IMG20240417162931Uczniowie z Klubu Małego Ornitologa „Dudek” uczestniczyli w wycieczce, której celem była obserwacja i liczenie ptaków. Mimo kapryśnej pogody dzieci zobaczyły 17 gatunków ptaków, z czego najbardziej zaskakująca była para krzyżówek w parku miejskim. Wiele radości i satysfakcji przysporzyła również obserwacja kapturki, szpaków czy kosów.

W kwietniu na zajęciach klubu dzieci uczyły się rozpoznawania ptaków z rodziny krukowatych. Po zapoznaniu się z teorią, przyszedł czas na praktykę. Bezbłędnie oznaczyły srokę, gawrony, kawki. Wykonując zadanie z programu edukacyjnego Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, uczniowie policzyli gniazda w kolonii gawronów, których było aż 67. Pod gniazdami znaleźli skorupkę jaja, z której wykluło się pisklę. To był niezaprzeczalny dowód na to, że w gniazdach są już młode.

Ciekawą obserwacją było również zachowanie kawek, które wchodziły do dziupli w drzewie, wnosząc tam materiał gniazdowy w postaci drobnych gałązek. Uczniowie mogli również nacieszyć oko szpakiem, który śpiewał w bliskości budki lęgowej, obwieszczając wszystkim, że jest to jego terytorium.

W parku śpiewały również zięby oraz bogatki, zaś w drodze powrotnej uczniowie widzieli pliszkę siwą, grzywacze, sierpówkę, gołębia miejskiego, wróbla, mazurka, śmieszkę i mewę siwą.

To była bardzo udana wycieczka i z niecierpliwością czekamy na następną ...

IMG20240417155824IMG20240418112439IMG 9644IMG 9714