gala 33 czerwca w Giżyckim Domu Kultury odbyła się Gala Giżyckich Potyczek Matematycznych, Fizycznych i Chemicznych, której organizatorem była nasza szkoła. Wzięło w niej udział 113 finalistów i laureatów trzech konkursów, nauczyciele i dyrektorzy szkół. Uroczyste podsumowanie miejskich konkursów zaszczycili swoją obecnością pan dyrektor Miejskiego Zespołu Obsługi Szkół i Przedszkoli pan Piotr Szulc i pan Wiceburmistrz Roman Łożyński, który jest inicjatorem potyczek i który w wypowiedzi podkreślał, jak ważne są przedmioty ścisłe dla rozwoju nauki i w kształceniu przyszłych inżynierów potrzebnych na rynku pracy. galeria

Na dobry początek wystąpiły Zosia Sobocińska i Ala Szmuc z klasy VB z naszej szkoły. Dziewczynki zachwyciły publiczność wykonaniem ludowego utworu pt. „Lipka”.
Następnie prezenterzy, którymi byli Mikołaj Kowalski i Patryk Wiśniewski z VIIId, przedstawili relacje z działań towarzyszącym konkursom. Finaliści Giżyckich Potyczek Matematycznych w nagrodę pojechali na wycieczkę do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Tam wzięli udział w warsztatach, w prawdziwych laboratoriach. Zostali podzieleni zgodnie z zainteresowaniami na trzy grupy. Jedna
z grup wzięła udział w warsztatach fizycznych pt. „Wodne anomalie”. Pod okiem specjalistów uczniowie wykonywali ciekawe doświadczenia, badali fizyczne i chemiczne cechy wody. Udowadniali, że woda jest cieczą, że jest bezbarwna, że jest rozpuszczalnikiem, że ma duże napięcie powierzchniowe, że jest dobrym przewodnikiem, ale zachowuje się inaczej niż inne ciecze, np. rozszerza się przy zamarzaniu. Druga grupa wzięła udział w warsztatach chemicznych pod hasłem „Tworzymy emulsje”. Okazało się, że można połączyć ze sobą dwie niemieszające się ciecze – np. olej i wodę. W taki sposób powstaje majonez i różne kremy. Uczniowie wykonywali kremy i badali, jak chronią przed promieniowaniem ultrafioletowym.
Robotyka to nauka kształtująca przyszłość – rozwijająca sztuczną inteligencję i nowe technologie.
Trzecia grupa na warsztatach pt. „Chory algorytm” w Laboratorium Robotycznym miała możliwość poznania robota humanoidalnego NAO. Uczniowie wcielili się w rolę lekarzy – neurologa, laryngologa, okulisty, ortopedy i mieli za zadanie zbadanie robota. Po zmierzeniu jego parametrów „życiowych” zabrali się za jego naprawę. Napisane przez nich programy nie tylko uzdrowiły NAO,
ale też nauczyły nowych rzeczy. Robot rozpoznawał kolory, odpowiadał na pytania, wykonywał polecenia oraz tańczył.
Finaliści Giżyckich Potyczek Chemicznych w nagrodę popłynęli w rejs statkiem po mazurskich jeziorach i wzięli udział w pokazie ciekawych doświadczeń chemicznych oraz warsztatach poprowadzonych przez pracowników Centrum Chemii w Małej Skali z Torunia.
Podczas gali uczniowie pani Ewy Ładnej z SP3 zaprezentowali zaprogramowane przez siebie roboty. Były mBoty podążające za światłem, omijające przeszkody, machające łapkami, a robot Dash zbierał rozsypane klocki na czas. Wyzwanie w sterowaniu robotem podjął pan Wiceburmistrz Roman Łożyński uzyskując rewelacyjny czas.
Na zakończenie gali wystąpiły uczennice klasy VIIIb ze Szkoły Podstawowej Nr 3: Ola Bielak, Weronika Smułka i Monika Kołosińska. Dziewczynki wykonały utwór „Zbudujemy dom” zespołu ENEJ.
Pan Wiceburmistrz Roman Łożyński zainteresował się naszym uczniem Nikodemem Rafał z VIIe, który zdobył dwie główne nagrody. W kuluarach prowadzili interesujące rozmowy między innymi
na temat programowania i militariów.
Wszyscy finaliści i ich opiekunowie otrzymali upominki, a laureaci karty podarunkowe. Całość projektu została sfinansowana przez Władze Miasta. Dziękujemy.

Laureaci Giżyckich Potyczek Matematycznych
Miejsce I - Dominika Chełkowska SP Nr 7 i Kamil Stemplewski SP Nr 4