kaszuby 6Górale słyną z wyrabiania przepysznych oscypków, Wielkopolanie zajadają się rogalami świętomarcińskimi z białym makiem. A czym chlubią się mieszkańcy Kaszub? Na to pytanie uczniowie klasy 6h otrzymali wyczerpującą odpowiedź podczas spotkania online z Anną Wróbel, które odbyło się 24 marca w ramach ogólnopolskiego projektu „Zaproś mnie na swoją lekcję”.
Uczniowie zobaczyli, jak wyglądają kaszubskie symbole - flaga i herb, odnaleźli kaszubskie ślady w Gdyni oraz dowiedzieli się, że język kaszubski ma status języka regionalnego i można go nawet studiować na Uniwersytecie Gdańskim. Młodzież sprawdziła, jakich polskich liter nie znajdziemy w alfabecie kaszubskim i na czym polega zjawisko kaszubienia. Szóstoklasiści bardzo dokładnie przyjrzeli się ludowym ubiorom i wzorom kaszubskim. Próbowali wymawiać pojedyncze wyrazy, dopasowywali przedmioty do nazwy w języku kaszubskim. Poznali tradycyjne instrumenty - diabelskie skrzypce i burczybas.
Okazuje się, że Kaszuby cechuje wielka różnorodność, więc warto bliżej poznać ten region.galeria