Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /templates/dd_speedtruck_109/functions.php on line 201
„Książki to są twoi najlepsi przyjaciele,
nie wyśmieją, nie zdradzą, a nauczą wiele.”
Jan Rak
Biblioteka SP 7 w Giżycku posiada dwa główne działy:
I. Wypożyczalnię, w której uczniowie mogą wypożyczać książki do domu:
lektury,
wiersze,
bajki i baśnie,
książki popularnonaukowe,
wiele nowości obyczajowych, przygodowych, fantastycznych, historycznych, komiksów dla dzieci i młodzieży itd.
W wypożyczalni jest wolny dostęp do części półek, dzięki czemu uczniowie mogą samodzielnie wybierać książki do czytania.
II. Czytelnię, w której ze zgromadzonych tam zbiorów uczniowie korzystają na miejscu:
czasopisma: „Świerszczyk”, „Victor Junior”, „Kumpel”, „Kubuś i przyjaciele” itp.,
księgozbiór podręczny: albumy, atlasy, encyklopedie, słowniki i wiele innych ciekawych pozycji.
W każdym momencie pomocą służy nauczyciel bibliotekarz.
Od 8 do 15 maja obchodziliśmy XXI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. Z tej okazji Biblioteka szkolna zorganizowała konkurs. Zadaniem uczniów było wykonanie zdjęcia w trakcie czytania książki. Jak się okazało czytać można wszędzie: na łąkach i polach, w parku, w domu, w otoczeniu miejskich zabytków, wspólnie z ukochanym psem, w sklepie, a nawet jeżdżąc konno. Oglądajcie zdjęcia i bierzcie przykład z ich autorów!!!
Podczas XXI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, uczniowie klas II naszej szkoły uczestniczyli w zajęciach przeprowadzonych przez Panie z Filii nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Giżycku. Dzieci poznały zasady wypożyczania książek, dowiedziały się również jak zostać czytelnikiem tej biblioteki. Uczniowie chętnie wzięli udział w grze bingo, która polegała na wyszukiwaniu określonych książek. Aby wykonać to zadanie, dzieci musiały najpierw zapoznać się z księgozbiorem biblioteki. Zwycięska para otrzymała w nagrodę słodką niespodziankę. Uczniowie doskonale poradzili sobie z grą w czytelnicze bingo i umiejętnie poruszali się wśród regałów z książkami. Na koniec każdy mógł obejrzeć i poczytać wybraną przez siebie książkę, a wybór był naprawdę duży.
Dziękujemy za zaproszenie i wspaniałą organizację!!!
W bibliotece szkolnej odbyło się kilka konkursów, które były skierowane do uczniów klas I-VIII SP 7 w Giżycku. „Najciekawsza zakładka do książki” w klasach drugich i trzecich przyniosła wiele prac, które miały różne formy, kolory i wielkości. Do szczęśliwych zwycięzców należą:
I m. - Szymon Wójcik kl. II b II m. - Aleksandra Wójcik kl. II c III m. - Julia Kunicka kl. II a oraz Lena Czepaniewska kl. II a Wyróżnienia: Anhelina Hudemchuk kl. II a oraz Liwia Kopaniarz kl. II b
17 i 18 maja dzieci z klas drugich SP 7 odwiedziły Filię nr 1 MBP. Uczniowie dowiedzieli się, na jakich zasadach można wypożyczać książki, co trzeba zrobić aby zapisać się do biblioteki i jakie książki można wypożyczać. Zainteresowanie wśród czytelników wzbudziły nowości o sporcie, samochodach czy też pięknie wydane pozycje poruszające temat zawodów przyszłości, naszej planety Ziemi, czy tajemnic ludzkiego ciała. Uczniowie dowiedzieli się również, w którym miejscu należy szukać poszczególnych książek z zakresu tematyki historycznej, przyrodniczej, przygodowej, fantastycznej, literatury dla najmłodszych czy też powieści. Dzięki tej wiedzy mogli wykonać zadanie powierzone im przez Panie bibliotekarki, które polegało na odnalezieniu pięciu książek spełniających wybrane kryteria, np.: imię w tytule, bajka, wydana w 2015 roku, powieść fantastyczna, z żółtą okładką. Dzieci w drużynach dwuosobowych poradziły sobie doskonale, a trzy pierwsze miejsca zostały nagrodzone. Dziękujemy Paniom z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Giżycku, Filia nr 1 za przygotowanie zajęć, które były zarówno świetną nauką jak i zabawą!
Ostatnie dni października już tradycyjnie stały się czasem, w którym naszej bibliotece przybywa nowych czytelników. Pierwszoklasiści zostali zapoznani z zasadami wypożyczania książek oraz korzystania z czytelni. Doskonale wiedzieli, jak należy obchodzić się z książkami, by długo służyły również innym uczniom. Wykazali się też znajomością treści klasycznych utworów prozy dziecięcej. Z ciekawością obejrzeli wypożyczalnię oraz wyeksponowane w niej książki, prace swoich starszych kolegów, czy inne elementy wystroju przedstawiające postaci z bajek itp.
