IMG 20210601 112441Jak zapewne niektórzy pamiętają kl. I A i jej wychowawczyni pani Wanda Doliasz najaktywniej włączyła się w akcję "Niebiescy dla autyzmu". Chcąc nagrodzić zaangażowanie zaprosiłyśmy ich na zajęcia dotyczące funkcjonowania osób autystycznych zorganizowane przez panią Marzenę Żywicę i Magdę Tomaszewską - nauczycielki z Niepublicznego Zespołu Specjalnych Placówek Oświatowych przy PSONI Koło w Giżycku.
1. czerwca 2021 roku pojechaliśmy do malowniczo położonej szkoły, gdzie spotkaliśmy się z uczniami i nauczycielami tejże placówki. Ku ogólnemu zaskoczeniu okazało się, że szkoła znajduje się w lesie nad jeziorem Kisajno. Placowka składa się z wielu odrębnych budynków, a w każde klasie uczy się po 3 - 5 uczniów. Oprócz tradycyjnych lekcji odbywają się zajęcia z hipoterapii, logopedyczne, fizjoterapeutyczne, teatralne, muzyczne, nauka gotowania itp. Przy szkole znajdują się dwa place zabaw oraz mnóstwo ławek, gdzie można wypocząć. Tak, jak w naszej szkole, nie ma dzwonków ??
Podczas zajęć dowiedzieliśmy się, że osoby autystyczne podobne są do prezentu, który często jest szczelnie zapakowany, a wewnątrz skrywa wspaniałą niespodziankę. Panie wyjaśniły nam, że mimo często odmiennych od nas zachowań, osoby autystyczne, z pozoru niedostępne, są wartościowe, mądre, potrzebujące akceptacji i przyjaźni. Wspólnie stworzyliśmy hasło naszego spotkania: "Jesteśmy różni, a tak samo ważni".
Potem była zabawa w kalambury. Trudno było pokazać niektóre hasła, ale dzięki temu zrozumieliśmy, jak trudno funkcjonować, gdy nie można mówić. Okazało się, że i na to jest rada - komunikacja alternatywa PCS. Wykorzystując specjalny program bez otwierania ust czytaliśmy wiersze J. Brzechwy. Wzbudziło to ogromne zainteresowanie! Następnie wykorzystując PCS-y stworzyliśmy własną książkę.
Kolejnym punktem naszego spotkania był spacer po ścieżce sensorycznej. Bez butów maszerowaliśmy po różnych fakturach, a potem dyskutowaliśmy o naszych odczuciach.
Zmęczeni zajęciami chętnie posililiśmy się kiełbaskami z grilla. W międzyczasie udało się pograć z nowymi znajomymi w piłkę i poszaleć na placu zabaw.
Tuż przed wyjazdem czekała na nas miła niespodzianka. Z okazji Dnia Dziecka nasze panie śpiewająco złożyły nam życzenia i obdarowały słodkimi upominkami.
Dzień ten był pełen pozytywnych wrażeń. Nie tylko wspaniale się bawiliśmy, ale przede wszystkim lepiej zrozumieliśmy jak funkcjonują osoby autystyczne. Poza tym zdobyliśmy nowe koleżanki i kolegów ?galeria