87 428 90 60  
sekretariat@sp7.gizycko.pl

ul.Wodociągowa 8
11-500 Giżycko

 biblioteka_1.jpg  

„Książki to są twoi najlepsi przyjaciele,

nie wyśmieją, nie zdradzą, a nauczą wiele.”

                                               Jan Rak

 

 

 

 


Biblioteka SP 7 w Giżycku posiada dwa główne działy:

I. Wypożyczalnię, w której uczniowie mogą wypożyczać książki do domu:

 • lektury,
 • wiersze,
 • bajki i baśnie,
 • książki popularnonaukowe,
 • wiele nowości obyczajowych, przygodowych, fantastycznych, historycznych, komiksów dla dzieci i młodzieży itd.

W wypożyczalni jest wolny dostęp do części półek, dzięki czemu uczniowie mogą samodzielnie wybierać książki do czytania.

II. Czytelnię, w której ze zgromadzonych tam zbiorów uczniowie korzystają na miejscu:

 • czasopisma: „Świerszczyk”, „Victor Junior”, „Kumpel”, „Kubuś i przyjaciele” itp.,
 • księgozbiór podręczny: albumy, atlasy, encyklopedie, słowniki i wiele innych ciekawych pozycji.

W każdym momencie pomocą służy nauczyciel bibliotekarz.

W naszej bibliotece i czytelni możesz:

 • wybierać i wypożyczać książki,
 • odrabiać lekcje,
 • czytać czasopisma,
 • kulturalnie spędzić czas,
 • przygotować się do lekcji,
 • odpocząć w ciszy i spokoju.

ZAPRASZAMY!

 Elżbieta Witek-Pawlukojć

Dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom zaangażowanym w szkolne obchody międzynarodowej akcji bicia rekordu w czytaniu na przerwie.

Nasza szkoła była jedną z 2815 placówek z kraju i ze świata. To wspaniałe, że mogliśmy czytać razem!!!

DYPLOM DLA SZKOŁY

Ostatnie dni października już tradycyjnie stały się czasem, w którym naszej bibliotece przybywa nowych czytelników. Pierwszoklasiści zostali zapoznani z zasadami wypożyczania książek oraz korzystania z czytelni. Doskonale wiedzieli, jak należy obchodzić się z książkami, by długo służyły również innym uczniom. Wykazali się też znajomością treści klasycznych utworów prozy dziecięcej. Z ciekawością obejrzeli wypożyczalnię oraz wyeksponowane w niej książki, prace swoich starszych kolegów, czy inne elementy wystroju przedstawiające postaci z bajek itp.

IMG20231031123312

Czytaj więcej: Pierwsza książeczka z biblioteki

IMG 20230301 142238Dzięki dofinansowaniu z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa nasza biblioteka wzbogaciła się między innymi o książki dla młodzieży:
- seria „Niewidzialna gra” - opowiada o problemach związanych ze światem gier komputerowych,
- „Był sobie szczeniak” - porusza problem przyjaźni ludzi i zwierząt,
- „Jak zakochałem Kaśkę Kwiatek”, „Kiedy chodziłem z Julką Maj”, dotykają niełatwej tematyki relacji międzyludzkich,
- „Pozłacana rybka” opisuje dylematy młodości,
- „Samotni.pl” - to opowieść o spotkaniu dwojga młodych ludzi, którzy mają podobny problem – borykają się z samotnością i innymi kłopotami, które nie są obce ich rówieśnikom,
- „Aplikacja”- czytając tę książkę dowiecie się czy Franek znalazł się w grze prowadzonej przez niewidzialnych graczy?
- „Pas startowy” - opowiada o trudnych relacjach w dobrze sytuowanej rodzinie.
Te i podobne książki znajdziecie w Bibliotece SP 7. Zapraszamy!!!

19 października w naszej szkole odbyła się międzynarodowa akcja „Przerwa na czytanie”, która polegała na tym, że chętni uczniowie i nauczyciele przynosili w tym dniu swoją ulubioną książkę, by czytać w przerwie międzylekcyjnej.

W tym roku do czytania przyłączyły się 232 osoby. Wyniki zostaną przesłane do organizatora, który po zliczeniu wszystkich danych z kraju i zagranicy stwierdzi czy został pobity zeszłoroczny rekord. Trzymamy kciuki!!!

