87 428 90 60  
sekretariat@sp7.gizycko.pl

ul.Wodociągowa 8
11-500 Giżycko


Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /templates/dd_speedtruck_109/functions.php on line 201

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /templates/dd_speedtruck_109/library/Designer/Content/SingleArticle.php on line 198

ptasznikiTegoroczna zima może nie była szczególnie mroźna i śnieżna, ale nie była też zapowiadaną
„zimą stulecia” (na szczęście), jednak ptakom na pewno dała się we znaki. Uczniowie z Młodzieżowej
Grupy Badawczej Ptaków Wysypisk „Kania” postanowili nieco wspomóc swoich latających przyjaciół. W trakcie zimowych wycieczek do ZUOK-u dokarmiali ptaki w postawionym w listopadzie z pomocą p.
Leona Paszkowskiego karmniku. Takiej obfitości pokarmu awifauna przebywająca na terenie zakładu nie
widziała chyba nigdy: ziarna różnego rodzaju, słonecznik, kukurydza, słonina, kulki tłuszczu z ziarnami
itp. Z ukrycia obserwowaliśmy zachowanie ptaków w „stołówce”.

galeria

Panowało tam wielkie poruszenie, zamieszanie i zapewne zadowolenie z obfitości pokarmu w trakcie trudnych, zimowych dni. Widzieliśmy głównie sikory chwytające słonecznik i odlatujące w pobliskie drzewa, ale również mazurki, które miały swój, bardziej statyczny sposób na wykorzystanie zawartości karmnika.

Nad składowiskiem swojej szansy na posiłek szukał szybując ogromny bielik. Uczniowie zawsze chętnie obserwują jego majestatyczny lot. W trakcie spaceru natknęliśmy się na stadko malutkich raniuszków, widzieliśmy też ptaki, które potrafią chodzić po drzewie głową w dół, czyli kowaliki.

 Na zajęciach w szkole omawialiśmy wszystkie gatunki sikor, których w naszym kraju żyje 6. Wiedzę teoretyczną w jakiejś części mogliśmy zweryfikować w praktyce, bo oto w lesie za płotem ZUOK-u dostrzegliśmy sikorę ubogą, którą można łatwo pomylić z sikorą czarnogłową. Jednak uczniowie doskonali zdali ten „egzamin”.

Wspaniałą niespodzianką dla naszej grupy były obserwacje mieszanego stada szczygłów i czeczotek, które w wysokiej warstwie śniegu – ze względu na swoje kolory – wyglądały dość oryginalnie.

Jedną z zimowych atrakcji był konkurs rozpoznawania ptaków ze zdjęć. Zadaniem uczniów było rozpoznanie różnych gatunków mew w różnych szatach i różnym wieku, co nastręcza wielu problemów nawet doświadczonym obserwatorom. Ponadto należało rozpoznać różne gatunki sikor, ptaków krukowatych i innych spotkanych przez nas w ZUOK-u. Poziom konkursu był wyrównany stąd po dwa pierwsze, drugie i trzecie miejsca, jak również wyróżnienia.

Był również czas na zabawę. Dwie grupy uczniów rozwiązywały zadania ornitologiczne ukryte na terenie biurowca. Należało wykazać się wiedzą o ptakach oraz pomysłowością w znajdowaniu miejsca na schowanie zadań. „Podchody” udały się obu grupom. Uczniowie z grupy „Kania” mieli jeszcze jeden powód do radości – otrzymali od pracowników ZUOK-u gadżety z logiem zakładu. Dziękujemy!!!

Jak się okazało zima to doskonała pora roku na obserwacje ptaków. Wielkie stada krukowatych i mew na składowisku dają wiele radości w oznaczaniu gatunków. Wygłodniałe bieliki i myszołowy krążące nad ZUOK -iem są również przedmiotem podziwu. Zima powoli dobiega już końca. Z niecierpliwością czekamy na ciepłe promienie słońca oraz powrót naszych ulubionych bocianów, kań, orlików...