Dzięki dofinansowaniu z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa nasza biblioteka wzbogaciła się między innymi o książki dla młodzieży: - seria „Niewidzialna gra” - opowiada o problemach związanych ze światem gier komputerowych, - „Był sobie szczeniak” - porusza problem przyjaźni ludzi i zwierząt, - „Jak zakochałem Kaśkę Kwiatek”, „Kiedy chodziłem z Julką Maj”, dotykają niełatwej tematyki relacji międzyludzkich, - „Pozłacana rybka” opisuje dylematy młodości, - „Samotni.pl” - to opowieść o spotkaniu dwojga młodych ludzi, którzy mają podobny problem – borykają się z samotnością i innymi kłopotami, które nie są obce ich rówieśnikom, - „Aplikacja”- czytając tę książkę dowiecie się czy Franek znalazł się w grze prowadzonej przez niewidzialnych graczy? - „Pas startowy” - opowiada o trudnych relacjach w dobrze sytuowanej rodzinie. Te i podobne książki znajdziecie w Bibliotece SP 7. Zapraszamy!!!
19 października w naszej szkole odbyła się międzynarodowa akcja „Przerwa na czytanie”, która polegała na tym, że chętni uczniowie i nauczyciele przynosili w tym dniu swoją ulubioną książkę, by czytać w przerwie międzylekcyjnej.
W tym roku do czytania przyłączyły się 232 osoby. Wyniki zostaną przesłane do organizatora, który po zliczeniu wszystkich danych z kraju i zagranicy stwierdzi czy został pobity zeszłoroczny rekord. Trzymamy kciuki!!!
Uczniowie czytali na korytarzach, w klasach, wspólnie oraz indywidualnie, zaś pierwszaki mogły w czytelni posłuchać swoich starszych kolegów i koleżanek. Czytelnikom towarzyszyły plakaty wykonane na konkurs. Najciekawsze z nich zostaną nagrodzone!
Dziękujemy za zaangażowanie wychowawcom i ich klasom: V b, VIII b, VI b, VII d, IV c, III a, III b oraz II b, II c, III c, VII a, VI c, a także klasom pierwszym.
13 kwietnia w Bibliotece szkolnej odbył się konkurs recytatorski. Uczniowie rywalizowali w dwóch kategoriach wiekowych: klasy IV-VI oraz VII-VIII. Oprócz recytacji wiersza najstarsi uczestnicy deklamowali również fragment prozy. Były to najczęściej urywki lektur, jednak wypowiedziane z czuciem i rozumieniem, co sprawiało że ogólny wyraz artystyczny pozostawał na wysokim poziomie. Dobór repertuaru okazał się również adekwatny do wieku i okoliczności: królowała Wisława Szymborska, Kazimierz Przerwa – Tetmajer oraz Jan Kochanowski.Komisja w składzie: p. Anita Domeła, p. Justyna Kozłowska oraz p. Agnieszka Świderska, postanowiła przyznać następujące miejsca:
Filia nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Giżycku zaprosiła uczniów naszej szkoły na zorganizowane przez siebie wydarzenie. 10 października klasa III b uczestniczyła w projekcji filmu o przygodach tatusia Muminka. Dzieci z chęcią obejrzały film animowany o bohaterach, których znały z książek. Następnie odbyły się warsztaty z tworzenia filmów animacji poklatkowej. Zadaniem uczniów było narysowanie postaci, które mają wziąć udział w filmie, przytwierdzenie ich do patyczków oraz skonstruowanie tła. Każda z tych kukiełek poruszała się z pomocą swojego autora. Film został nagrany dzięki użyciu specjalnej aplikacji na smartfona. Uczniowie mogli podziwiać wykonany przez siebie filmik na ekranie telefonu.
Dziękujemy Paniom z Filii nr 1 za odkrycie tajników powstawania animacji i gościnę w bibliotece.
Czy w naszej szkole są miłośnicy fantasy??? Jeśli tak to zapraszamy do odwiedzenia biblioteki szkolnej, w której znajdują się zakupione dzięki Narodowemu Programowi Rozwoju Czytelnictwa, pozycje książkowe najznamienitszych autorów tego gatunku literackiego. Na półkach znajdziecie takie dzieła, jak: - „Percy Jackson i bogowie olimpijscy” oraz „Apollo i boskie próby” autorstwa Ricka Riordana; - „Drużyna” oraz „Zwiadowcy” Johna Flanagana; - „Baśniobór”, „Smocza straż”, „Pięć królestw”, „Pozaświatowcy” Brandona Mulla; - „Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć” J. K. Rowling, autorki Harrego Pottera; - seria „Aru Shah” autorstwa Roshani Chokshi. Wyżej wymienione książki są seriami fascynujących, magicznych opowieści, które przeniosą Was w świat nierealny,postaci nierzeczywistych, których wciągające przygody sprawią, że czas się zatrzyma!!!