87 428 90 60  
sp7@gizycko.pl

ul.Wodociągowa 8
11-500 Giżycko

biblioteka 1

„Książki to są twoi najlepsi przyjaciele,

nie wyśmieją, nie zdradzą, a nauczą wiele.”

                                               Jan Rak

 

 


Biblioteka SP 7 w Giżycku posiada dwa główne działy:

I. Wypożyczalnię, w której uczniowie mogą wypożyczać książki do domu:

 • lektury,
 • wiersze,
 • bajki i baśnie,
 • książki popularnonaukowe,
 • wiele nowości obyczajowych, przygodowych, fantastycznych, historycznych, komiksów dla dzieci i młodzieży itd.

W wypożyczalni jest wolny dostęp do części półek, dzięki czemu uczniowie mogą samodzielnie wybierać książki do czytania.

II. Czytelnię, w której ze zgromadzonych tam zbiorów uczniowie korzystają na miejscu:

 • czasopisma: „Świerszczyk”, „Victor Junior”, „Kumpel”, „Kubuś i przyjaciele” itp.,
 • księgozbiór podręczny: albumy, atlasy, encyklopedie, słowniki i wiele innych ciekawych pozycji.

W każdym momencie pomocą służy nauczyciel bibliotekarz.

W naszej bibliotece i czytelni możesz:

 • wybierać i wypożyczać książki,
 • odrabiać lekcje,
 • czytać czasopisma,
 • kulturalnie spędzić czas,
 • przygotować się do lekcji,
 • odpocząć w ciszy i spokoju.

ZAPRASZAMY!

 Elżbieta Witek-Pawlukojć

pasowanieOstatni tydzień października obfitował w kilka uroczystości, które miały na celu przysposobienie uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej. W trakcie tych lekcji dzieci pokazały, że nie jest im obca literatura i książki. Wiedziały również, jak należy zachowywać się w bibliotece i czytelni. Poznały także zasady, na jakich udostępniane są czytelnikom książki, atlasy, słowniki czy też czasopisma. Ważnym momentem lekcji było zgodne uznanie, że dzieci nie zgadzają się na złe traktowanie i niszczenie książek. W związku z tym złożyły przysięgę, że będą je zawsze szanować, czym przypieczętowały swoją przynależność do grupy czytelników w naszej szkole. Każdy z obecnych na pasowniu uczniów wypożyczył swoją pierwszą książkę. Były wśród nich wiersze J. Tuwima, J. Brzechwy oraz „Przygody Koziołka Matołka”K. Makuszyńskiego. Wszystkie trzy klasy pierwsze wezmą udział w konkursie pn. „Jestem ilustratorem – moja pierwsza książeczka z biblioteki”, który polega na wykonaniu ilustracji i stworzeniu z nich albumów. Najciekawszy z nich zostanie nagrodzony. Bardzo cieszymy się z przyjęcia w poczet czytelników nowych uczniów i liczymy, że spodoba im się rozpoczęta właśnie przygoda z książkami z biblioteki szkolnej! galeria

Praca biblioteki szkolnej rozpoczęła się na długo przed powrotem uczniów do szkół we wrześniu. Polegała przede wszystkim na rozpakowaniu wielu kartonów z nowymi podręcznikami, sprawdzeniu zgodności z zamówieniem, policzeniu ich, podstemplowaniu i wpisaniu do księgi inwentarzowej. Razem z początkiem września rozpoczęło się wydawanie materiałów poszczególnym klasom: 5 326 podręczników oraz 4 859 ćwiczeń. Wymagało to zamknięcia biblioteki na dwa tygodnie. Po tym czasie zaczęło się udostępnianie zbiorów biblioteki szkolnej w nowej, związanej z pandemią formule. Z powodu zagrożenia Covid-19 nie może być obecnie wolnego dostępu do półek z książkami, które teraz podaje bibliotekarz. Nauczyciela i ucznia dzieli przesłona z pleksi, zaś w bibliotece może przebywać tylko jedna osoba. Wszystkie te obostrzenia spowodowane są troską o bezpieczeństwo uczniów naszej szkoły. Zbiory przechodzą również kilkudniową kwarantannę. Dzięki tym zasadom możemy wypożyczać książki, nie martwiąc się o własne zdrowie. 

