Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /templates/dd_speedtruck_109/functions.php on line 201
„Książki to są twoi najlepsi przyjaciele,
nie wyśmieją, nie zdradzą, a nauczą wiele.”
Jan Rak
Biblioteka SP 7 w Giżycku posiada dwa główne działy:
I. Wypożyczalnię, w której uczniowie mogą wypożyczać książki do domu:
lektury,
wiersze,
bajki i baśnie,
książki popularnonaukowe,
wiele nowości obyczajowych, przygodowych, fantastycznych, historycznych, komiksów dla dzieci i młodzieży itd.
W wypożyczalni jest wolny dostęp do części półek, dzięki czemu uczniowie mogą samodzielnie wybierać książki do czytania.
II. Czytelnię, w której ze zgromadzonych tam zbiorów uczniowie korzystają na miejscu:
czasopisma: „Świerszczyk”, „Victor Junior”, „Kumpel”, „Kubuś i przyjaciele” itp.,
księgozbiór podręczny: albumy, atlasy, encyklopedie, słowniki i wiele innych ciekawych pozycji.
W każdym momencie pomocą służy nauczyciel bibliotekarz.
Wiele wspaniałych prac wpłynęło na konkursy ogłoszone przez bibliotekę szkolną. Pierwszy z nich związany był z akcją „Przerwa na czytanie” i polegał na wykonaniu plakatu promującego czytelnictwo. Prace wykonane przez uczniów klas I – III oraz IV – VIII były bardzo różnorodne, kolorowe, wykonane odmiennymi technikami, z wielką starannością i pomysłowością. Niewątpliwie, również dzięki swoim hasłom mogą stanowić promocję książek i czytania. W kategorii młodszych uczniów:
I miejsce – klasa I d,
II miejsce - klasa II c,
III miejsce – I a,
Wyróżnienie: I b
W klasach IV – VIII:
I miejsce – klasa VIII d
II miejsce – klasa VI b
III miejsce – klasa IV b
Wyróżnienie: IV a oraz IV c.
Kolejny konkurs to „Jestem ilustratorem – moja pierwsza książeczka z biblioteki szkolnej” dla uczniów klas pierwszych. Prace plastyczne obrazujące znane i lubiane lektury, wykonane były przez najmłodszych uczniów z gruntowną znajomością treści, różnymi technikami, co sprawiało że wszystkie wyglądały bardzo ciekawie. Będziecie mogli się o tym przekonać odwiedzając bibliotekę, w której zostaną wyeksponowane. Zapraszamy!!!
19 listopada był dniem zaczytanych uczniów i pracowników naszej szkoły. W ramach akcji „Przerwa na czytanie – bicie rekordu czytania na przerwie” zarówno dzieci, jak i dorośli przynosili swoje ulubione książki, które czytali w wolnej chwili. Klasy I – III zostały zaproszone do biblioteki szkolnej, gdzie uczniowie klas starszych prezentowali swoje interpretacje wierszy J. Tuwima oraz J. Brzechwy. Było ciekawie, wesoło, z humorem, ale także z morałem.
Uczniowie klas IV – VIII czytali samodzielnie w sposób zorganizowany przez wychowawców, bądź indywidualnie. Każda inicjatywa uczniów i nauczycieli była nie do przecenienia.
Tego dnia odbył się także konkurs na plakat promujący czytelnictwo. Wszystkie klasy, które wzięły w nim udział wykonały wspaniałe i pomysłowe prace.
W tegorocznej edycji wydarzenia czytało na przerwie 270 osób. To więcej niż w poprzednich latach! Tak trzymajcie!
Dziękujemy wszystkim zaangażowanym uczniom i nauczycielom. Do czytania za rok!
Ostatnie dni października już tradycyjnie stały się czasem, w którym naszej bibliotece przybywa nowych czytelników. Pierwszoklasiści zostali zapoznani z zasadami wypożyczania książek oraz korzystania z czytelni. Doskonale wiedzieli, jak należy obchodzić się z książkami, by długo służyły również innym uczniom. Wykazali się też znajomością treści klasycznych utworów prozy dziecięcej. Z ciekawością obejrzeli wypożyczalnię oraz wyeksponowane w niej książki, prace swoich starszych kolegów, czy inne elementy wystroju przedstawiające postaci z bajek itp.
Uczniowie klas pierwszych wzięli udział w uroczystym pasowaniu na czytelnika biblioteki szkolnej. Zanim jednak to się wydarzyło, zapoznali się z najważniejszymi zasadami wypożyczania książek oraz korzystania z czytelni. Wykazali się także dużym zasobem wiedzy dotyczącej poszanowania wypożyczanych pozycji. Odpowiedzieli na wszystkie zagadki związane z poznanymi dotąd baśniami. Przed pasowaniem przyrzekli książce, że będą ją szanować oraz czerpać z niej wszelkie mądrości.
Po pasowaniu każdy z uczniów otrzymał zakładkę oraz wypożyczył swoją pierwszą książkę z biblioteki szkolnej. Małym czytelnikom życzymy wspaniałych przygód, humoru, inspiracji i wielu możliwości rozwoju w kontakcie z książkami z biblioteki SP 7!
