Od grudnia 2021roku uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 7 biorą udział w kolejnym międzynarodowym projekcie edukacyjnym pod tytułem Fun And Engaging STEM Activities For Tomorrow’s World. („Nauki ścisłe na luzie i na serio, dzisiaj i w przyszłości”) realizowanym w latach 2021-2024 w ramach programu Erasmus Plus.
Koordynatorem i założycielem grupy partnerskiej jest szkoła Základná škola Park Angelinum 8, Košice, ze Słowacji, instytucji partnerskich jest 6 i są to szkoły z Turcji,Grecji, Chorwacji, Szwecji, Irlandii i Polski.
Dzięki temu projektowi, chcemy pomóc uczniom w wieku 11-15 lat zwiększyć wiedzę w zakresie matematyki, nauk ścisłych, inżynierii i technologii. Pokażemy jak wykorzystać te umiejętności w interdyscyplinarnej współpracy w codziennym życiu. Model edukacji STEM (ang. science, technology, engineering, mathematics) wspiera teorię wielorakiej inteligencji i podejście, w którym uczniowie uczą się dla siebie, a nie dla ocen. Obejmuje również eksperymentalne uczenie się oraz uczenie przez zabawę, co zapewni długotrwałe korzyści.
Uczniowie nauczą się jak zarządzać czasem oraz jak zamienić abstrakcje w coś namacalnego. Dzięki projektowi zdadzą sobie sprawę, że matematyka i nauki ścisłe są ze sobą połączone oraz, że są częścią codziennego życia.
Językiem łączącym wszystkie kraje jest język angielski, który będzie narzędziem do komunikacji i dzielenia się efektami prac projektowych. Dzieci uczestniczące w projekcie bedą miały okazję oprócz zgłębiania wiedzy z zakresu nauk ścisłych również doskonalić swoje umięjętności językowe.
Uczestnikami projektu są uczniowie klas piątych i szóstych. Do projektu zaproszono również nauczycieli przedmiotów ścisłych, informatyki, plastyki oraz języka angielskiego.
W ramach działań projektowych uczniowie i nauczyciele wezmą udział w wyjazdach do zaprzyjaźnionych szkół zagranicznych: Turcji, Grecji, Chorwacji, Szwecji oraz Słowacji. Wszyscy uczestnicy projektu odwiedzą również Polskę. Spotkania uczniów i nauczycieli z pewnością będą okazją do poznania historii, kultury i tradycji każdego kraju oraz jednocześnie nawiązania nowych przyjaźni. Podczas spotkań projektowych dzieci ze wszystkich szkół partnerskich będą uczestniczyć w ciekawych zajęciach, będą dzielić się swoją wiedzą.
Szkolni koordynatorzy projektu:
Katarzyna Wójtowicz-Pac
Grażyna Katarzyńska