NOEW dniach 18.11.2022r.- 5.12.2022r. w naszej szkole odbyły się zajęcia Programu Profilaktycznego NOE przeznaczone dla uczniów klas ósmych. Program udało się zrealizować dzieki wsparciu Centrum Profilaktyki Uzależnien i Integracji Społecznej oraz ze środków Budżetu Państwa – Rządowego Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań "Razem Bezpieczniej” im. Władysława Stasiaka na lata 2022-2024
Cel programu :

1. Szeroko rozumiana profilaktyka uzależnienia od substancji psychoaktywnych zmieniających świadomość oraz od zachowań destrukcyjnych.
2. Przedstawienie działania alkoholu i innych substancji oraz konsekwencji ich zażywania i nadużywania, opis procesu prowadzącego do uzależnienia, informacje dotyczące choroby alkoholowej.
3. Ćwiczenie umiejętności odmawiania i podejmowania świadomych decyzji dotyczących używania substancji uzależniających i opierania się naciskowi grupy.
4. Proponowanie pełnej abstynencji, tzn. zachęcanie do powstrzymywania się do czasu pełnoletności od spożywania alkoholu i palenia papierosów, od zażywania wszelkiego rodzaju narkotyków jak również zachowan destrukcyjnych.

Głównym kierunkiem działania, założeniem i oczekiwaniem programu była informacja że, Alkohol Oszukuje, tzn. wywiera podstępny wpływ na umysł człowieka i podsuwa fałszywe przekonania na swój temat, które utrudniają sprawowanie kontroli nad spożywaniem napojów alkoholowych. Czasem człowiek sięga po alkohol właśnie po to, by oszukać samego siebie- gdy ma realne problemy, pije by o nich zapomnieć. Można nauczyć się różnych rzeczy, które będą potrzebne do radzenia sobie z życiem bez pomocy alkoholu i do znajdowania trzeźwych przyjemności. Spotkanie prowadzili:

1. mgr Ewa Kowalczyk- pedagog szkolny w Szkole Podstawowej nr 7 w Giżycku, psychoterapeuta dziecka i rodziny, lider zespołu Programu Profilaktycznego NOE
2. mgr Lilla Harasim - pedagog, socjoterapeuta, lider Programu Profilaktycznego NOE
3. Piotr Pułjanowski- realizator Programu Profilaktycznego NOE

Uczniowie odgrywali scenki, żywo reagowali na przekazywane informacje. Po spotkaniu każdy wypełniał kartę ewaluacyjną. Uczniowie wysoko ocenili spotkanie. galeria