19 października w naszej szkole odbyła się międzynarodowa akcja „Przerwa na czytanie”, która polegała na tym, że chętni uczniowie i nauczyciele przynosili w tym dniu swoją ulubioną książkę, by czytać w przerwie międzylekcyjnej.
W tym roku do czytania przyłączyły się 232 osoby. Wyniki zostaną przesłane do organizatora, który po zliczeniu wszystkich danych z kraju i zagranicy stwierdzi czy został pobity zeszłoroczny rekord. Trzymamy kciuki!!!
Uczniowie czytali na korytarzach, w klasach, wspólnie oraz indywidualnie, zaś pierwszaki mogły w czytelni posłuchać swoich starszych kolegów i koleżanek. Czytelnikom towarzyszyły plakaty wykonane na konkurs. Najciekawsze z nich zostaną nagrodzone!
Dziękujemy za zaangażowanie wychowawcom i ich klasom: V b, VIII b, VI b, VII d, IV c, III a, III b oraz II b, II c, III c, VII a, VI c, a także klasom pierwszym.
Od 8 do 15 maja obchodziliśmy XXI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. Z tej okazji Biblioteka szkolna zorganizowała konkurs. Zadaniem uczniów było wykonanie zdjęcia w trakcie czytania książki. Jak się okazało czytać można wszędzie: na łąkach i polach, w parku, w domu, w otoczeniu miejskich zabytków, wspólnie z ukochanym psem, w sklepie, a nawet jeżdżąc konno. Oglądajcie zdjęcia i bierzcie przykład z ich autorów!!!
Filia nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Giżycku zaprosiła uczniów naszej szkoły na zorganizowane przez siebie wydarzenie. 10 października klasa III b uczestniczyła w projekcji filmu o przygodach tatusia Muminka. Dzieci z chęcią obejrzały film animowany o bohaterach, których znały z książek. Następnie odbyły się warsztaty z tworzenia filmów animacji poklatkowej. Zadaniem uczniów było narysowanie postaci, które mają wziąć udział w filmie, przytwierdzenie ich do patyczków oraz skonstruowanie tła. Każda z tych kukiełek poruszała się z pomocą swojego autora. Film został nagrany dzięki użyciu specjalnej aplikacji na smartfona. Uczniowie mogli podziwiać wykonany przez siebie filmik na ekranie telefonu.
Dziękujemy Paniom z Filii nr 1 za odkrycie tajników powstawania animacji i gościnę w bibliotece.
Podczas XXI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, uczniowie klas II naszej szkoły uczestniczyli w zajęciach przeprowadzonych przez Panie z Filii nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Giżycku. Dzieci poznały zasady wypożyczania książek, dowiedziały się również jak zostać czytelnikiem tej biblioteki. Uczniowie chętnie wzięli udział w grze bingo, która polegała na wyszukiwaniu określonych książek. Aby wykonać to zadanie, dzieci musiały najpierw zapoznać się z księgozbiorem biblioteki. Zwycięska para otrzymała w nagrodę słodką niespodziankę. Uczniowie doskonale poradzili sobie z grą w czytelnicze bingo i umiejętnie poruszali się wśród regałów z książkami. Na koniec każdy mógł obejrzeć i poczytać wybraną przez siebie książkę, a wybór był naprawdę duży.
Dziękujemy za zaproszenie i wspaniałą organizację!!!
W bibliotece szkolnej odbyło się kilka konkursów, które były skierowane do uczniów klas I-VIII SP 7 w Giżycku. „Najciekawsza zakładka do książki” w klasach drugich i trzecich przyniosła wiele prac, które miały różne formy, kolory i wielkości. Do szczęśliwych zwycięzców należą:
I m. - Szymon Wójcik kl. II b II m. - Aleksandra Wójcik kl. II c III m. - Julia Kunicka kl. II a oraz Lena Czepaniewska kl. II a Wyróżnienia: Anhelina Hudemchuk kl. II a oraz Liwia Kopaniarz kl. II b
17 i 18 maja dzieci z klas drugich SP 7 odwiedziły Filię nr 1 MBP. Uczniowie dowiedzieli się, na jakich zasadach można wypożyczać książki, co trzeba zrobić aby zapisać się do biblioteki i jakie książki można wypożyczać. Zainteresowanie wśród czytelników wzbudziły nowości o sporcie, samochodach czy też pięknie wydane pozycje poruszające temat zawodów przyszłości, naszej planety Ziemi, czy tajemnic ludzkiego ciała. Uczniowie dowiedzieli się również, w którym miejscu należy szukać poszczególnych książek z zakresu tematyki historycznej, przyrodniczej, przygodowej, fantastycznej, literatury dla najmłodszych czy też powieści. Dzięki tej wiedzy mogli wykonać zadanie powierzone im przez Panie bibliotekarki, które polegało na odnalezieniu pięciu książek spełniających wybrane kryteria, np.: imię w tytule, bajka, wydana w 2015 roku, powieść fantastyczna, z żółtą okładką. Dzieci w drużynach dwuosobowych poradziły sobie doskonale, a trzy pierwsze miejsca zostały nagrodzone. Dziękujemy Paniom z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Giżycku, Filia nr 1 za przygotowanie zajęć, które były zarówno świetną nauką jak i zabawą!