87 428 90 60  
sp7@gizycko.pl

ul.Wodociągowa 8
11-500 Giżycko

biblioteka 1

„Książki to są twoi najlepsi przyjaciele,

nie wyśmieją, nie zdradzą, a nauczą wiele.”

                                               Jan Rak

 

 


Biblioteka SP 7 w Giżycku posiada dwa główne działy:

I. Wypożyczalnię, w której uczniowie mogą wypożyczać książki do domu:

 • lektury,
 • wiersze,
 • bajki i baśnie,
 • książki popularnonaukowe,
 • wiele nowości obyczajowych, przygodowych, fantastycznych, historycznych, komiksów dla dzieci i młodzieży itd.

W wypożyczalni jest wolny dostęp do części półek, dzięki czemu uczniowie mogą samodzielnie wybierać książki do czytania.

II. Czytelnię, w której ze zgromadzonych tam zbiorów uczniowie korzystają na miejscu:

 • czasopisma: „Świerszczyk”, „Victor Junior”, „Kumpel”, „Kubuś i przyjaciele” itp.,
 • księgozbiór podręczny: albumy, atlasy, encyklopedie, słowniki i wiele innych ciekawych pozycji.

W każdym momencie pomocą służy nauczyciel bibliotekarz.

W naszej bibliotece i czytelni możesz:

 • wybierać i wypożyczać książki,
 • odrabiać lekcje,
 • czytać czasopisma,
 • kulturalnie spędzić czas,
 • przygotować się do lekcji,
 • odpocząć w ciszy i spokoju.

ZAPRASZAMY!

 Elżbieta Witek-Pawlukojć

pasowanieW czytelni biblioteki szkolnej odbyło się pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelnika. Wszystkie cztery klasy dowiedziały się jak wygląda biblioteka szkolna, na jakich zasadach można wypożyczać z niej książki i jak należy się z nimi obchodzić. Każdy uczeń obiecał książce, że będzie ją szanował. Zobowiązał się również do przestrzegania regulaminu biblioteki. Dla dzieci z pierwszej klasy korzystanie z zasobów bibliotecznych jest nowością, która oferuje wiele ciekawych lektur, rozbudzających wyobraźnię, rozwijających słownictwo, poprawiających pamięć, uczących empatii, usprawniających działanie mózgu. Korzyści płynących z czytania książek jest mnóstwo, o czym wiedzą już uczniowie najmłodszych klas. Każdy z nich wypożyczył z biblioteki swoją pierwszą książeczkę. Każdy też weźmie udział w konkursie „Jestem ilustratorem – moja pierwsza książeczka z biblioteki szkolnej”, który polega na wyborze scenki z książki i przeniesieniu jej na papier. Jest to konkurs klasowy, dlatego też ciekawi jesteśmy która z klas zdobędzie pierwsze miejsce. Mamy nadzieję, że biblioteka szkolna stanie się ulubionym miejscem nowych czytelników. ZAPRASZAMY!!! galeria

biblioteka oczami uczniowNa ogłoszenie o konkursach bibliotecznych odpowiedzieli uczniowie w klasach II i III oraz IV – VIII. Pierwszy konkurs, w młodszej grupie wiekowej polegał na wykonaniu pracy plastycznej pod nazwą „Moja biblioteka szkolna”. Technika wykonania tego zadania była dowolna, toteż na konkurs wpłynęły różnorodne prace: rysowane kredkami, wyklejane kolorowym papierem, malowane farbami. Jednak komisji najbardziej spodobała się praca przestrzenna w formie książki, która zdobyła pierwsze miejsce ( Aleksander Kozłowski kl. II b).
Drugie miejsce zdobyła wizja biblioteki jako drzewa, na którym rosną książki ( Adam Ambroch kl. III a), zaś trzecie miejsce zdobył rysunek realistycznie przedstawiający księgozbiór naszej biblioteki ( Wojciech Dereziński kl. II e ).galeria

Czytaj więcej: Biblioteka szkolna oczami uczniów…

recy27 marca 2019 roku w czytelni odbył się konkurs recytatorski "Spotkania z poezją" 2019. Przybyli na to wydarzenie uczniowie i rodzice mogli podziwiać interpretacje znanych i mniej znanych utworów poetyckich. W skład komisji konkursowej weszły nauczycielki Języka polskiego: p. Agnieszka Świderska, p. Marzanna Szyćko, p. Zenaida Brzozowska. Poziom konkursu był bardzo wyrównany, przez co komisja oceniająca występy uczniów nie miała łatwej pracy. Ostatecznie postanowiono przyznać następujące miejsca:

galeria

Czytaj więcej: Święto poezji w bibliotece szkolnej

biblioteka czytelnik 2   W październiku w naszej bibliotece odbyło się pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników. Każda z czterech klas przybyła wraz z wychowawcą do czytelni. Uczniowie poznali zasady, na których można wypożyczać książki z biblioteki. Dowiedzieli się również jak należy dbać o wypożyczone książki, kiedy należy je oddać i w jaki sposób wypożyczać kolejne.
Każdy z uczniów otrzymał zakładkę do książki, która z pewnością ułatwi zaznaczanie przerw w czytaniu. Doskonale poradzili sobie również z odgadywaniem zagadek dotyczących postaci z popularnych utworów dla dzieci. W trakcie pasowania uczniowie przyrzekli książce, że będą ją szanować i nie dadzą jej zrobić krzywdy. Obiecali też, że będą dotrzymywać obowiązków czytelnika. Po ślubowaniu każdy nowy czytelnik mógł wypożyczyć swoją pierwszą książkę z biblioteki szkolnej.galeria

   Specjalnie dla uczniów klas I w bibliotece ogłoszono konkurs pn. „Jestem ilustratorem – moja pierwsza książka z biblioteki szkolnej”. Jest to konkurs plastyczny, który polega na wykonaniu dowolną techniką ilustracji do pierwszej książki z naszej biblioteki. Życzymy powodzenia i z niecierpliwością czekamy na wyniki !!!

IMG 20190213 111009W I semestrze bieżącego roku szkolnego z wypożyczalni biblioteki szkolnej SP 7 korzystało 607 uczniów naszej szkoły. Średnio dziennie 31 uczniów wypożyczało książki. Zdarzały się też dni, gdzie do biblioteki przychodziło 50, 60, a nawet 90 uczniów naszej szkoły. W sumie odnotowano 2 719 odwiedzin w wypożyczalni.

Czytaj więcej: Podsumowanie stanu czytelnictwa za I semestr roku szkolnego 2018/2019