Zatem zapraszam wszystkich uczniów dużych i małych do odwiedzenia biblioteki. Razem na pewno wybierzemy jakąś ciekawą lekturę!
Podaję także w formie graficznej statystykę czytelniczą. Może warto coś w niej zmienić? Wszystko zależy od Was, uczniowie!

Zobacz jak czyta twoja klasa (wypożyczenia książek - wrzesień 2020)

biblioteka 1 3  biblioteka 4 8

recy27 marca 2019 roku w czytelni odbył się konkurs recytatorski "Spotkania z poezją" 2019. Przybyli na to wydarzenie uczniowie i rodzice mogli podziwiać interpretacje znanych i mniej znanych utworów poetyckich. W skład komisji konkursowej weszły nauczycielki Języka polskiego: p. Agnieszka Świderska, p. Marzanna Szyćko, p. Zenaida Brzozowska. Poziom konkursu był bardzo wyrównany, przez co komisja oceniająca występy uczniów nie miała łatwej pracy. Ostatecznie postanowiono przyznać następujące miejsca:

galeria

Czytaj więcej: Święto poezji w bibliotece szkolnej

bibliotekaBiblioteka szkolna zorganizowała dla swoich czytelników kilka konkursów, w których brali udział uczniowie klas młodszych oraz IV – VIII. Konkurs na najciekawszą zakładkę do książki cieszył się wielkim zainteresowaniem wśród uczniów klas I – III. Do biblioteki wpłynęło wiele ciekawych prac, wykonanych różnymi technikami plastycznymi. Część z nich była wyklejana, część malowana, a jeszcze inne wyszywane, rysowane itd. Komisja oceniająca te prace miała bardzo trudny wybór, jednak postanowiono przyznać następujące miejsca:
I m. - Amelia Górko kl. III c
II m. - Iga Kornak kl. II b
III m. - Nikodem Łazar kl. II d
Wyróżnienia:galeria
Aleksander Kozłowski III b oraz Antonina Bekier III c

Czytaj więcej: Rozstrzygnięcie konkursów czytelniczych

IMG 20190213 111009W I semestrze bieżącego roku szkolnego z wypożyczalni biblioteki szkolnej SP 7 korzystało 607 uczniów naszej szkoły. Średnio dziennie 31 uczniów wypożyczało książki. Zdarzały się też dni, gdzie do biblioteki przychodziło 50, 60, a nawet 90 uczniów naszej szkoły. W sumie odnotowano 2 719 odwiedzin w wypożyczalni.

Czytaj więcej: Podsumowanie stanu czytelnictwa za I semestr roku szkolnego 2018/2019

IMG 20191217 144235Biblioteka szkolna ogłosiła akcję pod nazwą „Podaruj książce drugie życie”. Był to apel do uczniów, rodziców i nauczycieli, którzy mają w domu niepotrzebne już książki i mogą oddać je do naszej biblioteki. Do tej pory wpłynęło 130 książek z różnych dziedzin. Są to poradniki, słowniki, książki przygodowe dla młodzieży oraz młodszych dzieci, komiksy, lektury, baśnie i bajeczki, książki popularnonaukowe. Część z nich po wpisaniu do księgi inwentarzowej, stemplowaniu i obłożeniu cieszy się wielką popularnością (np. seria Zaopiekuj się mną), następne czekają na swoją kolej. Systematycznie w naszej bibliotece przybywa nowych tytułów, co oczywiście przyczynia się do podniesienia atrakcyjności tego miejsca, a tym samym rozwoju czytelnictwa wśród uczniów naszej szkoły. Dlatego też nie trzymajmy przeczytanych już książek w domu lecz podarujmy im drugie życie w bibliotece SP 7! Zachęcamy jeszcze raz do tego kroku wszystkich uczniów, rodziców i nauczycieli, dziękując jednocześnie wszystkim dotychczasowym darczyńcom!