Uczniowie czytali na korytarzach, w klasach, wspólnie oraz indywidualnie, zaś pierwszaki mogły w czytelni posłuchać swoich starszych kolegów i koleżanek. Czytelnikom towarzyszyły plakaty wykonane na konkurs. Najciekawsze z nich zostaną nagrodzone!

Dziękujemy za zaangażowanie wychowawcom i ich klasom: V b, VIII b, VI b, VII d, IV c, III a, III b oraz II b, II c, III c, VII a, VI c, a także klasom pierwszym.

Zapraszamy za rok!!!

IMG20231019094738IMG20231019095009IMG20231019101615IMG20231019104035IMG20231019114841IMG20231019124707

IMG 20231020 WA0005

ela konkurs13 kwietnia w Bibliotece szkolnej odbył się konkurs recytatorski. Uczniowie rywalizowali w dwóch kategoriach wiekowych: klasy IV-VI oraz VII-VIII. Oprócz recytacji wiersza najstarsi uczestnicy deklamowali również fragment prozy. Były to najczęściej urywki lektur, jednak wypowiedziane z czuciem i rozumieniem, co sprawiało że ogólny wyraz artystyczny pozostawał na wysokim poziomie. Dobór repertuaru okazał się również adekwatny do wieku i okoliczności: królowała Wisława Szymborska, Kazimierz Przerwa – Tetmajer oraz Jan Kochanowski.Komisja w składzie: p. Anita Domeła, p. Justyna Kozłowska oraz p. Agnieszka Świderska, postanowiła przyznać następujące miejsca: galeria

Czytaj więcej: Konkurs recytatorski dla uczniów klas IV-VIII

Filia nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Giżycku zaprosiła uczniów naszej szkoły na zorganizowane przez siebie wydarzenie. 10 października klasa III b uczestniczyła w projekcji filmu o przygodach tatusia Muminka. Dzieci z chęcią obejrzały film animowany o bohaterach, których znały z książek. Następnie odbyły się warsztaty z tworzenia filmów animacji poklatkowej. Zadaniem uczniów było narysowanie postaci, które mają wziąć udział w filmie, przytwierdzenie ich do patyczków oraz skonstruowanie tła. Każda z tych kukiełek poruszała się z pomocą swojego autora. Film został nagrany dzięki użyciu specjalnej aplikacji na smartfona. Uczniowie mogli podziwiać wykonany przez siebie filmik na ekranie telefonu.

Dziękujemy Paniom z Filii nr 1 za odkrycie tajników powstawania animacji i gościnę w bibliotece.

IMG20231010091812IMG20231010103242IMG20231010105716IMG20231010105737IMG20231010110256IMG20231010110437IMG20231010111157

 

IMG 20230214 141819Czy w naszej szkole są miłośnicy fantasy??? Jeśli tak to zapraszamy do odwiedzenia biblioteki szkolnej, w której znajdują się zakupione dzięki Narodowemu Programowi Rozwoju Czytelnictwa, pozycje książkowe najznamienitszych autorów tego gatunku literackiego. Na półkach znajdziecie takie dzieła, jak:
- „Percy Jackson i bogowie olimpijscy” oraz „Apollo i boskie próby” autorstwa Ricka Riordana;
- „Drużyna” oraz „Zwiadowcy” Johna Flanagana;
- „Baśniobór”, „Smocza straż”, „Pięć królestw”, „Pozaświatowcy” Brandona Mulla;
- „Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć” J. K. Rowling, autorki Harrego Pottera;
- seria „Aru Shah” autorstwa Roshani Chokshi.
Wyżej wymienione książki są seriami fascynujących, magicznych opowieści, które przeniosą Was w świat nierealny,postaci nierzeczywistych, których wciągające przygody sprawią, że czas się zatrzyma!!!

zakladkiW bibliotece szkolnej odbyło się kilka konkursów, które były skierowane do uczniów klas I-VIII SP 7 w Giżycku. „Najciekawsza zakładka do książki” w klasach drugich i trzecich przyniosła wiele prac, które miały różne formy, kolory i wielkości. Do szczęśliwych zwycięzców należą:

