenie zakładu przez bociany. Ciekawe okazało się też oglądanie różnych gatunków mew, których identyfikacja nastręcza pewne problemy nawet wytrawnym ornitologom. Obserwacji podlegało również zachowanie ptaków, które były bardziej lub mniej płochliwe, żerowały na ziemi bądź też nie.

 

Na koniec wycieczki odbyły się zabawy edukacyjne oraz warsztaty wykonywania zdjęć za pomocą profesjonalnego sprzętu z teleobiektywem. Uczestnicy wycieczki z tym zadaniem poradzili sobie wyśmienicie, co dało im niewątpliwie poczucie prawdziwej satysfakcji.

 

W trakcie powrotnej drogi w autobusie słychać było jeszcze rozmowy o widzianych dziś gatunkach ptaków i pytanie kiedy znów pojedziemy na taką wycieczkę?

 

            Obecnie przygotowujemy się do wakacji, ale jak tylko ruszy nowy rok szkolny grupa będzie pracować pełna parą. Przed uczniami jeszcze wiele wycieczek i atrakcji, lecz także wiele nauki i pracy, która jednak na pewno będzie samą przyjemnością!

 

 

goście

Odwiedza nas 1 gość oraz 0 użytkowników.

Zegar

Warszawa