87 428 90 60  
sp7@gizycko.pl

ul.Wodociągowa 8
11-500 Giżycko

zoukListopadowo – grudniowe wycieczki Młodzieżowej Grupy Badawczej Ptaków Wysypisk „Kania” do Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Spytkowie przyniosły ciekawe obserwacje i spostrzeżenia. Przede wszystkim ptaków było dużo. Jak zwykle najwięcej zimujących mew. Najwięcej siwych (424), srebrzystych (371) oraz śmieszek (213) i białogłowych (33). Dopisały też ptaki krukowate: kawka (415), wrona siwa (76), gawrony (93) oraz kruki (40), a także 2 sroki. Chcąc policzyć takie ilości ptaków napotykamy często na wiele trudności. A to z rozpoznaniem gatunku z daleka, a to z szybkim przemieszczaniem się ptaków itd. Ciągle się tego uczymy, ucząc się jednocześnie cierpliwości i wydaje się, że coraz lepiej nam to wychodzi. W grudniu zima jednak nas nie zaskoczyła. Mimo to postanowiliśmy pomóc naszym małym przyjaciołom i przygotowaliśmy ziarna i słonecznik. Na karmniku zawisła zrobiona z nich choinka. galeria

W dalszej części terenu obserwowaliśmy duże stada mew srebrzystych, białogłowych, siwych oraz śmieszek. Widzieliśmy też ciekawe „starcie” myszołowa z krukami, które za wszelką cenę starały się odgonić niechcianego intruza. Ten jednak nie dawał za wygraną i z całą stanowczością „odgryzał się” swoim rywalom. Patrzyliśmy na te podniebne akrobacje z wielką ciekawością, jednak coś innego zwróciło naszą uwagę. To stadko mazurków przelatywało z lasu na plac, aby z resztek chwastów podjadać sobie nasionka. Widać było, że pokarm ten bardzo im odpowiadał ponieważ odlatywały jedynie na niewielką odległość, dzięki czemu mogliśmy popatrzeć na te ciekawe ptaszki. W trakcie „sesji zdjęciowej” znów uśmiechnęło się do nas szczęście. Wykonaliśmy zdjęcia kruka, mazurków, a nawet dzięcioła dużego!
Młodzieżowa Grupa Badawcza Ptaków Wysypisk „Kania” składa się z uczniów pracowitych, sumiennych, zdyscyplinowanych. Dlatego też i ich nie ominął Św. Mikołaj. Każdy otrzymał niespodziankę od ZUOK – u oraz słodki upominek. Wszystkim również życzymy wesołych świąt i dobrych prezentów pod choinką!