I m. - Szymon Wójcik kl. II b
II m. - Aleksandra Wójcik kl. II c
III m. - Julia Kunicka kl. II a oraz Lena Czepaniewska kl. II a
Wyróżnienia: Anhelina Hudemchuk kl. II a oraz Liwia Kopaniarz kl. II b galeria

Czytaj więcej: Konkursy czytelnicze

jakksiążka17 marca w klasach I-III odbyło się spotkanie z Panem Przemysławem Jakóbczykiem, autorem książek o przygodach nastoletniej Zuzy. Dziewczynka przeciwstawiając się spotkanym przez siebie kłopotom, przeżywa wiele niezwykłych historii. „Księga samodzielności czyli przygody Zuzy na bezludnej wyspie” jest pierwszą z serii 4 książek opisujących przygody dwunastolatki. Każdy z tomów przedstawia przygody dziewczynki na innym kontynencie: tom I - „W drodze do Ameryki Południowej” , tom II - w Azji, tom III - w Australii, natomiast tom IV - w Ameryce Północnej. Książki te w ciekawy i przystępny sposób uczą dzieci i młodzież, jak reagować w przypadku różnych niebezpiecznych sytuacji życiowych. Pan Przemysław opowiadał dzieciom w jaki sposób powstaje książka, począwszy od pomysłu aż po możliwość zakupu w księgarni. Uczniowie dowiedzieli się jakie zadania stają przed autorem, korektorem, redaktorem, grafikiem, wydawcą i recenzentem. Rozszyfrowana została również zagadka numeru ISBN, który posiada każda książka. Każdy kto słuchał uważnie mógł wiele dla siebie wynieść z tego spotkania. Na koniec Pan Przemysław odpowiadał na pytania uczniów, a było ich wiele, np.: „Czy trudno pisze się książki?”, albo „Jak długo pisze się jedną książkę?”, czy też „Dlaczego Pan lubi pisać książki?” itd. Sądząc po zainteresowaniu i aktywności uczniów spotkanie to było bardzo udane. galeria

czytanko17 i 18 maja dzieci z klas drugich SP 7 odwiedziły Filię nr 1 MBP. Uczniowie dowiedzieli się, na jakich zasadach można wypożyczać książki, co trzeba zrobić aby zapisać się do biblioteki i jakie książki można wypożyczać. Zainteresowanie wśród czytelników wzbudziły nowości o sporcie, samochodach czy też pięknie wydane pozycje poruszające temat zawodów przyszłości, naszej planety Ziemi, czy tajemnic ludzkiego ciała. Uczniowie dowiedzieli się również, w którym miejscu należy szukać poszczególnych książek z zakresu tematyki historycznej, przyrodniczej, przygodowej, fantastycznej, literatury dla najmłodszych czy też powieści. Dzięki tej wiedzy mogli wykonać zadanie powierzone im przez Panie bibliotekarki, które polegało na odnalezieniu pięciu książek spełniających wybrane kryteria, np.: imię w tytule, bajka, wydana w 2015 roku, powieść fantastyczna, z żółtą okładką. Dzieci w drużynach dwuosobowych poradziły sobie doskonale, a trzy pierwsze miejsca zostały nagrodzone. Dziękujemy Paniom z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Giżycku, Filia nr 1 za przygotowanie zajęć, które były zarówno świetną nauką jak i zabawą! galeria

ilustrator„Jestem ilustratorem – moja pierwsza książeczka z biblioteki szkolnej” - tak brzmiało zadanie do wykonania dla pierwszoklasistów, z którego wywiązali się jak zwykle doskonale. Uczniowie wykonali prace plastyczne przedstawiające wybraną scenę z wypożyczonej książki. Dużą popularnością cieszyły się ilustracje do wiersza Juliana Tuwima „Abecadło” i „Warszawa”. Chętnie wykorzystywanym motywem wśród młodych ilustratorów był także kotek, czy Słoń Trąbalski lub pan Maluśkiewicz tego samego autora. Wspaniałe prace powstały również do wiersza „Warzywa” oraz „Rzepka”. Wszystkie prace były wykonane starannie, pomysłowo i kolorowo. Wybór zwycięzcy był bardzo trudny. I miejsce zdobyła klasa I a, miejsce drugie klasa I b, zaś miejsce trzecie klasa I c. Gratuluję!!! galeria