dzien walki z depresjaDepresja towarzyszy kolejnym pokoleniom a sytuacja długotrwałej izolacji społecznej nie sprzyja profilaktyce zdrowia psychicznego, zarówno u dzieci, jak i ich opiekunów.
Okazywaniu solidarności z chorymi, oswajaniu tematu chorób psychicznych oraz rozpowszechnianiu działań mających na celu wspieranie podejmowania leczenia, ma służyć obchodzony 23 lutego Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją.

Mimo iż, w ostatnich latach możemy mieć wrażenie, że częściej słyszymy, więcej wiemy na temat depresji, to każda okazja jest dobra, aby mówić, że depresję trzeba leczyć i można ją wyleczyć. Nie bójmy się konsultacji z psychologiem, psychiatrą czy podjęcia leczenia farmakologicznego (nowej generacji leki na depresję nie uzależniają!) Spójrzmy w ten sposób, jeśli ktoś zaczyna chorować na serce, nie ma wątpliwości, że zasadnym jest udanie się do kardiologa, a często przyjmowanie przepisanych leków; gdy mamy problemy z oczami, zgłaszamy się do okulisty itp. Lekarz psychiatra jest specjalistą od problemów natury psychicznej, a nieleczona depresja może być chorobą śmiertelną. Jasne, powiecie Państwo, dostęp do psychiatrów dzieci i młodzieży w naszym kraju jest ograniczony, to prawda. Na szczęście, z psychologami jest odrobinę lepiej, a to on może być pierwszą osobą, do której warto udać się po pomoc.

Co powinno zaniepokoić opiekuna? W pierwszej kolejności, istotna zmiana w stosunku do poprzedniego funkcjonowania dziecka w okresie co najmniej dwóch tygodni, obniżony nastrój, drażliwość lub niezdolność do odczuwania przyjemności i radości, zahamowanie lub spowolnienie psychoruchowe, zaburzenia rytmów biologicznych (trudności ze snem, problemy z apetytem), objawy somatyczne (np. dolegliwości bólowe) oraz lęk. Jeśli zauważasz powyższe, rozważ konsultację ze specjalistą, gdyż objawy chorobowe zależą również od wieku dziecka i etapu jego rozwoju. Problemy internalizacyjne inaczej przejawiają się u dzieci pomiędzy 1 i 2 rokiem życia, niż u nastolatków w wieku 13 – 16 lat.

Polecam również stronę fundacji "Twarze depresji", która powstała by walczyć ze stereotypami i zachęcać do leczenia https://twarzedepresji.pl

Moje drzwi są zawsze otwarte a telefon chętnie odbierany, porozmawiajmy.
Zapraszam do współpracy aby usłyszeć dzieci na czas.
Psycholog w SP7
tel. 798-617-079