Stop Internetowym Hejterom

11769.jpg

Drodzy Rodzice, Nauczyciele, Uczniowie prosimy o zapoznanie się z poniżej zamieszczonymi materiałami.

W nawiązaniu do tragicznego wydarzenia jakie miało miejsce w Giżycku oraz doniesieniami z Polski o coraz częstszych próbach samobójczych wśród młodzieży, prosimy o włączenie się wszystkich w kampanię informacyjną dotyczącą przeciwdziałania różnym formom przemocy i agresji wśród uczniów.

Zjawisko przemocy i agresji wśród młodzieży to problemy społeczne, z którymi młodzież może spotkać się na terenie szkoły. Ograniczenie skali tych zjawisk patologicznych wymaga ścisłej współpracy między uczniem, rodzicem, nauczycielem i policjantem. Słowo "hejt" (od angielskiego "hate" - nienawiść) robi w języku polskim zawrotną karierę. "Hejterzy wpisują do internetu hejty, które stały się nowym gatunkiem wypowiedzi, trochę odwołującym się do paszkwilu." - pisał w ub. roku na łamach "Gazety Wyborczej" prof. Jerzy Bralczyk.

To słowo krótkie, więc wygodne. Ale co ważniejsze, łatwiej hejtować niż nienawidzić. Trudno przecież przyznać się do nienawiści, która jest poważnym i negatywnym uczuciem. Obce, angielskie słowo ułatwia sprawę, nie ma w języku polskim tych samych konotacji. Hejter nie ma problemu z przyznaniem się do hejtowania. Bo jednak "uprawiać hejt" to nie to samo co "uprawiać nienawiść". Choć powinniśmy takie zachowania podobnie piętnować.

Oczywiście hejter czerpie z niego pewną satysfakcję, którą można porównać do zachowań dzieci, które przeżywają to, że komuś dopiekły. To infantylna satysfakcja. W przypadku zagrożeń w sieci, zarówno dzieci, jak i rodzice mogą kontaktować się z odpowiednimi telefonami pomocowymi prowadzonymi przez Fundację Dzieci Niczyje.

Telefon dla rodziców w sprawie bezpieczeństwa dzieci800 100 100
Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży: 116 111

Punkt Konsultacyjny Centrum Profilaktyki Uzależnień
i Integracji Społecznej,
ul. Sikorskiego 3B, Giżycko

tel. 87/ 428 51 63

dyżury psychologa - poniedziałek 18.00 - 20.00

dyżury pedagoga - wtorek 15.30 - 17.30

Zasady antyhejtowe:

1. Zastanów się zanim odpowiesz na hejterski komentarz. Nie daj się ponieść emocjom, nie odpowiadaj pod wpływem chwili

2. Jeżeli bardzo się złościsz, napisz odpowiedź, a potem weź głęboki oddech i skasuj ją.

3. Nie odpowiadaj agresją na agresję. W ten sposób jedynie prowokujesz hejtera do dalszego obrażania.

4. Nie lajkuj, nie udostępniaj hejterskich komentarzy. W ten sposób jedynie zwiększasz ich zasięg.

5. Jeżeli możesz kasuj nienawistne komentarze.

6. Zgłaszaj hejt i mowę nienawiści korzystając z opcji dostępnych na forach lub w mediach społecznościowych.

7. Nie każda krytyka to hejt. Odróżniaj hejt od konstruktywnej krytyki.

8. Gdy coś ci się nie podoba lub denerwuje, wyraź to kulturalnie, nie hejtuj.

9. Nie rezygnuj z tego, co robisz, myślisz i mówisz tylko ze względu na hejetrów.

10. Jeżeli nie możesz poradzić sobie z hejterem, zgłoś to osobie zaufanej lub zadzwoń do telefonu zaufania: 116 111.

Drodzy rodzice, opiekunowie –

Razem możemy być skuteczniejsi w walce o bezpieczeństwo dzieci!

TEMATY DO ZAPOZNANIA SIĘ ODNOŚNIE CYBERPRZEMOCY

Cyberprzestrzeń wynikiem przemian cywilizacyjnych i informacyjnych

Rola środowiska oświatowo-wychowawczego w zakresie bezpiecznego korzystania z cyberprzestrzeni

Czy internet pozbawia nas empatii?

Jak edukować by zwalczać przemoc

Źródło:

2011 Stop Internetowym Hejterom. Copyright Szkoła Podstawowa Nr 7 w Giżycku, webmaster Joanna Danielczyk