87 428 90 60  
sekretariat@sp7.gizycko.pl

ul.Wodociągowa 8
11-500 Giżycko

Zajęcia ornitologiczne

Na zajęciach uczniowie z Klubu Małego Ornitologa „Dudek” poznali odpowiedź na zagadki związane z życiem i zwyczajami żurawi. Przekonali się na własnej skórze dlaczego łatwiej jest latać kluczem i co to znaczy mieć tak dużą rozpiętość skrzydeł.
Dowiedzieli się też kilku ciekawostek o wyglądzie tego ptaka, między innymi tego, że jego wspaniały „ogon” to w rzeczywistości ułożone w ten sposób lotki, a czerwona „czapeczka” jest pozbawioną piór nagą skórą na głowie. Zapoznali się również z
głosem żurawi, który nazywamy klangorem i obejrzeli słynny taniec oraz walkę o własne terytorium.
Po takich zajęciach wszyscy uczniowie zdali test z wiedzy o żurawiu śpiewająco. Trzymajcie tak dalej!!!
Jednak nie samym żurawiem „dudkowicz” żyje. Było też wiele zabaw edukacyjnych, z których dzieci wyciągały wnioski dotyczące innych gatunków ptaków. Wrażenie na uczniach zrobiło również dotknięcie
pazurów jastrzębia czy też sprawdzenie, co pozostało w gnieździe remiza. I do tego ta wspaniała maskotka .. obejrzyjcie zdjęcia. A my czekamy na kolejne przygody w świecie ptaków!!!
 
IMG20231108154744  IMG20231122154545
 
Cała fotorelacja do obejrzenia na naszym Facebooku. 

Drodzy Uczniowie, Drodzy Rodzice,

Stowarzyszenie Miłośników Mazurskiej przyrody zaprasza na piknik ornitologiczny, który odbędzie się 14 października 2023 roku na Wzgórzu św. Brunona w godz. 8.00 – 12.00. Organizatorzy przewidzieli wiele atrakcji dla dzieci i dorosłych, między innymi: odławianie i obrączkowanie ptaków (można będzie zobaczyć z bardzo bliska ptaki, które złapią się w siatkę), obserwacje ptaków przez lunetę, wycieczki do lasu z ornitologiem, gry i zabawy o tematyce ornitologicznej, stoiska edukacyjne, spotkanie z autorem książek i fotografem znanym z programów telewizyjnych – Tomaszem Kłosowskim, ognisko z poczęstunkiem.

Wszystkie atrakcje są bezpłatne.

Zapraszamy!!!

birdUczniowie z klas trzecich SP 7 w Giżycku mieli możliwość uczestniczenia w lekcji ornitologicznej. Tematem zajęć były migracje ptaków. Czy wszystkie ptaki podejmują wędrówki? Dokąd, dlaczego, kiedy i jak latają ptaki? - na te i wiele innych pytań dzieci uzyskały odpowiedź. Dowiedziały się również za pomocą eksperymentów jak bociany wykorzystują ciepłe prądy powietrza do szybowania, ile waży mysikrólik, jakie są korzyści z latania kluczem, jaką rozpiętość skrzydeł ma żuraw itd. Zagadnienia ornitologiczne nie są obce uczniom naszej szkoły. Z chęcią opowiadali oni o własnych spotkaniach i przygodach związanych z ptakami. Oprócz zapoznania się z wyglądem i zwyczajami niektórych ptaków, uczniowie wysłuchali również ich głosów, co w niektórych przypadkach przyjęli z prawdziwym zaskoczeniem. Wiedza, którą zdobyli uczniowie staje się kolejnym krokiem w kierunku zachowań sprzyjających poszanowaniu przyrody i środowiska, w którym żyjemy. galeria
 

8 września 2023 roku w auli Centrum Edukacji Przyrodniczo – Leśnej SGGW w Rogowie, rozpoczął się zjazd członków OTOP.Tego dnia uczestnicy mieli możliwość wysłuchania wykładów zaproszonych gości: dr. Tomasza Wilka o ochronie ptaków siewkowych, dr. Jarosława Krogulca o zastosowaniu nauki obywatelskiej w badaniach przyrodniczych , Aleksandry Janiszewskiej o ptasich wpleszczach oraz dr. Romualda Mikuska „Borneo – wyspa przyrodniczych marzeń”.

Jednym z prelegentów była także nauczycielka SP 7 w Giżycku Elżbieta Witek – Pawlukojć. Zgromadzeni zapoznali się z formami i metodami pracy na zajęciach ornitologicznych, wyjściach terenowych, konkursach, współpracy z innymi instytucjami zajmującymi się ochroną przyrody, pozyskiwaniem funduszy czy też środków rzeczowych, organizacją wydarzeń itd.

Prezentacja dorobku grup ornitologicznych na spotkaniu członków OTOP spotkała się z uznaniem i przez kolejne dni trwały jeszcze indywidualne rozmowy na ten temat. Mamy nadzieję, że wspólna wymiana doświadczeń zainspiruje nas do dalszych działań na rzecz „ptasiej” edukacji.

IMG20230908205315

 

ptasieW sobotę 23 kwietnia 2022r. odbył się rejs ornitologiczny zorganizowany przez Stowarzyszenie Miłośników Mazurskiej Przyrody, w którym brali udział również uczniowie naszej szkoły. Statek wypełniony młodymi miłośnikami ptaków przez trzy godziny pływał pomiędzy licznymi wyspami Jeziora Kisajno. Uczestnicy rejsu mieli możliwość obserwowania z bliskiej odległości takich gatunków ptaków, jak bielik, czapla biała, czapla siwa, gęgawa, czy perkoz dwuczuby. Wszyscy byli wyposażeni w lornetki, a wiele osób miało ze sobą również aparaty fotograficzne. Była zatem okazja do wykonania wielu ciekawych zdjęć. Łącznie w czasie rejsu udało nam się zaobserwować 23 gatunki ptaków, w tym nawet tak rzadkie, jak bocian czarny, czy kania czarna. W czasie wyprawy przeprowadzony został konkurs z rozpoznawania ptasich głosów. Mali przyrodnicy doskonale poradzili sobie z zagadkami, które wcale nie były takie łatwe. Rejs okazał się ciekawą przygodą i możliwością interesującego spędzenia czasu wolnego w sobotni poranek. Wydarzenie było współfinansowane ze środków Urzędu Miasta w Giżycku. galeria