Spytkowo conf 06 04 2019 IS 3IV Mazurska Konferencja Ornitologiczna, odbywająca się w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Spytkowie, w tym roku również zgromadziła całe rzesze miłośników ptaków z regionu i nie tylko. Całe wydarzenie zapowiadało się bardzo interesująco, ponieważ wśród prelegentów znalazły się osoby znane z programów telewizyjnych, z wielkim dorobkiem naukowym, z wieloletnim doświadczeniem praktycznym oraz goście z zagranicy.

Pierwszym prelegentem oraz jednocześnie prowadzącym był Krzysztof Pawlukojć, który wykorzystując wieloletnie podglądanie różnych gatunków ptaków, opowiedział o tym, na co zwrócić uwagę podczas ornitologicznych obserwacji w terenie. Po pierwszym wykładzie przyszedł czas na prezentację grupy „Kania”. Uczniowie, którzy zdecydowali się wystąpić przed tak liczną publicznością, przygotowywali się długo do tego wydarzenia. Podstawą do omówienia działalności grupy były wyniki badań, które wcześniej należało opracować oraz wyciągnąć z nich wnioski. Grupa zbierając dane przez cały rok mogła poszczycić się wieloma ciekawymi wydarzeniami i osiągnięciami. Członkowie grupy mówili o tym, jakie ciekawe gatunki ptaków obserwowali na składowisku, jakie interesujące zjawiska udało im się odnotować, ile osobników liczyło największe stado widzianych ptaków, kiedy widzieli największe stada jednego gatunku itd . Opowiadali również o wydarzeniach, w których uczestniczyli jak np.: wycieczka do Ośrodka Rehabilitacji Ptaków Dzikich w Bukwałdzie, akcja wieszania budek lęgowych na Twierdzy Boyen w Giżycku, czy też akcja obrączkowania ptaków „Karmnik na składowisku”. Wystąpienie uczniów spotkało się z pozytywnym odzewem, który przekazywano opiekunowi grupy w trakcie przerwy jak i wiele dni po konferencji, co nas bardzo cieszy i za co serdecznie wszystkim dziękujemy! Po grupie „Kania” głos zabrał dr Dariusz Górecki, który przedstawił działalność związaną z obrączkowaniem ptaków na „Akcji karmnik” w Olsztynie. Dowiedzieliśmy się jak na tej akcji wygląda obrączkowanie, jakie ptaki najczęściej łapią się w sieci ornitologiczne oraz wielu ciekawostek związanych z obrączkowaniem ptaków przy karmniku. Dr Irina Samusenko z Białorusi opowiadała o ptakach na składowiskach u naszych wschodnich sąsiadów. Było to o tyle ciekawe, że mogliśmy porównać te obserwacje z naszymi i zobaczyć na zdjęciach jak wyglądają tego typu składowiska za granicą. Marcin Kostrzyński, znany z telewizji przyrodnik i realizator filmów o zwierzętach, opowiedział kilka ciekawych historii, które przydarzyły się w trakcie kręcenia filmu. Równie ciekawe były opowieści dotyczące przygotowań do nagrywania zwierząt. Prof. Piotr Tryjanowski mówił o ornitologii krytycznie, a raczej o obserwatorach przyrody, którzy (świadomie bądź nie) szkodzą ptakom, poprzez nieetyczne zachowanie, nastawione na uzyskanie jak największych korzyści własnych. Zachęcamy wszystkich do obejrzenia konferencji, która była rejestrowana na żywo, a obecnie jest dostępna pod adresem internetowym: https://www.youtube.com/watch?v=tMjIlFDszik Obszerna relacja z tego wydarzenia pojawiła się na (ważnej w skali tego kraju) białoruskiej stronie poświęconej obserwacji ptaków: http://birdwatch.by/news/13843 Odsyłamy wszystkich również do artykułu w Gazecie Giżyckiej i na stronę ZUOK Spytkowo, a także wielu komentarzy na Facebooku. Z niecierpliwością czekamy na następną konferencję za rok!!!