dziadyDziady część II Adam Mickiewicza to utwór, który opisuje pogański obrzęd ludowy związany z przywoływaniem dusz zmarłych. Podczas tej uroczystości żywi pomagają umarłym w odzyskaniu spokoju ducha, zaś zmarli udzielają żyjącym przestróg i nauk moralnych.
Uczniowie klasy 7 e wraz z nauczycielką języka polskiego, przygotowali projekt dotyczący dramatu Adama Mickiewicza. Wszyscy się zaangażowali w przygotowania i stworzyli przestrzeń do doświadczenia utworu. Najpierw wysłuchaliśmy słuchowiska, siedząc przy świecach, w zaciemnionej sali. Przynieśliśmy także jedzenie, bo zgodnie z ludowym obrzędem, w Zaduszki, przywołane dusze zmarłych były karmione np. kutią i kaszą. Młodzież wspaniale się przygotowała, były nawet stroje. Następnie siódmoklasiści mogli sprawdzić swoją wiedzę dotyczącą Dziadów część II. Zostały przygotowane przez nich: gra planszowa oraz pytania w Quizizz, zaś na koniec rozwiązali kilkanaście stacji zadaniowych opracowanych przez p. Marlenę Żukowską.
Lekcja okazała się sukcesem uczniów klasy 7 e, bowiem oprócz satysfakcji ze zdobytej wiedzy, stała się również źródłem radości. Siódmoklasiści przekonali się, że lektury wcale nie muszą być nudne. galeria