biblioteka oczami uczniowNa ogłoszenie o konkursach bibliotecznych odpowiedzieli uczniowie w klasach II i III oraz IV – VIII. Pierwszy konkurs, w młodszej grupie wiekowej polegał na wykonaniu pracy plastycznej pod nazwą „Moja biblioteka szkolna”. Technika wykonania tego zadania była dowolna, toteż na konkurs wpłynęły różnorodne prace: rysowane kredkami, wyklejane kolorowym papierem, malowane farbami. Jednak komisji najbardziej spodobała się praca przestrzenna w formie książki, która zdobyła pierwsze miejsce ( Aleksander Kozłowski kl. II b).
Drugie miejsce zdobyła wizja biblioteki jako drzewa, na którym rosną książki ( Adam Ambroch kl. III a), zaś trzecie miejsce zdobył rysunek realistycznie przedstawiający księgozbiór naszej biblioteki ( Wojciech Dereziński kl. II e ).galeria

Czytaj więcej: Biblioteka szkolna oczami uczniów…

pasowanieW czytelni biblioteki szkolnej odbyło się pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelnika. Wszystkie cztery klasy dowiedziały się jak wygląda biblioteka szkolna, na jakich zasadach można wypożyczać z niej książki i jak należy się z nimi obchodzić. Każdy uczeń obiecał książce, że będzie ją szanował. Zobowiązał się również do przestrzegania regulaminu biblioteki. Dla dzieci z pierwszej klasy korzystanie z zasobów bibliotecznych jest nowością, która oferuje wiele ciekawych lektur, rozbudzających wyobraźnię, rozwijających słownictwo, poprawiających pamięć, uczących empatii, usprawniających działanie mózgu. Korzyści płynących z czytania książek jest mnóstwo, o czym wiedzą już uczniowie najmłodszych klas. Każdy z nich wypożyczył z biblioteki swoją pierwszą książeczkę. Każdy też weźmie udział w konkursie „Jestem ilustratorem – moja pierwsza książeczka z biblioteki szkolnej”, który polega na wyborze scenki z książki i przeniesieniu jej na papier. Jest to konkurs klasowy, dlatego też ciekawi jesteśmy która z klas zdobędzie pierwsze miejsce. Mamy nadzieję, że biblioteka szkolna stanie się ulubionym miejscem nowych czytelników. ZAPRASZAMY!!! galeria

biblioteka czytelnik 2   W październiku w naszej bibliotece odbyło się pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników. Każda z czterech klas przybyła wraz z wychowawcą do czytelni. Uczniowie poznali zasady, na których można wypożyczać książki z biblioteki. Dowiedzieli się również jak należy dbać o wypożyczone książki, kiedy należy je oddać i w jaki sposób wypożyczać kolejne.
Każdy z uczniów otrzymał zakładkę do książki, która z pewnością ułatwi zaznaczanie przerw w czytaniu. Doskonale poradzili sobie również z odgadywaniem zagadek dotyczących postaci z popularnych utworów dla dzieci. W trakcie pasowania uczniowie przyrzekli książce, że będą ją szanować i nie dadzą jej zrobić krzywdy. Obiecali też, że będą dotrzymywać obowiązków czytelnika. Po ślubowaniu każdy nowy czytelnik mógł wypożyczyć swoją pierwszą książkę z biblioteki szkolnej.galeria

   Specjalnie dla uczniów klas I w bibliotece ogłoszono konkurs pn. „Jestem ilustratorem – moja pierwsza książka z biblioteki szkolnej”. Jest to konkurs plastyczny, który polega na wykonaniu dowolną techniką ilustracji do pierwszej książki z naszej biblioteki. Życzymy powodzenia i z niecierpliwością czekamy na wyniki !!!