IMG 6200Uczniowie z Młodzieżowej Grupy Badawczej Ptaków Wysypisk „Kania” z SP 7 w trakcie lutowej wycieczki do Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Spytkowie byli świadkami pierwszego w tym miejscu obrączkowania ptaków przy karmniku. Już od listopada trwały przygotowania do tej akcji. Wtedy to pan Leon Paszkowski, zaprzyjaźniony z grupą miłośnik ptaków, wykonał karmnik, który wspólnie zainstalowaliśmy na terenie ZUOK – u. W trakcie zimowych, ciężkich dla ptaków dni staraliśmy się, aby nie zabrakło im pożywienia w postaci ziaren, słoniny i tłuszczu. Ptaki ochoczo korzystały z tych dobrodziejstw.galeria

Nasze zaproszenie przyjął pan dr Dariusz Górecki, który wcześnie rano w okolicy karmnika postawił specjalne siatki do łapania ptaków. Kiedy przybyliśmy na miejsce, w siatkach czekały już sikorki. Pan Dariusz opowiedział uczniom czym jest obrączkowanie, po co obrączkuje się ptaki i w jaki sposób się to robi. Ptaki z siatki trafiły do specjalnych woreczków, z których później były wyjmowane i poddawane ocenie kondycji w jakiej się znajdują. Każdy ptak otrzymał obrączkę z własnym numerem, co zostało zapisane w specjalnej księdze prowadzonej przez obrączkarza. Po zaobrączkowaniu ptaki znów trafiły do worka. W trakcie wypuszczania ptaków uczniowie mieli wyjątkową okazję, by przyjrzeć się ptakom z bliska, co wywoływało wśród nich wielkie emocje. Pan dr Dariusz Górecki posiada wieloletnie doświadczenie i specjalistyczną wiedzę, którą zdobył między innymi w trakcie kursu obrączkarskiego. Tylko ukończenie takiego szkolenia daje uprawnienia do obrączkowania ptaków. Dzięki metodzie obrączkowania otrzymujemy wiele informacji zwrotnych o ptakach. Każdy kto zauważy ptaka z obrączką na nodze może spisać widniejące na niej numery i zgłosić swoje obserwacje do Zakładu Ornitologii Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Z informacji zwrotnych dowiemy się gdzie ptak został zaobrączkowany, przez kogo i kiedy, jak również gdzie był widziany. Poznamy w ten sposób historię życia danego osobnika. Wyniki tych obserwacji są przede wszystkim wykorzystywane przez naukowców do analizy np. długości życia ptaków, podejmowanych przez nie wędrówek oraz innych aspektów ich biologii. Podczas tegorocznej akcji obrączkowania ptaków „Karmnik na składowisku” w ZUOK-u zostało złapanych i zaobrączkowanych 47 ptaków (sikora bogatka -41, modraszka – 5 oraz sikora uboga – 1). Mamy nadzieję, że za rok w tym samym miejscu znów uda się przeprowadzić taką akcję. Może wpadnie do siatki ptak już zaobrączkowany? Jeśli tak to na pewno nas taka sytuacja ucieszy, gdyż będzie oznaczała, że ptak przeżył cały, często trudny rok, co w świecie tych zwierząt nie zawsze jest proste i oczywiste.