87 428 90 60  
sp7@gizycko.pl

ul.Wodociągowa 8
11-500 Giżycko

Zajęcia ornitologiczne

ptakiPierwszy weekend października jest wielkim „ptasim” świętem. W tych dniach obserwatorzy z wielu europejskich państw wychodzą ze swoich domów, aby wziąć udział w niesamowitym spektaklu przyrody, którym jest tzw. szczyt migracyjny ptaków wędrujących. Z wielu lat doświadczeń obcowania z ptakami wynika, że to właśnie na początku października możemy zaobserwować największe migrujące stada. Ptaki, wyczuwając nadchodzącą zimę przemieszczają się na zachód Europy bądź do tzw. ciepłych krajów jak np. kraje afrykańskie. Po drodze czeka ich wiele niedogodności i zagrożeń, nie tylko z przyczyn naturalnych, ale również ze strony człowieka tj. polowania, wiatraki, linie energetyczne itd. Koordynacją tej międzynarodowej akcji w Polsce zajmuje się Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, które na swojej stronie internetowej udostępnia wszelkie informacje o wydarzeniach w całym kraju. Zbiera też wyniki i przesyła do SOS/BirdLife Słowacja, gdzie podsumowano już pierwsze dane. Okazało się, że w Europie zwyciężyły następujące gatunki ptaków:

1. Bernikla białolica 918 859 osobnikówgaleria
2. Grzywacz 718 625 osobników
3. Szpak 309 306 osobników.

Czytaj więcej: Europejskie Dni Ptaków w ZUOK-u

W czerwcu Młodzieżolato 1wa Grupa Badawcza Ptaków Wysypisk „Kania” wyjechała na swoją ostatnią w tym roku szkolnym wycieczkę do Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Spytkowie.
Po uzbrojeniu się w lornetki i przydzieleniu zadań, wyruszyliśmy na spacer po terenie zakładu. Pierwszym zaskoczniem była duża ilość przebywających tam bocianów. Oprócz zamieszkałych na tym terenie boćków zauważyliśmy również żerujące osobniki- zapewne z okolicznych gniazd. Tym razem, już z całą pewnością mogliśmy potwierdzić lęgi tych ptaków w gniazdach na kompostowni. W jednym z gniazd było 2 młodych, w drugim 4. Mogliśmy też ogladać duże stodo śmieszek liczace ok. 500 ptaków. Cieszymy się bardzo, ponieważ udało się nam zrobić zdjęcia ptaków z obrączkami, co pozwoli nam poznać ich historię. W tym miesiącu mniej było dużych mew tj. mewa srebrzysta (31) czy mewa białogłowa (11) oraz równie niewiele ptaków krukowatych. Za to możemy pochwalić się obserwacją aż pięciu kań rudych i pięciu czarnych. W powrotnej drodze spotkaliśmy mało płochliwego rudzika, który pięknie pozował do zdjęć i ptaka, którtemu zdjęcia nie udało się zrobić – dymówkę, latającą nisko oraz bardzo szybko i zwrotnie. Zajrzeliśmy także do zielonego zakątka, w którym wiszą budki. Wiemy, że bez przeszkód swoje lęgi wyprowadziły już szpaki. Może uda im się powtórnie złożyć jaja, wszak mają ku temu doskonałe warunki. galeria

Czytaj więcej: Lato, lato …

budkiUczniowie z Klubu Małego Ornitologa „Dudek” podjęli inicjatywę pomocy ptakom w okresie lęgowym. Zwrócili się do Zakładu Aktywności Zawodowej w Giżycku z prośbą o przekazanie budek dla ptaków. Otrzymane budki zostały powieszone na terenie szkoły. Zanim to jednak nastąpiło dzieci wyszły na spacer w poszukiwaniu dogodnego miejsca. Wybór padł na wysokie lipy. Wiadomo też było, że otwór wlotowy nie może być skierowany w stronę największego nasłonecznienia, więc uczniowie słusznie wybrali kierunek północny. Budki zostały powieszone też odpowiednio wysoko, by ludzie i inne zwierzęta nie zakłócały ptakom spokoju.

galeria

Czytaj więcej: Ptasie domki na terenie szkoły

IMG 20190518 093525Majowe obserwacje ptaków na terenie Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Spytkowie obfitowały w wiele różnych ciekawostek. Mimo tego, że pogoda nas nie rozpieszczała wyruszyliśmy, aby jak co miesiąc wykonać badania w ZUOK-u.

galeria

Czytaj więcej: W maju na składowisku

Spytkowo conf 06 04 2019 IS 3IV Mazurska Konferencja Ornitologiczna, odbywająca się w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Spytkowie, w tym roku również zgromadziła całe rzesze miłośników ptaków z regionu i nie tylko. Całe wydarzenie zapowiadało się bardzo interesująco, ponieważ wśród prelegentów znalazły się osoby znane z programów telewizyjnych, z wielkim dorobkiem naukowym, z wieloletnim doświadczeniem praktycznym oraz goście z zagranicy.

Czytaj więcej: Prezentacja działalności Młodzieżowej Grupy Badawczej Ptaków Wysypisk „Kania” na IV Mazurskiej...